$
בורסת ת"א

נציגות אי.די.בי פתוח תגיש תביעה נגד החברה

הנציגות, בהובלתם של ג'רמי בלנק, נציג קרן יורק בישראל, וחגי בדש, מנכ"ל פסגות, מאיימת להגיש את התביעה כבר בשבוע הבא. לטענתם, אי.די.בי פתוח איננה סולבנטית ויש ליטול את ניהול החברה מידי דנקנר

גולן חזני 22:0717.04.13

נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח תפנה בימים הקרובים לבית המשפט בתביעה נגד החברה. ל"כלכליסט" נודע כי שני עורכי הדין של הנציגות, איל רוזובסקי וגיא גיסין, קרובים לסיום הכנת התביעה והיא תוגש ככל הנראה כבר בשבוע הבא. נציגות המחזיקים כוללת את פסגות (בניהולו של חגי בדש), קרן יורק (שנציגה בישראל הוא ג'רמי בלנק) והפניקס (המנוהלת על ידי אייל לפידות).

הנציגות צפויה לטעון בתביעה כי אי.די.בי פתוח מתנהלת היום כחברה שמנסה לקדם את האינטרסים של נוחי דנקנר, בעל השליטה ולא לטובת החברה עצמה - וככזו על בית המשפט למנות מנגנון פיקוח ובקרה על פעולותיה היומיומיות ולמעשה ליטול את ניהול החברה מידי דנקנר עצמו ומנהלי החברה. טענות דומות יהיו כלפי הדירקטוריון שחבריו פועלים לטענת הנציגות בניגוד עניינים בשל חברותם בדירקטוריון אי.די.בי אחזקות, החברה האם, במקביל.

 

 צילום: נועם מושקוביץ

 

מבחינת הנציגות, אי.די.בי פתוח היא חברה שאיננה סולבנטית ושווי ההתחייבויות שלה גבוה במיליארד וחצי שקל משווי נכסיה. לפיכך, עליה לגייס מיידית 2 מיליארד שקל כדי להמשיך לפעול. התביעה מתבססת גם על חוות דעת של חברת הייעוץ טאסק שלפיה אי.די.בי פתוח איננה סולבנטית.

 

תמיכה מרו"ח

בידי הנציגות גם ניתוח של רואה חשבון, שלפיה חרף העובדה שדו"חות אי.די.בי השנתיים לא כללו הערת עסקי חי, הרי שהערת רואי החשבון של החברה בביאור 1ב בדו"חות, מקבילה במשמעותה להערת עסק חי. בביאור מפנים רואי החשבון לביאור "בדבר מצבה הכספי של החברה, תוכניות החברה למימוש נכסים, וכן למגבלות החלות על החברה מכוח הסכמים עם מלווים בקשר עם מכירת החזקות מסוימות, ובכלל זה אמות מידה פיננסיות, מגבלות על גיוס ופירעון אשראי, על יצירת שעבודים וכן על ביצוע השקעות". אי.די.בי פתוח סיימה את 2012 בהפסד של 746 מיליון שקל.

 

אי.די.בי אחזקות, החברה־האם של אי.די.בי פתוח מצויה בהליך של הסדר חוב ובדו"חותיה הופיעה הערת "עסק חי". אי.די.בי אחזקות הודתה כי איננה סולבנטית, אולם לגבי אי.די.בי פתוח הם מחזיקים בחוות דעת שלפיהן החברה סולבנטית ויכולה להמשיך לפעול. במקביל החלה אי.די.בי בצמצום המטה שלה וההוצאות הנלוות. הנציגות סירבה להגיב לדברים.

 

פגישה ברשות ני"ע

עוד נודע ל"כלכליסט" כי לקראת פרסום הדו"חות השנתיים של אי.די.בי פתוח הגיעו חברי נציגות המחזיקים של אי.די.בי פתוח ונציגי פסגות ופניקס, לפגישה ברשות ני"ע. הפגישה החריגה נעשתה לבקשת הנציגות שביקשה להעיר את הערותיה בעד מתן הערת עסק חי לדו"חות וכן התערבות של הרשות בעניין.

 

ל"כלכליסט" נודע כי שיראל גוטמן עמירה, ראש מחלקת התאגידים ברשות, סירבה להיפגש עם הנציגות, ובמקומה נכח בפגישה הסגן שלה אמיר הלמר. עם זאת, גם הוא נמנע מלהביע עמדה ויחד עם הסגל שנכח עמו הסתפק בשמיעת הדברים. רשות ני"ע הבהירה בעבר כי איננה מתערבת בהכנת הדו"חות ומשאירה זאת לרואי החשבון של החברה. עם זאת, נציגי הרשות שומרים לעצמם אפשרות להתערב בעת הצורך. מרשות ני"ע נמסר כי "איננה נוהגת להגיב למידע ספציפי כזה או אחר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x