שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שריג: "החזון שלי הוא להגיע לשוק ביטוח דיגיטלי לחלוטין"

המפקח על הביטוח נשא דברים בכנס לשכת סוכני הביטוח והתייחס לרפורמות שהוא מוביל ובהן שינוי במודל תגמול הסוכנים ואמר: "ניצור מודל תגמול מאוזן יותר"

רחלי בינדמן 20:1322.04.13
פרופרסור עודד שריג המפקח על הביטוח נשא הערב דברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת. בראשית דבריו פנה שריג בפניה אישית לנשיא לשכת סוכני הביטוח אודי כץ שיפרוש באוקטובר הקרוב. "יש לנו הרבה מאד ויכוחים. אודי מייצג את עמדות סוכני הביטוח בנחישות ובעקשנות. אבל הדברים תמיד נעשים בצורה מכובדת".

שריג התייחס לנייר עמדה שפרסם אגף שוק ההון באוצר בו הזמין את הציבור להשתתף בדיון בנושא שוק קצבאות עתידי אותו בוחן האגף. מדובר בבחינה של שוק קצבאות אלטרנטיבי לקצבאות הפנסיה שמעניקות היום חברות הביטוח לחוסכים בתמורה להפקדת כספם אצל חברות הביטוח. החוסך מקבל קצבה לכל החיים אך אם נפטר לפני תום תקופת הקצבה ואין לו שארים החיסכון נותר אצל חברת הביטוח.

 

עודד שריג עודד שריג צילום: גיא אסיאג

 

"מטרת נייר העמדה היא לעודד חשיבה ולהתניע דיון על משמעות התארכות תוחלת החיים לבני הגיל השלישי. השינויים האלו מציבים אתגרים מקצועיים חדשים גם לכם, סוכני הביטוח. סוכן, שמכיר היטב את הלקוחות שלו ומלווה אותם בצמתים החשובים ביותר בחייהם, לא יוכל להסתפק בהמלצה בשלב החיסכון, אלא יידרש גם לוודא שלקוחותיו יפרשו עם המוצר המתאים להם ביותר. אני מזמין כל אחד ואחת מכם להשתתף בדיון חשוב זה. כמי שפוגשים את הלקוחות ומכירים את הצרכים שלהם, יש לכם הרבה מה לתרום לדיון ולהיערכות".

 

שריג אף התייחס למסלקה הפנסיונית – פרויקט הדגל בקדנציה שלו שהוא מעוניין להשלים את הקמת המסלקה לפני פרישתו. מדובר במסלקת כספים ומידע שתקל על העברת מידע וכספים בשוק הפנסיוני. "אנחנו ממשיכים לקדם במלוא המרץ את הקמת המסלקה הפנסיונית. חזון אגף שוק ההון הוא להגיע לשוק ביטוח דיגיטלי לחלוטין. המסלקה תסייע ביישום החזון בכך שתגביר את זמינות המידע לכולם, ובכלל זה לסוכני ביטוח, ותייעל את פעולת השוק, לרווחת כולם. המסלקה תעלה לאוויר בקיץ זה, בשלבים. השלב הראשון והמידי מכוון אליכם: בשלב זה ייסלק מידע בין בעלי רישיונות לגופים מוסדיים. סוכני ביטוח לא יחויבו להתחבר למסלקה, אך החל מ- 2016 תדרשו לפעול או באמצעות המסלקה או באמצעים ממוכנים אחרים, כחלק מהעברת השוק לתפעול דיגיטלי מלא".

 

עוד הוסיף שריג, "לפני כחודש בדקנו את הערכות גופים מוסדיים לעבוד עם המסלקה הפנסיונית נוכחנו לדעת כי רוב הגופים פועלים במרץ להתאים את הממשק שלהם עם המסלקה. יחד עם זאת, חלק מהגופים עדיין לא ערוכים כראוי, והם נדרשים להקצות מלוא משאבים לצמצום פערים מידי. בכוונתנו להמשיך לעקוב מקרוב על תהליך ההתחברות למסלקה.אבל זו לא רק אחריות שלנו.

 

"אין לנו כוונה להפחית את עמלות סוכני הביטוח"

"לאחרונה, ביקשנו אישור מפורש של מנכ"לי הגופים ומנהלי מערכות המידע לעמידה באבני הדרך להתחברות. הדרישה משקפת את הצפייה שלנו כי הדרגים הבכירים ביותר בגופים יהיו מעורבים ובקיאים בפרטי התקדמות הפרויקט", אמר שריג.

 

שריג אף התייחס בנאומו לחקיקה המגבילה את מודל התגמול לסוכני הביטוח מעמלות. "ברצוני לנצל במה זו כדי לעדכן לגבי התקדמות תהליכי הסדרה אותם הצגנו לפני כשנתיים במסגרת התכנית להגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני. בנושא טיפול בתמריצים של מערך ההפצה דיברתי רבות בעבר, והדגשתי שאין לנו כוונה להפחית את עמלות סוכני הביטוח, משום שלתפיסתנו, לסוכני ביטוח יש תפקיד חשוב בהפצת מוצרי ביטוח ופנסיה. המטרה שלנו היא להביא למבנה תגמול מאוזן יותר. ואנחנו מתכוונים להביא את התקנות לאישור ועדת הכספים בשבועות הקרובים".

 

שריג אף התייחס למהלך המתוכנן של אגף שוק ההון לאפשר לראשונה לעובדים לבחור את סוכן הביטוח עמו הם רוצים לעבוד בעוד שעד כה המעסיק קבע לעובד את זהות הסוכן. סוכנויות הביטוח הגדולות ובעיקר אלו שנשלטות על ידי חברות הביטוח חוששות מאד ממהלך זה שצפוי לפגוע בהגמוניה שלהם אצל המעסיקים הגדולים. "נביא בקרוב לכנסת לאישור את תיקון חוק הייעוץ והשיווק הפנסיוני, כדי לאפשר לעובדים לבחור את המתווכים הפנסיוניים אותם הם מעדיפים".

 

שריג אף התייחס לכוונתו לבצע הסדרה בתחום סוכנויות הביטוח שבבעלות חברות הביטוח ולטפל בניגוד העניינים הכרוך בבעלות זו. "זה לא סוד כי בימים אלו אנחנו בוחנים את פעילות סוכנויות ההסדרים, שמצד אחד נותנות שירותים למעסיקים ומצד שני משווקות מוצרי חיסכון פנסיוני לעובדי המעסיקים. אנחנו מוטרדים מכפל התפקידים ומהפוטנציאל לניגוד עניינים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x