בורסת ת"א

אסתר לבנון תחזיק את השאלטר של מכונות המסחר האוטומטיות

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לבורסה לפקח על המסחר האוטומטי - אלגו־טריידינג - שנעשה באמצעות חברי הבורסה. תוכל לנתק את החשמל מכונות המסחר, לאסור הזרמת פקודות בימים שבהם צפויה פעילות חריגה ואף לבטל פקודות מסחר טרם ביצוען

רחלי בינדמן 08:4805.05.13

ועדת הכספים של הכנסת אישרה בשבוע שעבר את שינוי תקנון הבורסה באופן שיאפשר לראשונה לבורסה לפקח על מכונות המסחר האוטומטיות - האלגו־טריידינג (מחוללי ציטוטים) - הפועלות בבורסה. מדובר בפיקוח הדוק שיאפשר לבורסה לעקוב אחרי הפעילות של מכונות המסחר האוטומטיות כמו גם לנתק את פעילותן אם הבורסה תחשוב שהן מפריעות לתקינות המסחר, ואף תאפשר לבורסה לאסור על המכונות לסחור בימים שבהם היא סבורה כי צפויה פעילות חריגה במסחר.

אלגו־טריידינג הוא מסחר המבוסס על תוכנת מחשב ששולחת פקודות מסחר שנוצרות באמצעות אלגוריתם ממוחשב. האלגוריתם יוזם הוראות קנייה ומכירה בהתבסס על פרמטרים של תזמון, מחיר, סחירות ועוד. בניגוד למסחר רגיל, המחשב הוא זה שמזרים את הפקודות ולא יד אדם. אף סוחר אנושי אינו מסוגל לעמוד במהירות ובקצב של מחשבי חברות האלגו־טריידינג. כך, למשל, כשמתפרסם מידע שעשוי להביא לעליית מחירה של מניה, מחשבי האלגו־טריידינג מזהים אותו ראשונים ורוכשים את המניה שבריר שנייה לפני שיתר השוק מבחין במידע, מעלים את מחירה, ומוכרים אותה ברווח לאלה שמצטרפים אך רגע מאוחר יותר. כך יכולות חברות האלגו־טריידינג לגרוף רווחים על חשבון יתר הסוחרים. אלא שלמסחר במכונות האוטומטיות עלולות להיות גם השפעות מעוותות על שוקי ההון, והוא עלול לפגוע בתקינות המסחר.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

בדצמבר אשתקד התריעה מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון על ההשתלטות ההולכת וגדלה של המכונות האוטומטיות על המסחר בבורסה המקומית, וחשפה נתון מדהים שלפיו כ־70% מהמסחר בשוק המניות מקורם במכונות אלגו־טריידינג. בבורסה הבינו את הפוטנציאל ההרסני של מכונות המסחר כאשר רק לפני שנה נפלו המדדים בארצות הברית ביותר מ־7% כתוצאה מפקודה שהזרימה חברת אלגו־טריידינג. מקרה דומה התרחש באחרונה גם בבורסת הודו. בבורסה הבינו כי אין מנוס מלפקח על עולם מכונות המסחר, וכעת יתמודדו מנהלי חברות האלגו־טריידינג שהתרגלו לפעול בשוק פרוץ וחסר הסדרה עם פיקוח הדוק של הבורסה המקומית.

 

תקנון הבורסה המתוקן שנוסחו אושר בוועדת הכספים מטיל לראשונה כללים על חברי הבורסה שדרכם סוחרות חברות האלגו־טריידינג. כך, למשל, קובע תקנון זה כי חבר בורסה לא יתיר ללקוח להגיש לבורסה פקודות באמצעות מחולל ציטוטים, אלא לאחר שהחבר הגיש לבורסה בקשה להגיש פקודות באמצעות מחולל ציטוטים ולאחר שקיבל מהבורסה מספר מחולל עבור אותו מחולל ציטוטים. משמעות ההוראה האמורה היא שהבורסה תוכל לעקוב מעתה בצורה מדוקדקת אחר הפעולות של חברות האלגו־טריידינג באמצעות סימון מספרי שיאפשר לבורסה להתחקות אחר הוראות המסחר שהם מזרימים.

 

 

אלא שבכך לא נגמרת ההסדרה. חבר בורסה שיקבל מהבורסה מספר מחולל עבור מחולל ציטוטים מסוים, יתיר ללקוחו לפעול באמצעותו רק בתנאי שהלקוח שפועל דרכו יסמן את כל הפקודות המוגשות על ידיו באמצעות מחולל הציטוטים במספר המחולל שקיבל החבר מהבורסה. על חבר הבורסה אף למנות מפקח על פעילות מחוללי ציטוטים שימסור לבורסה על פי בקשתה כל פרט רלבנטי הקשור לפעילות לקוחות החבר באמצעות מחוללי הציטוטים.

 

חבר בורסה רשאי להתיר ללקוח שלו לפעול דרכו באמצעות מחולל ציטוטים רק בתנאי שהחבר קיבל מהבורסה מספר מחולל כאמור, ורק בתנאי שלחבר הבורסה קיימת תשתית המאפשרת לו לנתק לאלתר את מחולל הציטוטים באופן שלא יהיה ניתן להגיש פקודות למסחר באמצעותו. מטרת הדרישה האמורה היא לאפשר לבורסה לתת הוראה לחבר הבורסה לנתק את הזרם לחברת אלגו־טריידינג מסוימת שפעולותיה פוגעות בתקינות המסחר. חבר בורסה יאפשר ללקוח שלו לפעול באמצעות מחולל ציטוטים רק אם יסכים הלקוח לכך שחבר הבורסה יוכל לנתק לו את הזרם אם יידרש לכך על ידי הבורסה. החבר גם יוכל לבטל פקודות שכבר הוגשו אך טרם בוצעו אם כך יידרש על ידי הבורסה. הבורסה תוכל לדחות פקודות שהוגשו אם יתברר שהפעולות עלולות לשבש את המסחר התקין.

 

עוד נקבע כי מנכ"ל הבורסה או מי שהוסמך על ידיו רשאי לקבוע כי ביום מסחר מסוים, או בחלקו, לא יותר להגיש פקודות למסחר באמצעות מחוללי ציטוטים וזאת אם באותו יום צפויה פעילות חריגה במסחר. ככל הנראה עמידה בהנחיות החדשות תחייב את חברי הבורסה - הבנקים והברוקרים הפרטיים - להוציא משאבים יקרים כדי להתמודד עמן. לא מן הנמנע, כי הטרחה הכרוכה בכך תגרום לברוקרים קטנים להימנע מלעבוד עם חברות אלגו־טריידינג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x