$
בורסת ת"א

הפניקס מגייסת חוב כדי למחוק את אקסלנס מהמסחר

חברת הביטוח שבשליטת יצחק תשובה מבצעת גיוס חוב של 200 מיליון שקל. על פי הערכות הסכום ישמש לתשלום האחרון לבעלי השליטה הקודמים בירם ודויטש והיתרה למחיקת אקסלנס מהמסחר

רחלי בינדמן 16:0531.01.13

חברת הביטוח הפניקס שבשליטת יצחק תשובה ובניהולו של אייל לפידות יצאה בגיוס של 200 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח.

תמורת האג"ח צפויה לשמש בין השאר לרכישת יתרת חלקם של בעלי השליטה הקודמים של בית ההשקעות אקסלנס - רוני בירם וגיל דויטש, מהם רכשה הפניקס את בית ההשקעות. במרץ הקרוב אמורה הפניקס לשלם לשני המייסדים 94 מיליון שקל עבור 5% מבית ההשקעות שעוד נותרו בידם.

 

אלא שעל פי הערכות זוהי לא הסיבה היחידה בגינה הפניקס מגייסת את הסכום. כבר תקופה ארוכה מעריכים בשוק כי הפניקס תבקש למחוק את אקסלנס מהמסחר. לאחר ש-5% הנותרים של בירם ודויטש יעברו להפניקס חברת הביטוח תחזיק ב-90% ממניות אקסלנס הנסחרת היום לפי שווי שוק של 765 מיליון שקל.

 

בשוק מעריכים כי תמורת האג"ח הנותרת לאחר ביצוע התשלום לבירם ודויטש, סכום של כ-105 מיליון שקלים, ישמש לרכישת אחזקות הציבור (10%) בבית ההשקעות. על פי הערכות בעלי מניות המיעוט באקסלנס לא יסכימו למכור את אחזקותיהם בשווי הנמוך מהשווי בו רשומה אקסלנס בספרי הפניקס - שווי של 1.05 מיליארד שקל, כך שיתכן ולהפניקס לא יהיה מנוס מלשלם למחזיקי מניות המיעוט 105 מיליון שקל לפחות כדי להשלים את הצעת הרכש.

 

יש לציין כי אם הצעת הרכש לא תבוצע ואקלנס תמשיך להיסחר, הפניקס יכולה למצוא את עצמה בחודשים הקרובים בבעיה חשבונאית - מכיוון שבספרי הפניקס רשומה ההשקעה באקסלנס לפי שווי של 1.05 מיליארד שקל לא מן הנמנע כי על רקע העובדה שזו תקופה ארוכה ששווי השוק של אקסלנס עומד על כ-750 מיליון שקל בלבד, הפניקס תיאלץ לבצע הפחתה בספרים על שווי ההשקעה. מחיקת אקסלנס מהמסחר יכולה לחסוך להפניקס מחיקה כאמור שתשפיע על הרווחיות שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x