בורסת ת"א

ממשיך לפנק: המוסדיים התנגדו, בן זקן סידר בונוס למנכ"ל שמן

בניגוד להצבעת כל הגופים המוסדיים אישרה אסיפת בעלי המניות את החלטת בעלי השליטה בשמן להעניק בונוס של 624 אלף שקל למנכ"ל יוסי לוי

ליאור גוטמן 07:3724.02.13

נפט עוד אין וגז טבעי יופק אולי בשנה הבאה, אבל כל אלו לא הפריעו לאסיפת בעלי המניות של שמן משאבי גז ונפט לאשר ביום חמישי מענק מיוחד למנכ"ל יוסי לוי. בדיווח של החברה, שבשליטת חיים לייבוביץ', ג'קי בן זקן, אברהם נניקשווילי ומנופים פיננסים, נמסר שמדובר במענק חד־פעמי בהיקף שש משכורות, ובכל מקרה לא יותר מ־624 אלף שקל ברוטו, שיינתן ללוי בשל תרומתו להשלמת גיוס ההון הדרוש לחברה לצורך מימון חלקה בהשלמת הקידוח ובשל תרומתו לחברה ב־2012–2011.

 

אישור המענק ניתן למרות התנגדותם של כל הגופים המוסדיים שהשתתפו באסיפה, לרבות חברות הביטוח כלל, הראל, מגדל, מנורה וקופות הגמל של עובדי עיריית חיפה והחברה לניהול קופות גמל של עובדי עיריית תל אביב־יפו. הסיבה: חלקם של המוסדיים בזכויות קטן מחלקם של בעלי השליטה. בשלושת החודשים האחרונים צנחה מניית שמן ביותר מ־20%, זאת במקביל לדיווח על גידול של כ־16 מיליון שקל בהוצאות בשל דרישות משרד הביטחון לפינוי אסדת הקידוח במקרה חירום.

 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", שמן נמצאת במירוץ נגד השעון להפקת נפט ברמה מסחרית מוכחת. הסיבה: החוק קובע כי יזם שיפיק גז או נפט עד סוף דצמבר 2013 יתחיל לשלם מס רק אחרי שישיג תשואה של 200% על השקעתו, במקום רמת סף של 150% תשואה על ההשקעה שתחול מינואר 2014. על פי ההערכות, שמן תהיה זכאית להטבות מס בשווי של כחצי מיליארד דולר אם תפיק נפט עד דצמבר 2013.

 

הניסיון להעניק למנכ"ל בונוס כספי דווקא על רקע ביצועים פושרים של החברה אינו חדש למנופים פיננסים, שהיא אחת מבעלי רישיון הקידוח (13%). בסוף דצמבר ביקשה החברה להעניק לסגן היו"ר מוטי פרידמן שהיה יו"ר חברת החשמל, תנאי שכר של כ־1.9 מיליון שקל ברוטו לשנה, זאת בשעה שקופת המזומנים של מנופים פיננסים ריקה. יצוין שרשות ני"ע הודיעה בתחילת פברואר על פתיחת חקירה בכפוף לשימוע נגד ג'קי בן זקן, בחשד להרצת מניות של מנופים פיננסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x