שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

גם פדרמן בדרך להסדר: פטרוכימיים תבקש פריסת חוב

מפעלים פטרוכימיים, בשליט דיוויד פדרמן, חייבת 1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח; גורם מוסדי בכיר: "העובדה שבעלי השליטה לא משכו דיבידנדים ולא ביצעו עסקאות בעלי עניין, מקלה עלינו את התהליך"

גולן חזני 07:0412.06.13

חברת מפעלים פטרוכימיים צפויה לבצע מהלך של הסדר חוב למחזיקי האג"ח שלה. החברה ומחזיקי האג"ח יגבשו בקרוב מתווה שבמסגרתו יידחו תשלומי הקרן של האיגרות, בתמורה להגדלת הביטחונות ופיצוי למחזיקי האג"ח.

אתמול הודיעה חברת מידרוג על הורדה של דירוג האג"ח של פטרוכימיים. לחברה הנשלטת על ידי דיוויד פדרמן, יעקב גוטשטיין ואלכס פסל, חוב של 1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח בשש סדרות.

 

מידרוג הורידה את הדירוג של סדרה ד' מ־1Ba ל־B1, ואת הדירוג של סדרות ב' וג' מ־Ba1 ל־B3. הדירוג של סדרות א', ה' וו' הורד בצורה אגרסיבית יותר מ־Ba1 ל־Caa2. סדרות ב', ג' וד' מובטחות בשעבוד על מניות בזן, ואילו הסדרות האחרות לא מובטחות ונסחרות בתשואות זבל.

 

דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן צילום: טל שחר

 

בהודעת מידרוג נאמר כי "הורדת הדירוג משקפת את מצב הנזילות החלש של החברה ואת הערכתנו לעליה בסיכוי לכשל פירעון. להערכת מידרוג קיים חשש לאי־עמידה של החברה בהתחייבויותיה במהלך 2014 נוכח אי הוודאות של המקורות לשירות החוב, היקפם ועיתוים, בעיקר לנוכח העליה בעומס הפירעונות במחצית השניה של 2014. הגמישות הפיננסית נמוכה ומוגבלת בעיקרה לנוכח התלות במניית בזן ובתוצאותיה".

 

עוד מציינים במידרוג את העובדה שרמת המינוף של פטרוכימיים, המתבטאת ביחס שבין החוב הפיננסי נטו לבין שווי השוק של אחזקותיה, גבוהה מאוד. על בסיס שווי השוק הממוצע בשלושת החודשים האחרונים, רמת המינוף היא 120% ועל בסיס שווי השוק הממוצע ב־24 החודשים האחרונים, הרמה היא 114%. לפטרוכימיים 104 מיליון מניות בזן נקיות משעבוד ששוויין נשחק בחודשים האחרונים ועומד על 170 מיליון שקל בלבד.

 

מידרוג גם מציינת סיכון בהפרת התניות מול תאגיד בנקאי לאור אי־עמידה במרווח מספק מול חלק מההתניות.

 

 

רק לפני כחצי שנה מכרה פטרוכימיים את אחזקותיה בחברת אבגול כדי לעמוד בפירעון חובותיה. לחברה יתרות מזומנים של 235 מיליון שקל נכון לסוף הרבעון הראשון של 2013 ועד סוף 2014 היא אמורה לשלם 630 מיליון שקל חובות. פטרוכימיים שותפה בגרעין השליטה בחברת בתי הזיקוק בחיפה - בזן - יחד עם החברה לישראל. בזן, שפטרוכימיים בונה על הדיבדינדים ממנה, סבלה רבות מהעיכוב באספקת גז טבעי, שהביא לה לנזק מצטבר של כ־4 מיליארד שקל.

מה דעתך על מניית פטרוכימיים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

גורם בשוק ההון העריך אתמול, כי ההסכם עם פטרוכימיים ייתמך על ידי הגופים המוסדיים, וזאת בין היתר לאור העובדה שבעלי החברה לא משכו דיבידנדים בחמש השנים האחרונות ולא עשו עם החברה עסקאות בעלי עניין, למעט עסקה אחת של השכרת משרדים לחברה. "בבסיס בזן היא נכס שיש לו סיכוי טוב לעלות על דרך המלך בשנים הקרובות. העובדה שבעלי השליטה בפטרוכימיים לא לקחו דיבידנדים ולא עשו עיסקאות בעלי עניין תקל עלינו ללכת איתם למתווה של דחיית תשלומים במספר שנים, עד שהמצב בבזן יתייצב".

 

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x