שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

איתן ורטהיימר: "עסקים משפחתיים - הכי נכון לא להעביר הלאה"

בראיון ל"כלכליסט" ורטהיימר מסביר את מכירת חלקו בישקר והשתלטותו של וורן באפט: "בכל מה שקשור לעסקים משפחתיים, הכי נכון הוא לפתור את הבעיות לפני שאתה מגיע אליהן"

גלית חמי 16:0801.05.13

"היה חשוב לנו למכור את העסק לפני שיהיו בעיות משפחתיות. אנחנו רואים מה קורה בעסקים משפחתיים אחרים, ולא צריך לחכות שיהיו בעיות". כך מסביר איתן ורטהיימר את המכירה של 20% מישקר לוורן באפט תמורת 2 מיליארד דולר. בכך משלים באפט את ההשתלטות המלאה על חברת ישקר והוא יחזיק 100% מהמניות. 

ורטהיימר מספר כי "הליך המכירה התחיל מבחינתנו כבר לפני שבע שנים, בעסקה הראשונה למכירת 80% מהמניות. לשני הצדדים היו אופציות להשלמת העסקה. זה המהלך הנכון עבור העובדים, עבור המשפחה שלנו ועבור החברה, שהולכת להרבה שנים טובות קדימה. באפט יזרים עוד 2 מיליארד דולר להשקעה בישראל, זה אומר מבחינתו מחויבות ענקית גם לישראל. זה היה חלום של סטף להשאיר את החברה בישראל. סטף כבר 40 שנה עוסק בפילנתרופיה, אני 20–30 שנה עוסק בפילנתרופיה ודברים אחרים".

 

איתן ורטהיימר איתן ורטהיימר צילום: בועז אופנהיים

 

"זו כנראה העסקה הכי טובה שנעשתה בארץ אי פעם"

 

ורטהיימר, שמכהן כיו"ר ישקר וצפוי לפרוש מתפקידו, סיפר כי "התחלנו את התהליך עצמו של העברת השרביט של הבעלות בחברה כבר במועד העסקה הקודמת. אמרתי כבר אז, לפני שבע שנים, שאנחנו רוצים למצוא פתרון לעובדים, למשפחה. זו כנראה העסקה הכי טובה שנעשתה אי פעם בארץ. אין לה שום תנאים נלווים".

 

למה לא להישאר עם ה־20% שלכם לצד שותף מכובד כמו באפט?

"הכי נכון לא להעביר הלאה עסקים משפחתיים, אלא שכל דור יתחיל מחדש, בעסקים חדשים משלו. זה מהלך נכון גם למשפחה, גם לעובדים, גם ללקוחות וגם לספקים של החברה. אנחנו לא רוצים לקבל החלטות כשיהיו בעיות. בכל מה שקשור לעסקים משפחתיים, הכי נכון הוא לפתור את הבעיות לפני שאתה מגיע אליהן. מאז העברת השליטה בחברה מי שניהל אותה ביד רמה הוא הרפז (יעקב, המנכ"ל - ג"ח)".

 

בעסקה הקודמת קנה באפט 80% מישקר תמורת 4 מיליארד דולר, עסקה ששיקפה לחברה שווי של 5 מיליארד דולר. העסקה הנוכחית נעשית לפי שווי כפול, של 10 מיליארד דולר – ברקשייר הת'אוויי של באפט רוכשת כאמור 20% מישקר תמורת 2 מיליארד דולר.

 

איך נקבע השווי הנוכחי בעסקה? מה ההסבר לזינוק הדרמטי בשווייה לעומת השווי בעסקה הקודמת?

"הכל נקבע בינינו מראש. השווי של החברה משקף את ההצלחה שלה בשנים האחרונות".

 

אף שמדובר היה בשנים קשות עבור הכלכלות בעולם?

"אנחנו לא מוכרים לכלכלה, אלא ללקוחות. יש לישקר היום הרבה יותר לקוחות, ושווקים חדשים שנפתחו והתפתחו, כמו הודו וסין. כמות המהלכים החדשים שעשינו בשנים האחרונות היא ענקית. אחד הבולטים הוא רכישת החברה היפנית ב־2008 (טונגאלוי, המתמחה בכלי חיתוך לעיבוד שבבי, שנרכשה תמורת מיליארד דולר - ג"ח)".

