$
שווקי חו"ל

ברנרד מאדוף מדבר מהכלא : מציע דרכים להגנה על המשקיעים מפני הונאות

מאדוף אמר בראיון כי לרשות ני"ע האמריקאית אין אנשים מקצועים מספיק: "אנשים מגיעים לרשות כדי ללמוד, וכשם מקצועיים מספיק הם עוזבים לפירמות פרטיות"

סוכנויות הידיעות 21:5106.06.13

ברנרד מאדוף, המרצה 150 שנות מאסר בשל הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה, דיבר היום (ה') בכלאו בצפון קרולניה עם כתבים על עברו כאחד האנשים החזקים בוול סטריט. מאדוף הציג את הכשלים המרכזיים לשיטתו בשוק כפי שהוא פועל היום - כשלים שלדבריו, מאפשרים לאנשים עם כוח, כפי שהיה לו, לפגוע במשקיעים.

מאדוף אמר כי המשקיע האינדיבידואלי הוא האדם האחרון שמקבל את המידע הרלוונטי להתנהלותו בשוק. "המשקיע הממוצע מתמודד מול פירמות פיננסיות, קרנות גידול וסוחרים מקצועיים, די קל להיבהל ולוותר על הניסיון להתנהל בשוק כזה", אמר מאדוף, שהציג בראיון חמישה צעדים שיהפכו את השוק לבטוח ומוגן יותר עבר המשקיעים.

 

ברנרד מאדוף ברנרד מאדוף צילום: אי פי איי

 

1. רשות ני"ע האמריקאית (SEC) צריכה יותר כלים להגן על משקיעים: לדברי מאדוף, ל-SEC אין את האמצעים הכספיים לגייס אנשים מתאימים ומוכשרים לשם ביצוע משימותיו -  "אנשים מגיעים לרשות כדי ללמוד, וכשהם מקצועיים מספיק הם עוזבים לפירמות פרטיות. הם לא תפסו אותי כי הארי מרקופולוס (שחקר את ענייני מאדוף במשך כמה שנים) הוביל את הרשות בכיוון לא נכון. הוא היה אדיוט", אמר מאדוף.

 

2. קרנות גידור הן סכנה לשוק, יש להטיל על כולן חובת רישום, ולבצע פיקוח צמוד על התנהלותן: חובות הרישום לא חלות על קרנות גידול שמנהלות פחות מ-100 מיליון דולר. מאדוף מסביר כי הוא עצמו לא נדרש להירשם ב-SEC עד שנת 2006, ועד תפיסתו ב-2008 לא נעשו כל בדיקה או פיקוח על פעילותו כיועץ השקעות.

 

3. כספי יועצי השקעות צריכים להיות רשומים אצל נאמן - כל כסף שנכס לקרן גידור או למסגרת השקעה אחרת, נבדקת ונרשמת על ידי נאמן. "אם היתה נעשית אצלי בדיקה של ה-SEC, הם היו מגלים שהמספרים בספרים שלי ובספרים של המבקר לא תואמים, היו יכולים לתפוס אותי הרבה יותר מוקדם", אמר מאדוף.

 

4. כספי ההשקעות יוחזקו בנאמנות. העברת כל הפקדונות להחזקה בנאמנות כשמבקרי פנים יבדקו את התנהלות החשבונות של הנאמנים מול ההתנהלות בחשבונות של יועצי ההשקעות וקרנות הגידור.

 

5. מבקרי פנים מפירמות רואי חשבון המפקחים על יועצי השקעות וקרנות גידור יפוקחו בעצמם על ידי קולגות מפירמות רואי חשבון אחרות. "הפירמות האלה משתמשות בתירוץ של התחרותיות כדי מנוע פיקוח הדדי. אבל אם זה יקרה, כל מבקר מקצועי יוכל לגלות את מרבית מעשי ההונאה שנעשים בשווקים", הסביר מאדוף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x