$
מט"ח וסחורות

הדולר נחלש ב-0.4% מול השקל ל-3.57 שקלים

היורו איבד 0.5% ושערו היציג נקבע על 4.7 שקלים; ATRADE: "עצם העובדה שהנגיד מסיים את תפקידו בקרוב, פוגעת במידה מסוימת ביכולתו לעצור את מתקפת הספקולנטים"

מעין מנלה 15:3902.05.13

הדולר והיורו נחלשו היום (ה') מול השקל. הדולר איבד 0.4% ל-3.57 שקלים, והיורו נחלש ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.7 שקלים.

"היחלשותו של הדולר בזירה הבינלאומית נותנת אותותיה גם אצלנו", כתב חזי ינושבסקי ראש מחלקת מחקר ATRADE. "בנק ישראל אינו מצליח לבלום את התחזקותו של השקל בשלב זה, בטח שלא עם התערבויות הנקודתיות שנראו השבוע. הספקולנטים מבינים כי ידו הנוקשה של פישר כבר לא קיימת והם מנצלים זאת היטב. יתכן כי עצם העובדה שהנגיד מסיים את תפקידו בקרוב, פוגעת במידה מסוימת ביכולתו לעצור את מתקפת הספקולנטים. נזכיר כי בעבר, פישר שם את משימת עצירת המפולת של הדולר בראש סדר העדיפויות שלו וזה למעשה התבטא בהתערבויות אגרסיביות לעיתים קרובות ובהיקפים גדולים מאוד, דבר אשר הרתיע במידה רבה את הספקולנטים וגרם לשינוי מגמה בשוק", הוא הוסיף.

 

אחרי שבשבוע שעבר החליט שר האוצר יאיר לפיד להגדיל את יעד הגירעון, שכזכור הוכפל רק לפני תשעה חודשים, מבצע הלילה לפיד מהלך שנוי במחלוקת נוסף ומגדיל גם את מסגרת התקציב הכוללת. על פי ההצעה שיגיש שר האוצר לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, מסגרת התקציב לשנת 2013 תגדל ב- 6.5 מיליארד שקל מעבר לסכום שמתיר לה הכלל הפיסקאלי שאישרה הממשלה לפני שלוש שנים. מהלך זה יאפשר לממשלה לבצע קיצוץ קטן מהמתוכנן בתקציב, בהיקף זהה לסכום שבו יוגדל התקציב.

 

דולר דולר צילום: shutterstock

 

בשנת 2012 גדל החוב הממשלתי בכ- 34 מיליארד שקל (5%) והסתכם בסוף השנה בכ- 666.8 מיליארד שקל. במקביל, סך התוצר של המשק הישראלי גדל בשנה החולפת בשיעור נומינלי גדול יותר, של 6.5%. כתוצאה מהתפתחויות אלה, יחד עם התחזקות השקל מול הדולר והיורו, הצטמצם בשנת 2012 היחס בין החוב הממשלתי לתוצר ב- 0.8% וירד לנקודת שפל חדשה של 71.8%.

 

בארה"ב, הבנק הפדרלי ימשיך במדיניות הרכישות של אגרות חוב מגובות משכנתאות ואגרות חוב ממשלתיות בסך כולל של 85 מיליארד דולר בחודש, כך עולה מפרוטוקול ועידת השוק הפתוח שפורסמה אתמול. ברננקי השאיר את הריבית ללא שינוי ברמה של בין 0% - 0.25% וזאת עד אשר שוק העבודה יתאושש ושיעור האבטלה יירד מתחת ל-6.5%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x