$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הפועלים על סף הסכמות עם יורק, זיסר לא יחזור לשליטה

על פי ההסכם המתגבש עם שתי הקרנות הזרות המחזיקות (35%) באג"ח של אלביט הדמיה, יורק קפיטל ו־DK פרטנרס, יקבלו הפועלים ובעלי האג"ח 87% ממניות החברה. זיסר שיקבל 7% ימשיך לנהל את החברה, אך לא יוכל לחזור ולשלוט בה

גולן חזני 07:0121.04.13

בנק הפועלים מצוי על סף הסדר מול שתי הקרנות הזרות המחזיקות הגדולות (35%) באג"ח של אלביט הדמיה — יורק קפיטל ו־DK פרטנרס. ל"כלכליסט" נודע כי בתום חמש ישיבות וכמעט חודש של דיונים מתגבש הסכם בין הבנק לקרנות, שיסלול את הדרך לביצוע ההסדר בחברה שבשליטת מוטי זיסר.

 

האופציות של זיסר יקטנו

 

על פי ההסדר, יקבל הבנק 1%–2% ממניות אלביט הדמיה, מחזיקי האג"ח יקבלו כ־85% מהמניות, זיסר יקבל כ־7% ויתר בעלי המניות הנוכחיים את היתרה. הפועלים, שיצא למלחמת חורמה מול זיסר, נתן את הסכמתו להישארותו של זיסר בניהול החברה, אולם במסגרת ההסכם הוא לא יוכל לחזור ולשלוט בחברה מאחר שכמות האופציות שיקבל תקטן משמעותית, ובמקום אופציות עתידיות לכ־30% ממניות החברה יקבל זיסר אופציות לכ־10%–15% מהמניות. ייתכן שיתר חברי הנהלת החברה יקבלו גם הם אופציות, אולם הבנק טרם נתן את הסכמתו לסעיף זה. את המשא ומתן מטעם הבנק מנהלים המנכ"ל ציון קינן וראש החטיבה העסקית שמעון גל.

 

פריסת החוב לפועלים

 

ההסדר יכלול גם פריסה של החוב של אלביט הדמיה להפועלים, בסכום של 240 מיליון שקל, לכמה שנים, כשתשלום הקרן יידחה לחצי השני של התקופה. אם ההסדר יתקבל, הרי שהבנק עשוי להפסיק את ההליכים המשפטיים למינוי כונס נכסים על מניות השליטה של אלביט הדמיה מידי אירופה ישראל הפרטית שבבעלות זיסר.

 

אירופה ישראל, חברה פרטית של זיסר המחזיקה במניות אלביט הדמיה, חייבת לבנק הפועלים כמיליארד שקל שנפרסו בהסדר חוב ביולי האחרון, והבנק מחק את כולו. עד היום התעקש הבנק להגיע לכינוס נכסים על מניות של אלביט הדמיה המשועבדות לו תוך שהוא מתכנן למכור את המניות לגורם חיצוני או להגיע להסדר עם שתי הקרנות האמריקאיות — יורק ו־DK פרטנרס — שהן המחזיקות הגדולות ביותר בחוב של אלביט לבעלי האג"ח. חוב זה עומד על כ־2.3 מיליארד שקל, ושתי הקרנות רכשו כשליש ממנו כאמור במחצית מערכו הפארי.

 

  

הפועלים שמיוצג על ידי עו"ד גיורא ארדינסט הגיש בסוף פברואר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה למינוי כונס לנכסים של אירופה ישראל המשועבדים לבנק, זאת לאחר שזיסר לא שיתף את הבנק בהסדר שאליו הגיע עם שתי הקרנות האמריקאיות. על פי הסדר זה, זיסר ויתר על השליטה בחברה, וכלל החוב למחזיקי האג"ח — 2.3 מיליארד שקל — היה אמור להיות מומר ל־86% ממניות החברה. בהסדר מול שתי הקרנות נקבע כי זיסר יהיה זכאי לאופציות ל־30% ממניות החברה, וכי אלביט הדמיה תנפיק סדרת אג"ח חדשה של 300 מיליון שקל. סדרה זו צפויה להישאר גם בהסדר החדש בין הבנק לשתי הקרנות. בחודש שעבר מינה בית המשפט את משרד רו"ח ארדינסט כנאמן בקשר למניות השליטה באלביט הדמיה.

 

אלביט הדמיה העבירה במהלך הדיונים לבית המשפט הערכת שווי שנתן לה פרופ' אמיר ברנע. ברנע סבר שהונה העצמי של אלביט הדמיה יהיה לאחר ההסדר עם שתי הקרנות 2.8-2.7 מיליארד שקל, ונתן הערכה אופטימית כי החברה תיסחר במכפיל 0.8, ובהתאם לכך שווי ההון העצמי של אלביט הדמיה אחרי ההסדר יהיה 2.2–2.1 מיליארד שקל ושווי המניות שיהיו בידי זיסר ‏(כ־9%‏) ושמשועבדות להפועלים יהיה 215 מיליון שקל.

 

זיסר טען בבית המשפט כי הפועלים מתנכל לו באופן אישי וכי מנהלי הבנק סירבו להיפגש עמו, אבל בבנק דחו טענות אלה. ההסכם המתגבש מול שתי הקרנות עשוי לסלול כעת את הדרך גם להידברות בין הבנק לזיסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x