$
בורסת ת"א

ה-FDA אישר לטבע למכור את גלולת "היום שאחרי" ללא הגבלת גיל

לראשונה, ניתן יהיה לרכוש את הגלולה בארה"ב ללא הצגת תעודה מזהה וללא צורך לחכות 12 שעות מאז המגע המיני

שי סלינס 10:5123.06.13

 

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע צילום: פרקר יאנג

 

חברת התרופות הישראלית, טבע, דיווחה בסוף השבוע האחרון כי ארגון התרופות והמזון בארה"ב (FDA) אישר לשיווק את גלולת היום שאחרי (levonorgestrel) במינון של 1.5 מ"ג.

 

למעשה, האישור של ה-FDA מעניק לטבע את הזכות למכור את הגלולה הנקראת גם "PLAN B", ללא מרשם לכל הלקוחות בארה"ב. מדובר בהראשונה שתימכר בארה"ב ללא מגבלה של גיל וללא צורך להציג תעודה מזהה כלשהי.

 

ג'יל דסימון (Jill DeSimone) סגנית נשיא חטיבת בריאות האישה של טבע, התייחסה לאישור ה-FDA ואמרה כי "הגלולה שלנו עוזרת לנשים להסיר את אחת המחסומים המרכזיים במניעת הריון לא רצוי. ניתן לקחת את הגלולה במנה אחת ללא צורך לחכות 12 שעות מאז המגע המיני וללא צורך בהשלמת התהליך על ידיד לקיחת גלולה נוספת. טבע לא תעלה את מחיר הגלולה לאחר אישור ה-FDA ותמשיך למכור למוסדות רפואיים המסובסדים על ידי הממשלה".

  

"טבע, וכן פעילים למען בריאות הנשים ורופאים מובילים, עובדים במשך שנים להגדיל את הגישה למוצר זה שחשוב במיוחד לכל הנשים בגיל הפריון", מסר מרטין ברנדט מחטיבת בריאות הנשים של טבע בארה"ב. "כפי שנדרש מכל תרופת מרשם שמתכוונת להימכר גם ללא מרשם, ובהתאם להנחיות מנהל המזון והתרופות הפדראלי (FDA), טבע השלימה ניסוי קליני שתומך בשיווק התרופה Plan B One-Step ללא מרשם".

 

שיעור ההריונות הלא מתוכננים בארצות הברית נותר גבוה. קרוב למחצית (49%) מכל ההריונות אינם מתוכננים. העובדה שקרוב למחצית מ-3.1 מיליון ההריונות הלא מתוכננים שקורים בארצות הברית בכל שנה, טוענות הנשים כי הן השתמשו באותו חודש באמצעי מניעה, מדגישה את הצורך בגישה מוגברת לאמצעי מניעה במקרי חירום. בגלולה תאפשר לנשים לנקוט בצעד הנוסף שימנע הריון לא רצוי לאחר כשל באמצעי מניעה או קיום יחסי מין לא מוגנים.

 

אישור זה של ה-FDA מגיע כחודשיים לאחר שבית המשפט הפדרלי של מדינת ניו יורק בארה"ב, פסק ניתן יהיה למכור את הגלולה ללא מרשם וללא הגבלה של גיל. בכך הפך בית המשפט בארה"ב את ההחלטה הקודמת של שרת הבריאות של ארה"ב בקדנציה הקודמת של ברק אובמה, שלפיה ניתן למכור את הגלולה לנערות מעל גיל 17 בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x