$
שווקי חו"ל

אובמה לא מחכה לצמח: מתכוון להרחיב את ייצוא הגז הטבעי של ארה"ב

במקביל לדיון הציבורי בישראל סביב כמות הגז הטבעי הניתנת לייצוא, ממשלת ארה"ב קובעת שיאים חדשים בייצור גז טבעי ומתכננת להרחיב את הכמות הניתנת לייצוא

בלומברג 12:1913.05.13

בצל הדיונים בישראל סביב אישור ועדת צמח המגבילה את כמות ייצוא הגז, ממשלת ארצות הברית קובעת לאחרונה שיאים חדשים בייצור גז טבעי, והדיון הציבורי בנושא התפתח כך שכעת הוא מתמקד בשאלה כמה גז לייצא. 

 

משלוחים של גז טבעי נוזלי (LNG) ללקוחות מחוץ לאמריקה, מהלך שרק לפני מספר שנים לא עלה על הדעת מכיוון שהביקוש גבר על ההיצע, נתפס כעת כדרך לסייע למסחר האמריקאי ולצמצם את ההשפעה של יצרניות כמו רוסיה ואיראן.

 

ההערכות האחרונות גורסות כי הנשיא ברק אובמה מתכוון להרחיב את הייצוא ובוחן בשלב זה בקשות להקמת 20 טרמינלים לייצוא גז. על פי נתוני משרד האנרגיה, אם כולן יזכו באישור, המתקנים הללו ישלחו כמות המקבילה ל-41% מהייצור הכולל השנה בארצות הברית.

 

ברק אובמה בירושלים ברק אובמה בירושלים צילום: איי אף פי

 

החלטה עשויה להתקבלת בתוך "שבועות ספורים", טוען דיוויד לייטר, נשיא חברת הלובינג ML סטרטג'יס. אולם מנגד, האפשרות לייצוא גז מדאיגה משתמשים כמו דאו כימיקלס, והציתה קרב בזירת הלובינג עם יצרניות כמו אקסון מובייל, המעוניינות שהשוק יקבע את כמות הגז שתימכר מחוץ לארה"ב. לטענת דאו, ייצוא של יותר מדי גז יעלה את המחירים בבית, ובכך ימחק את היתרון התחרותי שבו מחזיקות היצרניות האמריקאיות על פני החברות הזרות.

 

בשבוע שעבר מסר משרד האנרגיה כי ייצוא הגז בארה"ב, שזינק ב-28% בעשור האחרון, יעמוד השנה על שיא של 1,980 מיליארד ליטרים (69.9 מיליארד רגל מעוקב) ביום. התפוקה תטפס לשיא של כל הזמנים, זו השנה השישית ברציפות.

 

"אנחנו חווים תקופה של עודף, אך ראינו גם בעבר רגעים של הזגמה לא הגיונית", אומר קווין קולבר, סגן נשיא בדאו למדיניות ציבורית. "עלינו לפעול מתוך מחשבה. עם כל הראיות שבידינו כיום, אנחנו עדיין עשויים לטעות".

 

עם זאת, חלק מהמומחים בתחום מעריכים כי ממשל אובמה בכל מקרה לא יקבל החלטה סופית בנושא לפני שיושבע שר אנרגיה חדש. הבחירה בשר חדש עשויה לקרות כבר בקרוב, שכן מנהיג הרוב בסנאט, הארי ריד כבר הודיע כי ההצבעה על המועמד המועדף על אובמה, ארנסט מוניז, תתקיים השבוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x