שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

תוגבל כהונה מקבילה של דירקטורים בבנקים ובגופים מוסדיים ובגופי שוק הון אחרים

עפ"י ההוראה של המפקח על הבנקים והממונה על שוק ההון, תיאסר כהונה מקבילה בתאגיד בנקאי ובגוף מוסדי או בקרן נאמנות ובתאגידים השולטים בהם - אם הם בעלי היקף נכסים משמעותי של מעל 10 מיליארד שקל

רחלי בינדמן 14:4306.03.13

בעקבות הוראת של המפקח על הבנקים והממונה על שוק ההון, דורון כהן הוא רק אחד מרשימה של דירקטורים שיצטרכו להחליט בקרוב מאיזה מהדירקטוריונים בהם הם מכהנים יאלצו לפרוש.  

 

כהן מכהן כדירקטורים בבנק דיסקונט והפועלים בהתאמה. במקביל כהן מכהן כדירקטור בחברת הביטוח הראל. 

 

על פי ההוראה שהוציאו במשותף המפקח דודו זקן והממונה עודד שריג תוגבל כהונה מקבילה של דירקטורים בבנקים ובגופים מוסדיים וגופי שוק הון אחרים.

 

 

פרופ' עודד שריג, הממונה על שוק ההון פרופ' עודד שריג, הממונה על שוק ההון צילום: מיקי אלון

 

על פי הכללים המדיניות החדשה אוסרת כהונה מקבילה בתאגיד בנקאי ובגוף מוסדי או קרן נאמנות והתאגידים השולטים בהם אם הם בעלי היקף נכסים משמעותי של מעל 10 מיליארד שקל. לעומת זאת המדיניות מתירה כהונה בו זמנית כאשר אף לא אחד מהגופים בהם הדירקטור המכהן הוא גוף משמעותי. יחד עם זאת, אם אחד הגופים משמעותי ניתן לכהן במקביל בגוף אחר שהוא קטן יחסית (המנהל פחות מ-2 מיליארד שקל).

 

המפקח והממונה הסבירו כי כהונה מקבילה במספר דירקטוריונים יוצרת ניגוד עניינים כיוון שמדובר בתחומי עיסוק קרובים. כך למשל גופי הפנסיה והבנקים מתחרים לעיתים על מתן אשראי לחברות ריאליות - כלומר מתחרים על עסקאות בשוק.

 

יתרה מכך במצבים מסוימים כמו הסדרי חוב עלולים האינטרסים של הבנקים להתנגש עם אלו של הגופים המוסדיים.

 

עד כה לא היו כללים ברורים המתייחסים לסוגיה. עם זאת כאשר התמודד אהוד שפירא על תפקיד דירקטור בבנק לאומי ובמקביל כיהן בתפקיד יו"ר חברת הביטוח הפניקס הוא החליט לפרוש מתפקידו בהפניקס מתוך ידיעה כי הרגולטור לא יראה בעין יפה את הכהונה הכפולה אף על פי שלא היו אז כללים כתובים בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x