$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

אי.די.בי פתוח בוחנת מכירת השליטה בכלל ביטוח לכור

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר בוחן ביצוע עסקת בעלי עניין בה תימכר השליטה בכלל ביטוח; בתמורה תזרים כור כ-2 מיליארד שקל לאי.די.בי ותפתור את בעיית פתרון האג"ח שלה עד 2017

גולן חזני 10:0706.01.13
בעקבות חשיפת "כלכליסט" הבוקר הודיעה אי.די.בי פתוח לבורסה כי היא בוחנת "בחינה ראשונית של מהלך עסקי" במסגרתו יימכרו חלק או כל החזקותיה בכלל ביטוח לכור.

 

החברה הדגישה כי פרטי המהלך טרם גובשו וכן שביצועו יהיה כפוף לאישורים רגולטורים ואחרים.

 

הבוקר נחשף ב"כלכליסט" כי בעל השליטה באי.די.בי, נוחי דנקנר בוחן בימים האחרונים ביצוע עסקת בעלי עניין שבה תימכר השליטה בכלל ביטוח מאי.די.בי פתוח לכור. העסקה מצויה כאמור בשלבים ראשוניים, אולם באי.די.בי רואים בה פתרון משמעותי עבור החברה ולכן יעשו הכל כדי להוציאה לפועל.

 

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי צילום: אוראל כהן

 

כור היא חברת האחזקות היחידה בשרשרת הפירמידה של הקבוצה שיש בה יתרות נזילות גבוהות. נכון לסוף נובמבר היו בקופת כור 2.2 מיליארד שקל במזומן, מתוכם 1.9 מיליארד שקל נקיים משעבוד. את קופת המזומנים הזו התכוונה אי.די.בי לנצל במיזוג של כור לתוך אי.די.בי אחזקות, אולם עם הסרת הצעתה של קרן KKR למתן הלוואה של 200 מיליון דולר לאי.די.בי אחזקות פחתו הסיכויים למימוש אפשרות זו, אם כי החברה מחפשת אחר קרן אחרת שתבצע את ההשקעה. אפשרות נוספת שעדיין נבחנת היא מיזוג של כור ודסק"ש, כמו גם אפשרויות נוספות.

 


 

בשל מגבלות רגולציה, היכולת של אי.די.בי פתוח למשוך דיבידנדים מכלל ביטוח היא נמוכה. חברת הביטוח נסחרת לפי שווי של כ־3 מיליארד שקל, כשהאחזקה של אי.די.בי פתוח בחברה (55%) עומדת על כ־1.7 מיליארד שקל. עם זאת מדובר בשווי שוק בלבד, ובהנחת פרמיית שליטה של 25%–30%. לשם התהליך תפנה אי.די.בי למעריכי שווי כדי לקבוע הערכת שווי עדכנית לכלל ביטוח. עסקה כזו צפויה לפתור את בעיות הנזילות של אי.די.בי פתוח כמעט לחלוטין עד 2017.

 

ביצוע העסקה צפוי להזרים לקופת אי.די.בי פתוח כ־2 מיליארד שקל אולם לא צפוי לפתור את בעיות הנזילות של החברה־האם אי.די.בי אחזקות, שכן יתרת העודפים לחלוקה של אי.די.בי פתוח היא שלילית ולכן היא איננה יכולה לחלק דיבידנדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x