 

ורטהיימר מודה כי "השפל הכלכלי השפיע גם עלינו, אבל אנחנו מפוזרים בהרבה ארצות, הרבה סגמנטים של תעשייה והמון לקוחות גדולים. אין לי לקוח אחד שמחזיק אחוזים גדולים מהפעילות. אנחנו פועלים ביותר מ־60 ארצות".

 

איך העובדים של ישקר בישראל הגיבו לעסקה?

"המנכ"ל יעקב הרפז דיבר עם העובדים בזמן שההודעה לעיתונות יצאה. אנחנו מעסיקים היום בישראל 2,500–3,000 עובדים מתוך 11 אלף עובדים של החברה".

 

יהיו שינויים כלשהם בכוח אדם?

"אני היחיד שמשתנה. זה עוד לא קרה באופן רשמי, אבל התפקיד שלי בטח יעבור להרפז. למעשה כבר שנים אני שם לא באופן ניהולי. הרפז עושה את כל העבודה, עכשיו זה רק יהיה רשמי".

 

יש התחייבות כלשהי של באפט להשאיר את הפעילות בישראל? לא לצמצם אותה?

"באפט מחויב לגמרי לישראל. זה יום שבו וורן באפט מצדיע לישראל".

 

לחברה כמו ישקר, שמרבית פעילותה כבר מזמן מחוץ לישראל, יש בכלל יתרון כלשהו להשאיר כאן פעילות כלשהי? איזה יתרון יחסי יש לישראל עבור חברה כמותה?

"אם לא היה יתרון, איך היית מסבירה את העובדה שבאפט השקיע בה כל כך הרבה? יש לחברה הנהלה נהדרת, אנשים נהדרים. אם הוא בחר להשקיע סכום כזה, זה אומר הרבה".

 

עשיתם להם תיאבון לעוד עסקים בישראל?

"בינתיים אנחנו החברה היחידה בכל ברקשייר הת'אוויי שהיא מחוץ לארה"ב. אם יהיה בארץ משהו שמעניין אותו בסדרי הגודל שהוא מחפש, אז בהחלט. אבל הוא ירצה גם שירצו למכור את זה".

 

אם באפט לא היה מממש את האופציה לרכישת יתרת המניות שלכם, מה הייתם עושים?

"אני מניח שמתישהו הייתי משלים את המהלך להפרדת הנכסים בין בני המשפחה והעברת השרביט הלאה. תודה לאל, יש לנו המון ילדים מוצלחים".

 

מה לגבי החולשה שציינה ברקשייר לגבי תוצאות ישקר בשנת 2012, ממה היא נבעה?

"אני לא זוכר את המספרים. העובדה היא שהחברה גדלה ומתפתחת כל הזמן".

 

על בסיס ההיכרות שלך עם באפט, יש סיכוי שהוא ינפיק את ישקר?

"לא. זה לא מהלך שמאפיין את דפוסי הפעולה שלו".

 

וורן באפט. "באפט הוא איש נדיב בצורה נדירה. אני שמח שיש כזה וורן באפט בעולם" וורן באפט. "באפט הוא איש נדיב בצורה נדירה. אני שמח שיש כזה וורן באפט בעולם" צילום: בלומברג

 

"מה עושים עם הכסף? אני לא אוכל עם שני מזלגות"

 

מה עושים עם כל כך הרבה כסף?

"מה עושים? אני הולך לאכול ארוחת צהריים עם שני מזלגות? אני אקנה עוד שעון סווטץ'? מה אני יכול לעשות? אם מישהו מתעשר פתאום וקונה דירה גדולה יותר או אוטו גדול יותר, אז חל שינוי בחייו. זה לא המצב. מה שאתה כן יכול לעשות בסכומים כאלה זה רק בקטע הפילנתרופי – שהוא יותר קשה לניהול מאשר עסקים. אני כבר הרבה שנים פעיל בתחום הפילנתרופי, מתחת לפני השטח, ועדיין לא מרגיש ביטחון מוחלט. עסקים זה דבר הרבה יותר פשוט, אם יש לך מוצר

מוצלח זה עובד. פילנתרופיה זה דבר מורכב יותר".

 

מי ניהל את המגעים מול באפט?

"אני. אני השותף שלו".

 

כמה זמן נמשך המשא ומתן?

"לא סיפור ארוך. כולם ידעו מה הם רוצים".

 

יש לכם דברים נוספים שאתם עושים יחד, בעסקים, בפילנתרופיה?

"כן. גם עשינו וגם עושים היום בפילנתרפיה. הוא איש נדיב בצורה נדירה. אני שמח שיש כזה וורן באפט בעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x