$
בורסת ת"א

כיל: "ששינסקי מציג עובדות ונתונים לא נכונים"

בתגובתה להקמת הוועדה לטיפול באוצרות הטבע טוענת החברה: "אנחנו משלמים כבר היום את תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בישראל"

מיקי גרינפלד 15:3417.06.13

כימיקלים לישראל (כיל)  הוציאה היום (ב') הודעה ראשונה בעקבות הקמת ועדת ששינסקי 2, ומנסה לפגוע באמינות העומד בראשה, פרופ' איתן ששינסקי.

 

"כיל מברכת על הקמת שישנסקי 2, ועל הכללתו של ההסכם מהשנה שעברה בכתב המינוי של הוועדה", נאמר בפתיחת ההודעה. בהמשך נפתח למעשה הקמפיין של כיל נגד העומד בראש הוועדה, ששינסקי - לאחר שכיל מודיעה כי היא תחייבת לשיתוף פעולה מלא עם הוועדה, רומזת החברה לאי כשרותו של ראש הוועדה לתפקיד: "אנו מצטערים כי פרופ' ששינסקי הביע כבר את דעתו בנדון אף לאחר פנייתו של שר האוצר אליו, באופן שפוגע במראית העין של הבדיקה העניינית והמקצועית של הדברים, וכל זאת תוך הצגת עובדות ונתונים לא נכונים ולא בדוקים", מציינת כיל בהודעה.

 

ועדת ששינסקי 2 תבחן את סוגיית התמלוגים במסגרת שימוש במשאבי הטבע של ישראל. הוועדה הוקמה בהמשך לדו"ח שהוגש על ידי ועדת ששינסקי הראשונה, אותה הקים שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ. הוועדה עסקה בבחינת המדיניות הפיסקלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל ובעקבותיה חוקק חוק מיסוי רווחי נפט.

 

שר האוצר יאיר לפיד, שמינה את הוועדה, השלים בימים האחרונים את מינוי חבריה וכבר בימים הקרובים זו תתכנס לישיבה ראשונה. איתן שישנסקי יעמוד גם בראש ועדה זו, ומכאן שמה. בעקבות הודעת שר האוצר על הקמת הוועדה צונחת היום מניית כיל ב-5% בבורסה של תל אביב.

  
מנכ"ל כיל סטפן בורגס מנכ"ל כיל סטפן בורגס צילום: סיון פרג'

  

כיל מסבירה בהודעתה כי כבר עתה, מבלי שיועלו התמלוגים, היא משלמת למדינה סכומים גבוהים באופן חריג: "בעקבות פעולות שונות שנקטו הממשלה והכנסת כולל ההסכם שהכפיל את התמלוגים שמשלמים מפעלי ים המלח בגין כריית אשלג מים המלח; ובעקבות החרגתה של כיל מהחוק לעידוד השקעות הון - כיל משלמת כבר היום את תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בישראל המסתכמים בכמיליארד שקל בשנה. תקבולי המדינה של כיל הכוללים תמלוגים מהרווח לפני מס, מס חברות ומס על הדיבידנד מגיעים כבר היום לכ 41% מהרווח לפני מס, ועל פי התוואי הקיים, תקבולי המדינה מהפקת האשלג מים המלח יגדלו אף יותר בשנים הקרובות ויגיעו לכ 59% מהרווח לפני מס – תקבולי המדינה הגבוהים ביותר בעולם האשלג. כיל מאמינה שאין צורך ואין מקום להמשיך ולהעלות את אחוזי התקבולים האלה בעתיד", מציינת ההודעה.

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 0% 100%

 

גם בחלק של ההודעה שבו מביעה כיל אמון בוועדה, היא מעבירה את המסר הברור לגבי האופן שבו היא רואה את הדברים: "החברה מאמינה ומקווה שוועדה זו, על כל חבריה, תבחן ברצינות ובמקצועיות את כל העובדות, הנתונים והמחויבות הנוכחית של הנוגעים בדבר, תוך בחינת טובתה של מדינת ישראל, כולל: הקהילות המקומיות שעשויות להיות מושפעות מהחלטות אלה, הציבור בכלל, העובדים והשותפים העסקיים של כיל, כמו גם בעלי המניות של החברה מהארץ ומהעולם".

 

ששינסקי כבר הוכיח במסגרת הוועדה הראשונה שעמד בראשה, כי הוא אינו נכנע לתכתיבים וללחצים של חברות הגז. ייתכן כי זה מספיק בכדי שבכיל ובחברה לישראל לא יקבלו בשוויון נפש את הבחירה החוזרת בו לדון בסוגיית התמלוגים הקריטית לרווחי החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x