$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי מכוונת לקופה של כור: רוצה למחוק את האג"ח

מחיקת האג"ח תקל על ביצוע עסקאות בעלי עניין בין כור ושאר חברות הקבוצה. אמש נפגש חגי אולמן, המשקיף מטעם בית המשפט, עם נציגות אי.די.בי פתוח שהציגה בפניו את עמדותיה לגבי חוסר יכולת פרעון החובות של החברה

גולן חזני 08:0906.05.13

חברת כור צפויה למחוק את אגרות החוב שלה באמצעות הצעת רכש. ל"כלכליסט" נודע כי הנושא נבחן בקבוצת אי.די.בי כחלק מאסטרטגיית ההיערכות לאחת משתי העסקאות שהקבוצה מנסה לבצע בכור.

 

שתי העסקאות הן רכישת השליטה בכלל ביטוח מידי אי.די.בי פתוח ע"י כור, ומיזוג בין כור ודסק"ש. מקורבים לחברה אישרו כי במידה והמגעים לאחת מהעסקאות יגיעו לכלל מימוש, מחיקת האג"ח באמצעות הצעת רכש תעלה על הפרק. הצעד נבחן לאור התנגדותם של מחזיקי האג"ח של כור לעסקת המיזוג ולעסקת רכישת השליטה בכלל ביטוח. כור היא חברה יציבה בעלת איתנות פיננסית וקופת מזומנים שמנה אותה מנסה אי.די.בי לנצל כדי לשפר את מצבה של אי.די.בי פתוח. לכור חוב של 1.6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה, בשלוש סדרות אג"ח שנסחרות בתשואה נמוכה, הנמוכה ביותר בקבוצת אי.די.בי, של פחות מ־4% לשנה.

 

מנגד, בקופת כור כ־2.2 מיליארד שקל, שבאמצעותם ניתן למחוק את החוב למחזיקי האג"ח, שלב אחד לפני המיזוג עם דסק"ש. יתכן כי מחזיקי האג"ח של כור יקבלו אפשרות לבחור בין פדיון מוקדם של החוב, עם פיצוי מסוים, לבין המרה של החוב לאג"ח של דסק"ש, וכך מקווים בחברה לנטרל את ההתנגדות של המחזיקים.

 

ליאור חנס, יו"ר כור תעשיות ליאור חנס, יו"ר כור תעשיות צילום: עמית שעל

 

המיזוג בין כור לבין דסק"ש, עליו דווח לראשונה לפני כשנה, אמור ליצור חברה אחת שתאחד את כלל ההתחייבויות של החברות. המיזוג יאפשר לדסק"ש גישה נוחה יותר לקופת המזומנים של כור ובעתיד הגוף הממוזג יוכל לחלק דיבידנדים. בנוסף, המיזוג היה אמור לסייע גם לחברה האם של דסק"ש - אי.די.בי פתוח - המחזיקה ב־13.3% ממניות כור. שהרי כתוצאה מהעסקה, הייתה אמורה אי.די.בי פתוח לקבל כ־400 מיליון שקל. סכום שצפוי לסייע לה בתשלום חובותיה ולהקל עליה על התזרים השוטף. הבעיה במיזוג בין דסק"ש לכור הוא ההבדל במצב הפיננסי של שתי החברות. כור אינה חברה ממונפת, בעוד שדסק"ש ממונפת ברמה של 64%. היקף ההתחייבויות של דסק"ש למחזיקי האג"ח (סולו) עומד על 5.19 מיליארד שקל. לעומת זאת, סך החוב הפיננסי נטו של כור עומד על כ־810 מיליון שקל, כשמולו נכסים בסך כ־3.3 מיליארד שקל - יחס מינוף של 24% (LTV). השוני במצב הפיננסי משתקף היטב גם בתשואות האג"ח של שתי החברות. אג"ח דסק"ש נסחרות בתשואה גבוהה יותר משל כור.

 

ובינתיים: חגי אולמן, המשקיף מטעם בית המשפט בהנהלת אי.די.בי, נפגש אתמול עם נציגות אי.די.בי פתוח, כך נודע ל"כלכליסט". הנציגות, בראשותו של ג'רמי בלנק, מנהל קרן יורק, הציגה בפניו את עמדותיה לגבי חוסר הסולבנטיות לדעתה של החברה ואילו צעדים יש לנקוט מבחינתה. עוד נודע כי ביום חמישי נפגש אולמן עם הנהלת אי.די.בי פתוח שהתבקשה על ידו להעביר אליו את הסכמי המימון של החברה ושל החברה־האם אי.די.בי אחזקות, עם הבנקים השונים, וכן מסמכים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x