שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

ביוג'ן משקיעה 3.25 מיליארד דולר בתרופה מתחרה לקופקסון של טבע

החברה רוכשת את חלקה של אלן בתרופה טיסברי (Tysabri) לטיפול בטרשת נפוצה. מכירות התרופה ב-2012 עמדו על כ-1.6 מיליארד דולר

שי סלינס 09:3906.02.13

ענקית התרופות, ביוג'ן, הודיעה היום (ד') כי תרכוש את חלקה של חברת אלן (ELAN) בתרופה טייסברי (Tysabri) לטיפול בטרשת נפוצה והמתחרה של הקופקסון של טבע, בתמורה ל-3.25 מיליארד דולר.

 

למעשה העסקה מספקת לביוג'ן את כל הזכויות לתרופה, כאשר בעתיד תהיה זכאית אלן לתמוגים נוספים ממכירות התרופה. עד היום הברות חילקו בינהם את הרווחים על התרופה שהמכירות שלה עמדו בשנה שעברה על 1.6 מיליארד דולר. 

מנכ"ל אלן אמר עם החתימה על העסקה כי "הרכישה של ביוג'ן מסמלת את הפוטנציאל העצום של התרופה, בעוד שבעלי המניות שלנו יוכלו להינות מתועלת מקסימלית להשקעתם כאשר תזרים המזומנים שלנו גדל בצורה משמעותית".

 

האנליסטים לא הופתעו מהמהלך של ביוג'ן שעשוי לחזק את התחרות של החברה עם טבע, בעוד שעוד לפני שנה העריכו כי ביוג'ן תבצע את המהלך. "טייסברי היא התרופה השנייה בחשיבותה של ביוג'ן וצפוי היה שהחברה תרצה לשמור לעצמה את כל ההכנסות מהתרופה".

 

לפי ההערכות מכירות טייסברי עשויות להגיע ל-2.5 - 3 מיליארד דולר עד 2016. בעבר נקשר שם התרופה למקרי מוות ורופאים בעולם רואים בקופקסון של טבע טיפול יעיל יותר ובטוח יותר למחלה.

 

לפני כחודש ענקית הגנריקה הישראלית טבע, הגישה בקשה למנהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA), במטרה לעכב את אישור התרופה האוראלית -BG-12, שפיתחה ביוג'ן לטיפול בטרשת נפוצה. טבע דרשה מה-FDA דיון מיוחד בהשתתפות יועצים חיצוניים לגבי התרופה של ביוג'ן במטרה, זאת מכיוון שגילתה, לטענתה, פגמים בתרופה במידע שהיה חשוף באתר האינטרנט של ביוג'ן.

 

טבע מפתחת תרופה מתחרה ל-BG-12 הנקראת לקווינימוד. האנליסטים מאמינים שאם ה-FDA יאשר את ה-BG-12, היא תצליח לייצר מכירות של למעלה ממיליארד דולר בשנה. כיום משווקת ביוג'ן את תרופת האוונקס, והטיסברי שהיא טיפול מתחרה לתרופת הקופקסון, שתיהן ניתנות לחולים בזריקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x