$
מט"ח וסחורות

פישר לא הצליח לבלום את היחלשות הדולר: ירד ב-0.3% ל-3.62 שקלים

היורו התחזק ב-0.5% ל-4.71 שקלים; פריקו: "בנק ישראל נדרש לרכוש לפחות עוד כ-200 עד 300 מיליון דולר"

שי סלינס 15:4508.04.13

הדולר נחלש היום (ב') ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.62 שקלים. בנק ישראל התערב היום במסחר במט"ח לראשונה מאז יולי 2011 ולפי הערכות רכש 100 מיליון דולר וזאת במטרה להחליש את השקל מול המטבעות המרכזיים. היורו התחזק ב-0.5% ל-4.71 שקלים.

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות הסביר את החלטת בנק ישראל להתערב במסחר במט"ח במהלך היום וציין כי "עם קריסת הדולר אל מתחת לרף של 3.6 שקלים, הופיע בנק ישראל במסחר ורכש דולרים באמצעות פעולה ישירה אל מול הבנקים המקומיים, התופסים כיום למעלה מ-50% מהמסחר במט"ח בשוק המקומי".

 

עוד אמר פריימן: "בנק ישראל הופיע עם ירידת השערים לעבר רמת המטרה של 3.58 שקלים והדולר זינק במהירות לעבר רמת 3.62 שקלים. אולם, עד מהרה הצעי מט"ח גררו את הדולר בחזרה לעבר רמת 3.61 שקלים ואף למטה מכך. הערכה בבנקים היא כי בנק ישראל רכש כ-100 מיליון דולר בעוד שאנחנו בפריקו מעריכים כי בנק ישראל נדרש לרכוש לפחות עוד כ-200 עד 300 מיליון דולר, במטרה לתמוך בשער הדולר".

 

גרף יומי דולר - שקל גרף יומי דולר - שקל

מפרוטוקול דיוני הריבית שפרסם אתמול בנק ישראל עולה כי החששות של חברי הוועדה המוניטרית בנושא הגירעון התקציבי נובעים בין היתר מהעובדה שהגירעון בשנת 2012 היה גירעון מבני ברובו, וזאת בשנה שבה רמת הפעילות הכלכלית במשק לא הייתה רחוקה מהרמה הפוטנציאלית שלו.

 

המסחר במט"ח המסחר במט"ח צילום: בלומברג

 

לדבריהם, גם שיעור האבטלה הנמוך יחסית ששורר כעת במשק תומך בהערכה זו. במהלך הדיון הזהירו חברי הוועדה כי הפגיעה באמינות מדיניות התקציב עלולה לבוא לידי ביטוי בעתיד בעלייה בעלויות המימון של החוב הממשלתי.

 

מפרוטוקול דיוני הריבית עולה עוד כי החשש לפגיעה באמינות מדיניותה התקציבית של הממשלה היה אחד הגורמים להשארת הריבית לחודש אפריל ללא שינוי, ברמה של 1.75%. החלטה זו התקבלה פה אחד על ידי ששת חברי הוועדה.

 

באסיה דרום קוריאה מזהירה כי צפון קוריאה מתכננת ניסוי גרעיני. התנועות סביב איזור הניסויים הגרעיניים מצביעות על כך שצפון קוריאה מתכננת ניסוי גרעיני נוסף, כך אמר היום שר ממשלת דרום קוריאה, צעד אשר גביר את המתח בין שתי המדינות.

 

הרשויות בצפון קוריאה הודיעה לשגרירויות הזרות במדינה כי הן לא יוכלו להבטיח את שלום השגרירים החל מיום רביעי.

 

הין נופל היום לשפל מאז יוני 2009 על רקע הכרזת הבנק המרכזי ביפן בשבוע שעבר כי יכפיל את תוכנית רכישות האג"ח במטרה להגיע ליעד אינפלציה שנתי של 2% בתוך שנתיים.

 

בארה"ב תיפתח היום עונת הדו"חות כאשר אלקואה תדווח על תוצאותיה הכספיות. לפי התחזיות החברות במדד S&P 500 צפויות לדווח על ירידה כוללת של 1.8% ברווחים שלושת החודשים הראשונים של השנה, זוהי תהיה הירידה הראשונה מאז 2009.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x