שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

עדכון המדדים הסופי: מניית סלקום תישאר במדד ת"א 25

בשל מחיקת מניית מלאנוקס מאחד העם, הבורסה בתל אביב עבדה ביום שישי האחרון כדי למנוע מצב בו במדד 25 יהיו רק 24 מניות

אורי טל טנא 17:0502.06.13

היום נקבע עדכון המדדים הסופי החצי שנתי של הבורס בתל אביב לפיו סלקום תישאר במדד ת"א 25 וגבעות בת"א 100.

 

הדרמה החלה ביום חמישי בלילה, ה-30 במאי, אז איל ולדמן, מנכ"ל מלאנוקס, הטיל את הפצצה והודיע שהחברה פותחת בהליך מחיקת המניה מהמסחר בתל אביב. היום הקובע לעדכון הרכב המדדים החצי שנתי היה ה-31 במאי 2013. לפי נתוני המסחר עד ליום זה נקבעו השינויים בהרכב המדדים אותם תפרסם הבורסה בעוד מספר ימים.

 

על פי כללי הבורסה, במדריך המעו"ף סעיף 4ב, במאגר המניות הנבנה לצורך חישוב הרכב המדדים יכללו מניות העומדות במספר כללים וביניהם בכלל שביום הקובע, ה-31.5, עדיין לא נקבע למניה יום מסחר אחרון בעקבות הליך מחיקה.

 

לחצו כאן לטבלת עדכון המדדים החצי שנתי

 

לחצו כאן לעודפי הביקוש וההיצע הצפויים במסחר הנעילה של ה-13.6

פעילי שוק ההון, שלא קיבלו מהבורסה הודעה על יום המסחר האחרון במניית מלאנוקס, הניחו שזו התקבלה רק לאחר ה-1.6, ולכן לפי הכללים מלאנוקס צריכה להיכלל במאגר המניות בעת חישוב הרכב המדדים הנוכחי, ומחיקתה מהממדדים ב- 16.6 תוביל לכך שבמדד תל אביב 25 יישארו 24 מניות בלבד ובמדד תל אביב 100 יישארו 99 מניות.

 

אבל הבורסה החליטה כבר ביום שישי, ה-31.5, על מועד יום המסחר האחרון של מלאנוקס, ודיווחה על כך רק ב-1.6 (אחרי נעילת המסחר). כתוצאה מכך נוצר פער בין ההערכות של השוק ובין החישוב בפועל. וכך, ההחלטה של הבורסה ביום שישי השאירה את מניית סלקום במדד תל אביב 25, השאירה את מניית גבעות במדד תל אביב 100, ופנתה מקום למניית צור להיכנס למדד היתר 50. אך המשקיעים יכלו לדעת זאת רק ביום ראשון לאחר סיום המסחר.

 

ההודעה של הבורסה בנעילת המסחר ביום ראשון יוצרת שינויים בהערכות שלנו לגבי עדכון הרכב המדדים ולגבי עודפי ההיצע והביקוש הצפויים ב-13.6 הנגזרים מעדכון זה.

 

הבורסה בתל אביב הבורסה בתל אביב צילום: בלומברג
בטל שלח
    לכל התגובות
    x