בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לאומי סגר את הברז, וחבס פנה לבנק הפרטי של האחים נאוי

3 ימים לפני שהחברה דיווחה כי לא ידוע לה על אירוע מהותי שעשוי להשפיע על הני"ע, לקח הרצל חבס הלוואה מחברת האשראי בריבית של 8.3%. בתמורה להלוואה שיעבדה חבס לטובת האחים קרקע בתל אביב בשווי של 43 מיליון שקל

שניר הנדלר 07:1218.04.13

כשבוע לפני שחברת הנדל"ן חבס דיווחה לבורסה כי עולים ספקות משמעותיים בדבר יכולתה לפרוע את האג"ח שלה, היא נטלה הלוואה של 15 מיליון שקל מחברת ניכיון הצ'קים האחים נאוי, כך נודע ל"כלכליסט".

הסכם ההלוואה נחתם בטרם זינקו התשואות לפדיון של האג"ח של חברת הנדל"ן, בזמן שהן נסחרו בתשואה של כ־8%. לכן, סביר להניח שבנאוי העריכו שחבס לא תתקשה למחזר את החוב למחזיקי האג"ח כמו גם להחזיר את ההלוואה במועדה.

 

הרצל חבס הרצל חבס צילום: אוראל כהן

 

ההלוואה, לתקופה של שנה, נושאת ריבית של 8.3% צמודה לריבית הפריים ותשולם אחת לרבעון. קרן ההלוואה תיפרע במלואה בתשלום אחד בתום תקופת ההלוואה, כשלחבס אופציה להארכת תקופת ההלוואה בשנה נוספת בכל פעם.

 

בנאוי יכולים להתעודד מכך שדרשו מחבס להבטיח את פירעון ההלוואה בשעבוד מדרגה ראשונה על מגרש בפינת הרחובות יהודה הלוי ולינקולן בתל אביב. הנכס רשום בספרי חבס לפי שווי של כ־43 מיליון שקל - כפי שלושה מהיקף ההלוואה שקיבלה חבס - כך שנראה שהאחים נאוי לא יתקשו להשיב את כספי ההלוואה.

 

למרות העובדה שחבס דיווחה רק ב־12 במרץ כי היא תתקשה לעמוד בתשלומים למחזיקי האג"ח — חמישה ימים לאחר שדיווחה לבורסה כי לא ידוע לה על אירוע מהותי שעשוי להשפיע על מחיר ניירות הערך של החברה - נראה שבמהלך התקופה נעשו מאמצים מצד הנהלת החברה לפעול לגיוס מזומנים נוספים שיאפשרו לשלם את תשלומי האג"ח.

 

לאומי לא חיכה

בדו"חות הכספיים של חבס לרבעון הרביעי של 2012 ולשנה כולה דיווחה החברה שפרעה הלוואה בהיקף של 30 מיליון שקל שנטלה ב־31 בדצמבר 2012 מתאגיד בנקאי לתקופה של שנה כבר ב־11 במרץ השנה. חבס התכוונה לייעד את הכסף לרכישת אג"ח אך טרם פירעון ההלוואה לא נעשה בכסף שימוש והוא שכב בכספי הבנק. ל"כלכליסט" נודע כי מאחורי המשפט הלקוני "ביום 11 במרץ פרעה החברה את מלוא ההלוואה מבלי שנעשה בה שימוש", המופיע כאמור בדו"חותיה של חבס, עומדת החלטה של בנק לאומי לקזז את ההלוואה באופן חד־צדדי - זכות שניתנה לבנק בהסכם ההלוואה המקורי.

 

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ההחלטה של לאומי באה לאחר שבחבס ביקשו מהבנק לשנות את ייעוד כספי ההלוואה כך שאלה ישמשו לפירעון אג"ח של החברה. בעקבות פנייה זו הבין, כנראה, לאומי כי חבס תתקשה לעמוד בהתחייבויותיה, ולכן החליט על קיזוז ההלוואה. זאת אף שמחצית מכספי ההלוואה ישבה בפיקדון ששועבד ללאומי, וכנגד 15 מיליון שקל נוספים קיבל לאומי כבטוחה התחייבות חוזית כי התמורה ממכירת הנכס ששועבד לאחים נאוי תשמש לפירעון ההלוואה.

 

מנסים להסיר את המשקולת

חבס נקלעה לאחרונה לסחרור פיננסי בעקבות צניחה בשווייה של קרן הריט NSI שבה מחזיקה החברה. בימים אלו מנהלת חבס מגעים להחלפת הלוואה שנטלה מבנק הולנדי בהיקף של 55 מיליון יורו לשם רכישת האחזקה (20%) בקרן הריט. לצורך המהלך שכרה חבס את שירותיו של לאומי פרטנרס. מטרת המהלך היא להסיר משקולת של 700 אלף יורו שהיא נדרשת להעביר לבנק הולנדי על כל ירידה של 10 סנט במניית NSI. עד עתה הזרימה חבס, יחד עם השותף יעקב שחר, סכום של 18.9 מיליון יורו כדי שתעמוד בתנאי ההלוואה.

 

מחבס נמסר: "מדובר בהלוואה עסקית רגילה בתנאי מימון שאינם חריגים. בלאומי ובהאחים נאווי סירבו להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x