$
בורסת ת"א

שרי אריסון לא הצליחה לחמוק מהרדאר של חוק הריכוזיות

שינויים בחוק הריכוזיות יאלצו את אריסון לוותר על בנק הפועלים או על חברת המלח, ויחייבו את עזריאלי ועופר לוויתורים נוספים

תומר אביטל ואמיר ברמן 08:0511.06.13

חברי ועדת הכספים של הכנסת החליטו להכניס שינויים לחוק הריכוזיות המוצע, באופן שייאלץ טייקונים להפריד נכסים ריאליים ופיננסיים. כך נחשף באתר "כלכליסט". על פי ההסכמות המסתמנות, ההגדרות הקיימות בחוק ביחס לגוף פיננסי וגוף ריאלי משמעותיים יישארו בעינן. כלומר בעל שליטה לא יוכל להחזיק בגוף משמעותי פיננסי (שמנהל נכסים בסך 40 מיליארד שקל בישראל) ובמקביל בגוף ריאלי משמעותי (שמוכר בכ־6 מיליארד שקל בשנה בישראל או שלווה לפחות כ־6 מיליארד שקל אשראי מקומי בשנה).

כעת החליטו יו"ר הוועדה ניסן סלונימסקי (הבית היהודי), רכזת הקואליציה בוועדה גילה גמליאל (ליכוד) וחברי הכנסת עופר שלח (יש עתיד) ואיציק כהן (ש"ס) להחמיר את החוק המוצע כך שגוף פיננסי משמעותי לא יורשה להחזיק בגוף ריאלי בענף שיש בו ריכוזיות, זאת על פי רשימת הענפים שהגדירה הלמ"ס ועל פי הקריטריונים של הממונה על הגבלים עסקיים לענף שיש בו מונופול או ששולטת בו קבוצת ריכוז.

 

שרי אריסון שרי אריסון

 

השינוי המוצע מכניס לרשימת הנפגעים את שרי אריסון, שעד כה, על פי דו"חות 2011, נותרה ללא פגע. אריסון שמחזיקה בבנק הפועלים (פיננסי) וכן בחברת המלח ושיכון ובינוי (ריאליים) תיאלץ, אם השינוי המוצע יעבור בחוק, לוותר על בנק הפועלים או על חברת המלח שמוגדרת כמונופול. עוד ייפגעו מהשינוי המוצע גם משפחת עופר ודוד עזריאלי, שייאלצו להיפרד מנכסים גם אם השינוי המוצע לא יתקבל. משפחת עופר, שמחזיקה בבנק מזרחי טפחות ובמקביל בחברות מליסרון, כיל, בזן, צים, מפעלי ים המלח וכרמל אולפינים, ואשר תיאלץ בכל מקרה לוותר או על הבנק או על מליסרון, כיל ובזן, תיאלץ למכור בעקבות השינוי, אם זה יתקבל, את מפעלי ים המלח וכרמל אולפינים.

 

עזריאלי, שמחזיק בלאומי קארד במקביל לאחזקותיו בקבוצת עזריאלי, סונול וטמבור, ואשר על פי החוק המקורי אמור בכל מקרה לבחור בין אחזקה בלאומי קארד לבין קבוצת עזריאלי, ייאלץ כעת למכור את טמבור אם יחליט להמשיך ולהחזיק בלאומי קארד.

 

הח"כים בוועדה, מהקואליציה ומהאופוזיציה, צפויים לדבריהם להציג חזית אחידה מול משרדי הממשלה כדי לוודא כי הנוסח הזה הוא שיאושר בכנסת, ומקווים לקדם את החוק במקביל לדיונים בתקציב ובחוק ההסדרים שנוחתים על שולחן הוועדה בימים אלו. אולם עם זאת חברי הוועדה חוששים כי עקב העומס, האישור הסופי של החוק יקרה רק במושב הבא של הכנסת, כלומר אחרי הקיץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x