$
בורסת ת"א

מיטב-דש: "הגיע הזמן לקחת מדנקנר את השליטה באי.די.בי פתוח"

בית ההשקעות, הנמנה עם מחזיקי האג"ח של החברה, מסר בסוף השבוע כי "אין מנוס ממינוי הנהלה שתממש את נכסי הקבוצה". מחזיק אג"ח גדול של החברה: "יש בי שמחה לאידם של הבנקים"

רחלי בינדמן וגולן חזני 07:0121.04.13

"במצב שנוצר אין לדעתנו מנוס מכך שבמסגרת הסדר הנושים ניטול את השליטה באי.די.בי פתוח מנוחי דנקנר ונמנה הנהלה חלופית, שתממש את נכסי הקבוצה במחיר מיטבי. המשך הפעילות במתכונת הנוכחית היא בבחינת קניית זמן על חשבון הנושים. הגיע הזמן לפעולה", כך הגיב בסוף השבוע בית ההשקעות מיטב־דש להחלטה הדרמטית של בנק לאומי לבטל את הסדר החוב שלו עם נוחי דנקנר.

בבית ההשקעות, המחזיק באיגרות חוב של אי.די.בי פתוח, מסרו על רקע האירועים האחרונים: "להערכתנו, כל התעסקות עם החברות הפרטיות (גנדן וטומהוק) ועם אי.די.בי אחזקות אינה העיקר. עיקר החוב של אי.די.בי אחזקות הוא חוב אבוד, ואת המאמצים יש להשקיע בהחזר החוב שמחזיק החיסכון ארוך הטווח של הציבור באי.די.בי פתוח.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: גיא אסיאג

 

"מבחינת הציבור והשקעותיו נדרש טיפול מיידי באי.די.בי פתוח ובחברות־הבנות שלה במטרה להוריד את רמת המינוף שם, דהיינו הסדר חוב", סיכם בית ההשקעות. "יש בקבוצה נכסים טובים שיכולים לסייע בפירעון החוב, כגון דסק"ש, כור, כלל ביטוח והחברות־הבנות סלקום, שופרסל וכדומה".

 

"המסר שעבר הוא שאפשר להפעיל על לאומי לחצים"

החלטת בנק לאומי לבטל את מתווה הסדר החוב גררה בסוף השבוע תגובות חריפות בשוק ההון. אחד המבקרים החריפים של בנק לאומי בפרשה היה הכלכלן פרופ' אמיר ברנע, שטען כי בעקבות הפרשה "הבנק נראה לחיץ".

 

לדברי ברנע, "דירקטוריון לאומי החליט הרי ללכת להסדר המקורי בתנאים מסוימים, וכל עוד תנאים אלה מתקיימים הוא צריך להתמיד בהחלטתו. לא מקובל שינוי כה דרסטי בהחלטה מהיום להיום, ובוודאי ללא הסבר מה לא בסדר בהחלטה הקודמת.

 

"בנק לא יכול להרשות לעצמו להיראות לחיץ, משום שלעצם הלחיצות השפעה רוחבית", המשיך ברנע. "המסר הוא שאפשר להפעיל על הבנק לחץ במשא ומתן ולדעת שישנה את דעתו. ככה לא נראה בנק רציני. הצורה שבה ההחלטות מתקבלות בבנק - בלחץ של אנשים שלא מכירים את הדברים לעומק - מטרידה מאוד". ברנע הוסיף: "נחוץ היה שיו"ר לאומי יופיע בפומבי, יסביר איך הבנק ממצה את זכויותיו מול הלווה באופטימליות ויתאר את תהליך קבלת ההחלטות בבנק".

 

בתשובה לשאלה מה צריך לעשות לאומי כעת, השיב ברנע כי אינו יודע. "לאומי נכנס למבוי סתום. מה הוא צריך לעשות אם דנקנר יחזור מארגנטינה עם אלשטיין לצדו ועם נכונות להסדר? לא תמיד פירוק עדיף על הסדר חוב, וההסדר הזה, כמו שהוא מוצג, עדיף לחלוטין על פירוק, משום שהבנק מקבל בו החזר משמעותי מאוד וגדול יותר מאשר בפירוק".

 

"הבנקים סוף סוף חוטפים את מה שהמוסדיים חוטפים"

מחזיק אג"ח גדול של אי.די.בי פתוח אמר בתגובה לאירועים כי הוא דווקא שמח מההתפתחויות בלאומי: "יש בי שמחה לאיד כי הבנקים סוף סוף חוטפים את מה שהמוסדיים חוטפים כל הזמן בנוגע לצורך לנהל הסדר חוב בפומבי. מלבד זאת, מנכ"לית לאומי פעלה נכון כשהסכימה למחוק חלק מהחוב כדי לראות חלק ממנו. עכשיו היא פועלת הפוך מההיגיון הכלכלי בשביל תדמית אישית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x