$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

פפסיקו במו"מ לרכישת סודה סטרים ב-2 מיליארד דולר

בנק ההשקעות גולדמן זאקס מנהל את המגעים בין הצדדים. פפסיקו מעוניינת בפונטציאל ההתרחבות של סודה סטרים בארה"ב, לאחר שמכירותיה הוכפלו ב־2012. בסודה סטרים מנסים לקבל הצעות של הרגע האחרון גם מקוקה קולה

גולן חזני 06:4806.06.13

ההצלחה של חברת סודה סטרים הישראלית בארה"ב בשנתיים האחרונות מביאה עמה התפתחויות אסטרטגיות משמעותיות לחברה. ל"כלכליסט" נודע כי תאגיד המשקאות הענק פפסיקו מנהל מגעים לרכישת סודה סטרים לפי שווי של יותר מ־2 מיליארד דולר. מדובר בסכום גבוה במיוחד עבור החברה, שמנוהלת על ידי דניאל בירנבוים, וב־2010 הונפקה בוול סטריט לפי שווי של 367 מיליון דולר.

על פי הערכות, המחיר שמוכנה פפסיקו לשלם אף גבוה מ־2 מיליארד דולר ועשוי להגיע למחיר של 95 דולר למניה. פפסיקו כבר פנתה לסודה סטרים באמצעות בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס. עוד נודע ל"כלכליסט" כי סודה סטרים ביקשה לבחון אפשרויות דומות מול המתחרה קוקה קולה לפני הנעת המגעים עם פפסיקו לשלב של מו"מ מתקדם והחלפת טיוטות, אולם בדירקטוריון החברה ישנה נכונות לבצע את המכירה בשווי המדובר.

 

סודה סטרים סודה סטרים צילום: בלומברג

 

שלשום העלה בנק ההשקעות ברקליס את מחיר היעד של סודה סטרים ל־100 דולר למניה כשהאנליסט דיוויד קפלן כתב כי "הדיבורים על כך שהחברה היא שיגעון חולף מנותקים מהמציאות". לדבריו, הערכותיו מבוססות על היקפי המכירות והשימוש במוצרי סודה סטרים. קפלן מזכיר את תחזית החברה למכירות של מיליארד דולר ב־2016, וציין כי הוא למד שההנהלה בטוחה ביכולתה להוציא אל הפועל את התוכניות שלה, הכוללת בין היתר להעלות את נאמנות הלקוח לשימוש ארוך טווח במוצרי סודה סטרים.

 

 

הפרסומות נפסלו

סודה סטרים התמודדה השנה עם הרגולטורים בבריטניה ובארצות הברית, לאחר שמשני צדי האוקיינוס הוחלט לפסול את הפרסומות שלה. בנובמבר האחרון פסק הרגולטור הבריטי כי אין לשדר את הפרסומת מאחר שהיא "משמיצה משקאות קלים אחרים". בפברואר סודה סטרים היתה אמורה לשדר במהלך משחק הסופרבול, שנחשב לאירוע הספורט הנצפה ביותר בטלוויזיה האמריקאית, פרסומת נוספת שנוקטת קו דומה.

 

באותה תקופה התראיין סמנכ"ל השיווק של סודה סטרים, אילן נקש לאתר AdAge וסיפר כי הפרסומת מציגה נהגי משאיות לבושים במדים עם הלוגו של פפסי ושל קוקה קולה. אך גם במקרה זה, בחרה רשת CBS ששידרה את הסופרבול לפסול את הפרסומת. "הגשנו פרסומת שהעדפנו להראות, אך היא לא אושרה. ככל הנראה מכיוון שהיינו פרובוקטיביים מדי בכל הקשור לתעשיית המשקאות המוגזים", ציין. בסופו של דבר החליטו בחברה לשדר פרסומת ישנה יותר. "באמת שניסינו לציית לתקנים", הוסיף נקש.

 

צופה צמיחה בהכנסות

סודה סטרים מייצרת ומשווקת מערכות ביתיות משקאות מוגזים וסירופים. החברה הונפקה בנובמבר 2010 לפי מחיר של 20 דולר ושווי של 367 מיליון דולר. חצי שנה לאחר מכן נסחרה החברה בשווי 860 מיליון דולר. באפריל 2011 יצאה החברה להנפקה נוספת של מניות בנאסד"ק (סקנדרי) שבה גייסה 261 מיליון דולר. כ־50 מיליון מהגיוס נכנסו לקופתה, והשאר נמכרו על ידי בעלי המניות ובראשם קרן פורטיסימו בראשות יובל כהן.

 

2012

 היתה שנה טובה לסודה סטרים שרשמה צמיחה של 51% במכירות ל־436.3 מיליון דולר. הרווח הנקי השנתי זינק ב־60% והסתכם ב־44 מיליון דולר. במהלך שנה זו הצליחה החברה להכפיל את מכירותיה בארה"ב - מנוע הצמיחה שלה וסיפקה תחזית צמיחה של 25% בהכנסות ב־2013. החברה מחזיקה כיום בנתח זניח של 1% בלבד בשוק המשקאות האמריקאי בעוד שבאזורים אחרים הצליחה לבצע חדירה של עשרות אחוזים ונראה כי העניין של פפסיקו נובע בפוטנציאל הצמיחה. מאז דצמבר 2012 המניה כמעט הכפילה את שווייה כשזינקה מ־21 דולר ל־38 דולר, ובימים האחרונים היא רושמת עליות על רקע העלאת ההמלצה של ברקליס.

 

לסודה סטרים 22 אתרי ייצור בישראל ובעולם, כששני המפעלים העיקריים בארץ הם בנגב ובאלון תבור. בנגב מקימה החברה מפעל חדש שמיועד להעסיק אלף עובדים.

 

בתוך כך, נודע ל"כלכליסט" סודה סטרים עומדת לחתום על חוזה עם חברת מקררים קוריאנית שלפיה ייוצרו מקררים מדגם חדש עם מתקן סודה של החברה בדלת.

 

מסודהסטרים נמסר בתגובה כי "החברה אינה מגיבה לשמועות וספקולציות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x