$
בורסת ת"א

השבוע הגורלי של נוחי דנקנר: 9 מיליארד שקל ממתינים לאלשטיין

החלטת לאומי לסגת מהסדר החוב עם גנדן מעמידה את מחזיקי האג"ח בקבוצה ואת הבנק בהתלבטות לגבי הצעד הנכון הבא

גולן חזני, רחלי בינדמן ושניר הנדלר 07:0021.04.13

רקפת רוסק־עמינח החליטה ללכת צעד אחורה מההסדר שהתגבש עם גנדן, ואילו נוחי דנקנר הרחיק עד ארגנטינה כדי לדבר עם האיש שבו הכל תלוי. כל הקלפים במשחק החדש שנוצר מצויים עתה אצל אדוארדו אלשטיין, וכל הסיכויים של דנקנר לשרוד מתנקזים לשבוע הקרוב. לשרוד, אין הכוונה בהכרח להישאר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי.  

 

סביר להניח שאחרי ההסדר, אם יקרה נס והוא יתממש, אלשטיין יהיה בעל השליטה האמיתי בחברה שחייבת כיום כ־9 מיליארד שקל לנושים שונים. השאלה היא אם אלשטיין יחליט לפתוח את הכיס כבר השבוע. אם כן, הבנק צפוי לשבת לגיבוש הסדר נוסף, ומחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות צפויים לגבות את דנקנר. ואם לא? ואיך צעדיהם של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח צפויים להשפיע על שיווי המשקל של הקבוצה? "כלכליסט" מציג את התרחישים והצעדים האפשריים של השחקנים העיקריים במצב החדש שנוצר.

 

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות

 

1. לקוות שאלשטיין ישקיע כמתוכנן ושההסדר יצא לפועל:

הסדר החוב שעליו חתמו מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, מבוסס על השקעה צפויה של 300 מיליון שקל של אלשטיין בגנדן. גנדן התחייבה בפני מחזיקי האג"ח כי תזרים חלק מההשקעה לאי.די.בי אחזקות, ואי.די.בי תעביר את הכסף במזומן למחזיקי האג"ח. אלשטיין מצדו הבהיר כי לא יזרים ולו שקל אחד לפני שיראה הסדר חוב מושלם. רק לאחר חתימת ההסדר נזכר עוזי דנינו, מנכ"ל אקסלנס, המייצג יחד עם קרן הפנסיה גילעד הוותיקה את מחזיקי האג"ח, להציע לנציגות לדרוש מאי.די.בי שלפחות חלק מכספי אלשטיין יופקדו בנאמנות לטובת מחזיקי האג"ח עד ביצוע ההשקעה בפועל. ואמנם, לאחר חג הפסח הציבו מחזיקי האג"ח בפני אי.די.בי אולטימטום — הפקדת כספי אלשטיין בנאמנות עד 28 באפריל או פיצוץ ההסדר. אלא שכעת כאמור, נטרפים הקלפים.

 

2. לחבור למחזיקי האג"ח של חברת הבת אי.די.בי פתוח

לאחר החבירה יפנו מחזיקי האג"ח יחד לבית המשפט ויבקשו להשתלט על החברה תמורת פיצוי מסויים מצד מחזיקי פתוח לאחזקות. נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ניהלה אתמול בערב שיחת ועידה עם נאמני האג"ח כדי לבחון את צעדיה. ל"כלכליסט" נודע כי בין הצעדים הנבחנים נשקלת האפשרות לחזור למשא ומתן עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח — החברה־הבת הקרובה יותר לנכסים התפעוליים של הקונצרן — כלל ביטוח, סלקום, שופרסל ועוד.

