$
בורסת ת"א

הסינים ישלמו 240 מיליון דולר עבור הסרת השיער של אלמה

פוסון הסינית רוכשת (95.6%) את אלמה לייזרס מקיסריה. עבור המייסדים, ובראשם זיו קרני, זהו אקזיט שני אחרי שמכרו חלק מאחזקותיהם באלמה לקרן TA האמריקאית. כעת יקבל קרני 36 מיליון דולר מהעסקה ושלושת חבריו יתחלקו ב־48 מיליון דולר

אסף גלעד 10:5429.04.13
הסינים, מתברר, מעוניינים לא רק בכימיקלים ישראליים תוצרת מכתשים־אגן לצורכי ההתפשטות החקלאית, אלא גם בחברות שעוסקות בתרבות הפנאי והאסתטיקה. פוסון פארמה (Fosun) משנגחאי הודיעה אתמול על רכישת 95.6% מאלמה לייזרס, חברה המתמחה בציוד לאסתטיקה רפואית, תמורת 240 מיליון דולר. בעלי המניות הגדולים של אלמה לייזרס והמרוויחים הגדולים הם קרן הפרייבט אקוויטי האמריקאית TA Associates שמחזיקה ב־65% מהמניות והמנכ"ל והמייסד זיו קרני (15%). יתרת המניות (20%) מוחזקות בידי שאר המייסדים, יואב אבני, נדב באייר ויבגני קודריצקי.

 

אקזיט שני בחודש

עבור ארבעת המייסדים מדובר באקזיט שני לאחר שמכרו את חלק מאחזקתם בחברה לקרן הפרייבט אקוויטי האמריקאית TA Associates, שרושמת כאן אקזיט מוצלח פחות מחודש לאחר שמכרה בהצלחה גם את הסטארט־אפ הישראלי־אמריקאי סייאופטיקס תמורת 400 מיליון דולר. בעסקה הנוכחית גוזרת TA כ־150 מיליון דולר, זאת לאחר שרכשה את חלקם של המייסדים ב־2006 תמורת 90 מיליון דולר. נוסף על כך, השקיעה TA במהלך התקופה שעברה מאז 700 אלף דולר בלבד בפיתוח החברה.זוהי רכישה ראשונה של חברה בתחום מדעי החיים מישראל בידי חברה סינית והשנייה בתחום ההייטק. ב־2010 רכשה חברת האלקטרוניקה הסינית Yifang את פגסוס הישראלית, יצרנית עטים דיגיטליים, תמורת 60 מיליון דולר. פוסון שיוצגה בארץ על ידי משרד עוה"ד חיים פרידלנד ודובי גרוס ממשרד גורניצקי ושות' ובארה"ב על ידי עו"ד ג'רמי לוסטמן מ־DLA PIPER, נסחרת בשווי שוק של 26.2 מיליארד דולר בבורסה בשנגחאי.

 

הספקית הגדולה בסין

ב־2008 הגישה אלמה תשקיף להנפקה בנאסד"ק לגיוס של 90 מיליון דולר, אבל המשבר בשווקים עצר את ההנפקה. אלמה בחנה הנפקה גם במהלך השנה האחרונה, אולם לקראת סוף השנה החלה לחפש הזדמנויות רכישה. על הפרק עמדו מגעים עם קבוצת משקיעים בראשות איש העסקים עמוס גורן, או עם חברת ליפסוניקס האמריקאית. בסופו של דבר הפור נפל דווקא על חברה מסין, טריטוריה שבה נחשבת אלמה לייזרס לספקית הגדולה ביותר של מערכות ציוד רפואי מאז כניסתה אליו ב־2003. לדברי זיו קרני, המנכ"ל ואחד המייסדים, החברה הרוכשת תהפוך לפלטפורמה המרכזית של אלמה לייזרס בסין. יו"ר פוסון, צ'ן קיו, ציין כי הרכישה תסייע לשתי החברות להתפתח בנוסף לסין גם בברזיל, רוסיה והודו ואלמה תהפוך למרכז הפיתוח, הייצור והמכירות של ציוד רפואי מתקדם.

 

הזינוק בשיעור הרווחיות

אלמה, שחולשת כיום על 15% מהשוק הגלובלי של מכשירים קוסמטיים עם מחזור שנתי של 100 מיליון דולר, שמרה בשנתיים האחרונות על רווחיות גבוהה שעומדת על 25% רווח נקי לפני מס, שיעור רווחיות שבשנים האחרונות רק הולך ומזנק. במהלך השנים האחרונות צברה אלמה לייזרס עשרות מיליוני דולרים במזומן בקופתה. את השמירה על הרווחיות מייחסים בכירים בתעשייה לשמירה של אלמה על מספר עובדים קבוע ועבודה דרך מפיצים ולא ישירות מול הלקוח. לפי ההערכה צמחו הכנסותיה של אלמה לייזרס ב־20%־15% בשנה החולפת, היא נחשבת לספקית ציוד האסתטיקה הגדולה בסין, ושלושה רבעים מהכנסותיה מגיעים מחוץ לארה"ב.

 

אלמה החלה את דרכה עם מוצרי הסרת שיער בלייזר, והמשיכה עם מוצר ה־Harmony, מעין מכונה המסוגלת לספק מגוון טיפולים אסתטיים באמצעות החלפת הידית שלה. בשנה האחרונה ביצעה אלמה קפיצת דרך כזו שמיצבה אותה בנפרד מחברות האסתטיקה הישראליות האחרות, כגון לומניס או סינרון. החברה מקיסריה פיתחה מכונה שפתחה בפניה גם את שוק התכשירים הקוסמטיים. מוצר ה־iTed שפיתחה הוא מעין ידית הכוללת גלגלי שיניים מיקרוסקופיים שמנקבים חרירים זעירים בעור ומסייעים בהחדרת תכשירים קוסמטיים אל מתחת לשכבת האפידרמיס. המוצר החדש פתח בפני אלמה שוק של מאות מיליוני דולרים ומתחרה ישירות בשוק הזרקות הבוטוקס והזרקות קוסמטיות נוספות. פריצת דרך נוספת צפויה להגיע מקו חדש של ציוד לתחום הניתוחים, כמו טיפול בערמונית מוגדלת, טיפולי אף־אוזן־גרון חדשניים ושאיבת שומן.

 

גניבת הפטנט מלומניס

אלמה לייזרס, שנולדה ממיזוג שבוצע ב־2005 בין MSQ הישראלית של ד"ר זיו קרני לאוריון לייזרס האמריקאית, זכורה בעיקר בעקבות הסכסוך המשפטי בינה לבין המתחרה הישראלית לומניס שתבעה ב־2008 ממייסדי אלמה 200 מיליון שקל בגין גניבת פטנט. התביעה הסתיימה בתשלום של 6.5 מיליון דולר בפשרה.

 

אלמה לייזרס, נדב בייר, ליאור דיין, קארן שריד, זיו קרני, רונן לזרוביץ' ואלכס בריטבה אלמה לייזרס, נדב בייר, ליאור דיין, קארן שריד, זיו קרני, רונן לזרוביץ' ואלכס בריטבה צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x