$
שווקי חו"ל

ברננקי: "ההקלה הכמותית בארה"ב מסייעת למדינות המתפתחות"

יו"ר הפדרל ריזרב דחה בנאום בלונדון את הטענות כי המדיניות המוניטרית המרחיבה פוגעת במדינות קטנות מאחר שהיא נותנת תמריץ מלאכותי לייצוא האמריקאי

סוכנויות הידיעות 21:0125.03.13

 "התוכנית לרכישת אג"ח של הפדרל ריזרב אינה נועדה להביא לפיחות בשער הדולר" - כך אמר הערב יו"ר הפד בן ברננקי, בנאום בבית הספר לכלכלה בלונדון.

 

דבריו של ברננקי באו על רקע תלונות שנשמעו מצד שרי אוצר של מדינות מתפתחות רבות, שלפיהן ההקלה הכמותית בארה"ב פוגעת בהן, מאחר שהיא נותנת תמריץ מלאכותי לייצוא האמריקאי. "רכישות האג"ח אינן מהוות מדיניות של 'פגע בשכן שלך' ("beggar-thy-neighbor"- מדיניות שיוחסה לכמה מדינות בזמן המיתון הגדול בשנות השלושים של המאה הקודמת) אלא של 'סייע לשכן שלך'", אמר יו"ר הפדרל ריזרב.

 

בן ברננקי בן ברננקי צילום: בלומברג

 

לדבריו, "מאחר שהרוב הגדול את המדיניות המפותחות נוקטות כיום מדיניות מוניטרית מרחיבה, לא ניתן לצפות לשינויים משמעותיים בשערי החליפין של המטבעות של אותן מדינות. זאת ועוד, מאחר שצמיחה גבוהה יותר בכל מדינה תורמת גם לכלכלות במדינות הסוחרות עמה, למדיניות המרחיבה יש אפקט כללי חיובי".

 

ברננקי הוסיף כי חזרה של ארה"ב, אירופה ויפן לשיעורי צמיחה נאים, תיטיב גם עם המדינות הקטנות.

 

יו"ר הפדרל ריזרב, שדיבר בפאנל שעסק בלקחים מהמשבר הפיננסי של 2008, אמר כי מדובר ב"פאניקה פיננסית קלאסית", שבמסגרתה נוצרת אי-ודאות סביב שוויים של נכסים שונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x