$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מגדל רוצה להדיח את נאמני האג"ח של קמור

מגדל ביקשה להדיח את רזניק פז נבו והרמטיק, נאמני סדרות ו' וח', לאחר שאלו עיכבו את בקשת הפירוק לקמור, שסוכמה בשבוע שעבר אך לא יצאה לפועל

ניר צליק 06:5408.01.13

בימים האחרונים היה נדמה כי הסערה סביב הסדר החוב של קמור שככה. מחזיקי האג"ח הגיעו להסדר עם החברה, שבמסגרתו הם ידחו את תשלום הקרן ויקבלו תוספת ריבית ואחזקות במניות החברה, ובכך נמנע פירוקה של קמור. 

אתמול התברר כי הסערה רק החלה, לאחר שקמור הודיעה לבורסה כי אחד הגופים המחזיקים באג"ח של קמור ביקש בצעד חריג להחליף את הנאמנים בשתי סדרות האג"ח של החברה (ו' וח') - רזניק פז נבו והרמטיק.

 

בבקשה לא צוין מי ביקש להדיח את הנאמנים, אולם ל"כלכליסט" נודע כי הגוף שביקש להדיח אותם היה מגדל. הסיבה למהלך מצדה של חברת הביטוח נעוצה בכך שהנאמנים עיכבו את בקשת פירוק החברה לאחר שהתקבלה ההחלטה על כך בשבוע שעבר. העיכוב שנגרם בהגשת בקשת הפירוק סייע, בסופו של דבר, לחברה להגיע להסדר עם המחזיקים.

 

על פי ההערכות, הנאמנים סירבו לבקשת מגדל להעמיד את החברה לפירוק באופן מיידי לאחר האסיפה, מאחר שהם קיוו כי המחזיקים יצליחו להגיע להסדר עם החברה. מלבד זאת, מגדל מחזיקה בכ־10.6% מסדרה ח' וב־4.1% מסדרה ו', ולכן הטענה היתה שייתכן כי שאר המחזיקים יעדיפו להמתין זמן מה בטרם הגשת בקשת הפירוק.

 

דני ברנר דני ברנר

 

ניסיון אזהרה?

אחת הבעיות בהסדר בקמור היתה חובה של החברה כלפי בנק הפועלים, שמסתכם בכ־81 מיליון שקל. הכוונה הראשונית של הבנק היתה לשחרר לחברה פיקדון של כ־78 מיליון שקל בתמורה לשעבוד על נכסיה ולפריסת חובה, אולם מחזיקי האג"ח התנגדו לכוונה זו, מאחר שבתרחיש כזה הבנק היה מקבל עדיפות עליהם בסדר הנשייה. במסגרת ההסדר סוכם כי הבנק יקבל את הפיקדון וייפרע מחובה של קמור כלפיו, אולם חובה של אגרי, החברה־האם של קמור, כלפי הבנק (ג־63 מיליון שקל) ייוותר בעינו.

 

בעקבות ההסדר, צפוי בנק הפועלים להפוך לבעל מניות בקמור, אם יתפוס את נכסי אגרי, ויחזיק בכ־34% ממניותיה. מחזיקי האג"ח יקבלו 20%–25% ממניות קמור בתמורה לדחיית תשלום הקרן בתוספת ריבית של 2.5% על האג"ח שבידיהם. דני ברנר, בעל השליטה בקמור, ישקיע על פי ההסדר 10 מיליון שקל ויחזיק אף הוא בכ־20%–25% מהמניות.

 

לא מן הנמנע כי הקו התקיף שנקטה מגדל במסגרת ההסדר בקמור נועד לאותת לבנק הפועלים כי אם לא ישתף עמה פעולה בהסדרים עתידיים ומשמעותיים יותר, הוא עשוי לסבול מהפסדים כספיים.

 

מו"מ למכירת הספינות

במקביל להתפתחויות בהסדר, הודיעה קמור כי היא מנהלת מגעים למכירת פעילות הספנות שלה. קמור מחזיקה בכ־50% מצי של חמש ספינות, והחברה מנהלת את המגעים מול השותף היווני שלה — Isis seaways. שוויין של הספינות הוערך בסוף הרבעון השלישי ב־81 מיליון דולר.

 

מהרמטיק ורזניק פז נבו נמסר בתגובה: "אנו פועלים תמיד להגן על זכויות מחזיקי האג"ח כפי שאף עשו במקרה זה. מאמצי הרמטיק ורזניק לאפשר לנציגות למצות את המו"מ להסדר נשאו פרי ובפני המחזיקים מונח הסדר לשביעות רצון הנציגות. הדרישה להחליף את גופי הנאמנות נעשית משיקולים שאינם ענייניים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x