 

מימין אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר מימין אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

בעבר, כאשר נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות הגיעה למבוי סתום במשא ומתן מול החברה, היא החלה לנהל משא ומתן עם נציגות אי.די.בי פתוח. נציגות אי.די.בי פתוח העדיפה לפנות לבית המשפט עם נציגות אי.די.בי אחזקות, זאת מכיוון שנציגות אי.די.בי אחזקות יכולה כבר היום לפנות לבית המשפט ולדרוש להשתלט על החברה. נציגות אי.די.בי פתוח הציעה אז לנציגות אי.די.בי אחזקות 5% ממניות אי.די.בי פתוח, עוד מרכיב מסוים של מזומן ואופציה לאחוזים נוספים באי.די.בי פתוח. נציגות אחזקות בחרה אז להעדיף את ההסדר מול דנקנר ואלשטיין.

 

3. לפנות לבית המשפט ולדרוש להשתלט על אי.די.בי אחזקות:

תרחיש זה אינו מאוד סביר. בשונה ממחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח, למחזיקי האג"ח באי.די.בי אחזקות אין שום טעם לפנות לבית המשפט לבדם ולבקש להשתלט על החברה. זאת מכיון שאז הם יהיו בעלי מניות של חברה שהנכס היחיד שלה הוא אי.די.בי פתוח, שהחוב שלה למחזיקי האג"ח שלה גבוה מסך נכסיה.

 

בנק לאומי

 

1. להמשיך עם ההסדר כמתוכנן בתנאי שאלשטיין משקיע:

אם אלשטיין יבצע את ההשקעה, לאומי יבצע את ההסדר המקורי וימחק 150 מיליון שקל מהחוב.

 

הנימוק שהסיכוי להסדר עם אלשטיין אפסי, עלול לחזור אל הבנק כבומרנג אם אלשטיין יעמיד פיקדון מהותי בשבוע הקרוב כדי להוכיח את רצינותו לגבי העסקה. אם יתברר שאלשטיין כן במשחק, הדבר עשוי להיות מביך עבור הבנק לאור הנימוק שהציג לחזרתו מההסדר. מצד שני, לא נראה שלרוסק־עמינח היתה ברירה אחרת לאור ההד הציבורי שלו זכה ההסדר. אם יתברר שאלשטיין מציע הסדר ראוי, הרי שעשויים לקום בעלי מניות שיטענו שביטול ההסדר היה רע לבנק והסב נזק כלכלי. "הבנק נכנע ללחץ ציבורי", הם יטענו.

 

 

2. להתחיל בהליכי גבייה מול גנדן:

אם יש ערבות אישית של דנקנר — לממש אותה ולנסות לרדת לנכסיו האישיים. אם אין ערבות אישית — לדרוש הרמת מסך ולנהל משא ומתן יחד עם הבנקים המלווים האחרים גם בחברה־האם של גנדן, טומהוק, לגביית החוב. שם הסיכוי לראות את החזר החוב אפסי.

 

ייתכן שמאבק משפטי הוא האלטרנטיבה הציבורית הטובה ביותר של לאומי, אבל הרבה פחות טובה עסקית לאור העלויות של מאבק משפטי ממושך.

 

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח

 

1. לפנות לבית המשפט בדרישה להסדר חוב כפוי:

נציגות אי.די.בי פתוח תגיש היום או מחר לבית המשפט תביעה לביצוע הסדר כפוי בחברה בטענה כי החברה איננה סולבנטית. מנגד, אי.די.בי טוענת שהחברה סולבנטית. נציגות אי.די.בי פתוח רוצה בשלב ראשון החלטה שתעביר את הניהול מידי דנקנר ותעניק אותו לגורם חיצוני שימונה מטעם בית המשפט. החלטה משפטית לטובת הנציגות תסמן סופית את תום עידן השליטה של דנקנר בחברה, אולם ההליך הנו ארוך.

 

2. לפנות לבית המשפט עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות:

זאת בהנחה שהדבר יחזק את סיכויי הפנייה ואת ההתייחסות אליהם כחלק מהקבוצה כולה על כלל בעיותיה.

בנוסף, גם בפני דנקנר ואלשטיין עומדות עוד כמה אפשרויות פעולה. לדוגמה, הקמת חברה משותפת חפה מחובות שתשתלט על אי.די.בי, בין אם באמצעות המזומן של אלשטיין ובין אם באמצעות רכישת האג"ח של א.די.בי אחזקות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x