$
מט"ח וסחורות

"השקל ימשיך להתחזק משום שהכלכלה הישראלית במצב מצויין"

כך לפי ראש מחלקת מט"ח בדויטשה בנק, בילאל חפיז. "בעוד כעשור ארצות הברית עשויה להיות בעצמאות אנרגטית, ולא תזדקק לעתודות הנפט במזרח התיכון"

ענת ציפקין 10:5029.04.13

"בעוד כעשור ארצות הברית עשויה להיות בעצמאות אנרגטית, ולא תזדקק לעתודות הנפט במזרח התיכון", כך לפי בילאל חפיז, ראש מחלקת אסטרטגיית מט"ח של דויטשה בנק בלונדון. חפיז השתתף הבוקר בוועידה שעסקה בתחזיות של בכירי הבנק הגרמני בתחום המט"ח והמגמות בכלכלה העולמית.

 

חפיז מתייחס לנושא הגז הישראלי, ולדבריו מדובר באחת הסיבות להתחזקות של השקל. "המטבע הישראלי יישאר חזק וימשיך להתחזק. זו אחת הסיבות שהבנק המרכזי לא מתערב יותר מדי. השקל מתחזק כי לכלכלה הישראלית ביצועים מעולים ופרופיל הצמיחה העתידי שלה נראה טוב מאוד, ובמיוחד בהשוואה לכלכלות האחרות של העולם המפותח. "הסיכונים היחידים לשקל הם הגיאו פוליטיים".

 

"הפוקוס בשווקים מבחינה גיאו  עבר לאיזור קוריאה", מסביר חפיז. לדבריו, סיכון קיים בכל מקום אחר בעולם, אולם הקושי הוא לחזות את ההשפעה של מתיחויות גיאו פוליטיות על השווקים. "מה הסיכויים שקונפליקט במקום כלשהו יהיה ניתן לניבוי בכל הקשור להשלכותיו הכלכליות". חפיז מסביר כי בראייה היסטורית ישנם הרבה מושגים שאנו כבר רגילים אליהם, שומעים אותם תדיר , אבל לא מפנימים את השינוי שעומד מאחוריהם. "גלובליזציה: המשמעות בעולם הפיננסי היא בעיקר הכבדת הרגולציה והמגבלות שהיא מטילה על השווקים בעצם הופכים את המשמעות של המונח. הם מגבילים אותה לחלוטין".

 

בפברואר 2013 העריך חפיז כי השקל ימשיך להתחזק אל מול הדולר וייסחר סביב רמה של 3.5 שקל לדולר עד סוף השנה.

 

 צילום: בלומברג

 

"יש לעודד את הצמיחה"

גם בראיון שהעניק חפיז ל"כלכליסט" באפריל 2011 הסביר כי ישנן כמה סיבות התומכות בהתחזקות השקל, וכי כולן קשורות לנתונים הבסיסיים המצוינים של המשק הישראלי, ולא לפעילותם של ספקולנטים. כשבודקים בראי ההיסטוריה את הקשר בין חוזקו של מטבע, התנאים הפונדמנטליים באותה מדינה ופעילות הספקולנטים, רואים שאין מתאם ישיר בין התחזקות של מטבע לספקולציה בשוק המט"ח", כך אמר אז חפיז.

 

אחת הסיבות שמנה אז חפיז להתחזקות השקל היא העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. סיבה נוספת לטענת חפיז היא סביבת ריבית עולה. "מדינות שבהן שיעור הריבית עולה הן מדינות עם כלכלה בריאה, ובשבוע שעבר העלה הבנק המרכזי בישראל את הריבית בשיעור הגבוה מציפיות השוק, ואותת שהשיקול המרכזי העומד לנגד עיניו הוא המלחמה באינפלציה", הסביר חפיז. הוא הסביר אז כי התחזקות השקל נתמכת על ידי היחלשות הדולר, וזאת בין היתר בגלל שיעור הריבית בארה"ב שהוא עדיין נמוך, והגירעון התקציבי של ממשלת ארה"ב הולך וצומח. שני אלמנטים אלו שליליים מאוד עבור המטבע האמריקאי והם ימשיכו לתמוך בהיחלשותו של הדולר.

 

הבוקר בילאל התייחס בדבריו בעיקר למצבה של אירופה. "היקף החובות באירופה דווקא עולה, למרות הדיבורים והמעשים על צנע. הבעיה באירופה היא כזו, שמרוב הורדת חובות, מה שקורה הוא ירידה בהיקף הצמיחה, וזה הרבה יותר גרוע. המטרה הוחמצה. כיום, אירופה חייבת למצוא לעצמה דרכים חדשות לייצר צמיחה. בניגוד לארצות הברית, שם חלק מהסקטורים מורידים את היקף החובות שלהם באמצעות הורדת מינוף, אך סקטורים אחרים ממשיכים לצרוך ולהגדיל חובות, כך שהיקף הצמיחה הכולל לא יורד באותו היקף. משכך, הגידול בתמ"ג באירופה נע סביב אפס, ובארצות הברית סביב 1.5%. הגישה הנכונה להורדת חובות היא ראשית, עידוד הצמיחה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x