$
המלצות ואזהרות

הסדר מהיר בין דני ברנר לבעלי האג"ח צפוי למנוע את פירוק קמור

לפי מתווה ההסדר, תדחה החברה את תשלומי קרן בשנתיים, ובתמורה יקבלו בעלי האג"ח תוספת ריבית של 2.5% ו־20% ממניות החברה

ניר צליק 07:5430.12.12

בשבועות האחרונים פעלו מחזיקי איגרות החוב של קמור, חברת הספנות והנדל"ן שבשליטת דני ברנר, והחברה עצמה כדי להגיע להסדר חוב שימנע את פירוק החברה. כעת נראה שהמאמצים השתלמו. רק לפני שבוע היה נדמה כי אמונתם של מחזיקי איגרות החוב ושל ברנר באפשרות להגיע להסדר התרופפה, כאשר המחזיקים פנו לבית המשפט בבקשה למנות מפרק לחברה.

 

 

 

 אולם, בסוף השבוע האחרון התהפכה המגמה, והחברה הציגה מתווה להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח.

המתווה נדון עם הנציגות השמותפת של שתי סדרות האג"ח, אבל מותנה עדיין באישור אסיפת בעלי האג"ח ובית המשפט.

 

דחייה של שנתיים בקרן

 

על פי המתווה שהוצג, כל תשלומי הקרן למחזיקי איגרות החוב של החברה (סדרות ו' וח') יידחו בשנתיים. מנגד, תשלומי הריבית ישולמו כסדרם במועדים שנקבעו, זאת מלבד תשלום הריבית הקרוב שהיה אמור להתבצע במרץ הקרוב, ויידחה ליולי. היקף החובות כלפי המחזיקים עומד על כ־110 מיליון שקל.

 

בתמורה להסכמתם לדחייה בתשלומי הקרן, יקבלו מחזיקי האג"ח משתי הסדרות תוספת ריבית של 2.5% מעבר לריבית הנוכחית. לפיכך, מחזיקי אג"ח ח' ייהנו מריבית של 10.5%, ומחזיקי אג"ח ו' יקבלו ריבית של 7.5%, כאשר ריבית זו תהיה צמודה למדד. ההטבה תחול רטרואקטיבית מנובמבר 2012 ועד שמחצית מהיקף הסדרות תיפרע.

 

בנוסף, על פי המתווה, 60% מתזרים המזומנים שינבע ממימוש נכסי קמור, ושלא יידרש לפעילותה השוטפת, יגיעו לידיהם של מחזיקי איגרות החוב, שיקבלו גם שעבוד על מניות הנכסים המניבים (הנדל"ן) של קמור, אך לא על עסקי הספנות.

ברנר, ששולט בקמור דרך חברת אגרי, יאלץ להכניס את היד לכיס, ולהשקיע 10 מיליון שקל בקמור בתמורה ל־20% מהמניות. בנוסף, הוא יקבל גם אופציות בהיקף 5% במחיר מימוש של אגורה אחת לכל אופציה. מחזיקי האג"ח יקבלו אף הם כ־20% ממניות קמור ועוד 5% באופציות זהות.

 

משמעות המהלך היא כי אחזקת בעלי המניות הנוכחיים של קמור תדולל במחצית. כך, אגרי, שמחזיקה היום ב־64% מקמור, תדולל ל־34% בלבד.

 

לאגרי חוב של 63 מיליון שקל לבנק הפועלים, שאותו היא היתה אמורה לשלם באמצעות הנפקת זכויות ודיבידנדים מקמור, אולם הנפקת הזכויות לא יצאה אל הפועל וקופתה של אגרי ריקה ממזומנים. כך שלכאורה, יכול בנק הפועלים להשתלט נכסי אגרי, שהם למעשה מניות קמור, ולהחזיק ב־34% מקמור. מניות קמור רשומות במאזן אגרי לפי שווי של 129 מיליון שקל, אולם שוויין הבורסאי עומד על 35 מיליון שקל בלבד.

 

לקמור יש חוב של כ־81 מיליון שקל לבנק הפועלים, ופיקדון של 78 מיליון שקל בחשבון בבנק. התוכנית המקורית היתה לפרוס את החוב כלפי הבנק לכעשר שנים ובתמורה לקבל את הכסף, כאשר הבנק היה מקבל שעבוד על כל נכסי החברה. אולם תוכנית זו לא צלחה בשל התנגדות מחזיקי האג"ח. כעת, הבנק צפוי לחלט את הפיקדון וכך להיפרד מהחוב של קמור כלפיו. אולם, הבנק יישאר כאמור עם חובה של אגרי שמגובה במניות קמור בלבד.

 

ההחזר תלוי במימושים

 

קמור נקלעה למשבר על רקע המינוף הגבוה בחברה, כאשר לוח הזמנים של החזר החוב היה קצר מדי ביחס להכנסות החברה, וזאת, בעיקר לאחר מכירת קמור מוטורס לדלק רכב לפני שנה וחצי, לפי שווי של 253 מיליון שקל.

 

לקמור כמה נכסים מהותיים, ובהם אוניות ונדל"ן, כאשר עיקר יכולתה של החברה לשרת את החוב תלוי בעלייה בשווי הנכסים ובמימושם. נכון לעכשיו, המזומנים הנובעים לחברה מפעילותה השוטפת אינם מספיקים לפירעון איגרות החוב לפי לוח הסילוקין הקיים, ולכן נאלצה החברה להגיע להסדר.

 

קמור סבלה משתי בעיות עיקריות, משבר הנדל"ן באירופה פגע בשווי נכסיה ביבשת, ואילו בתחום התובלה הימית נפלו מחירי התובלה בשנים האחרונות, כאשר בעקבות זאת נפל ערך ספינותיה, ונפגע תזרים המזומנים שלה מההובלה בספינות אלה.

 

בדו"חותיה לרבעון השלישי דיווחה קמור על הפחתה של 31 מיליון שקל שביצעה לחמש הספינות שבבעלותה החלקית (50%). שוויין של ספינות עומד על כ־81 מיליון דולר, ולפיכך אם החברה תממש את האחזקה בהן, יהיה לה די כסף לשלם את החוב. אולם, ברנר רוצה לשמור על אחזקותיו בספינות, מתוך אמונה כי מחירי ההובלה הימית יתאוששו בעתיד.

 

למעשה, התשלום למחזיקי האג"ח תלוי ביכולת החברה לממש בעיקר את פרויקט הנדל"ן בלונדון, קווין ויקטוריה, שאותו היא מתכננת למכור לפי שווי של 100–150 מיליון שקל, סכום שצפוי להספיק לתשלום חוב האג"ח, ואף לתשלום דיבידנד לאגרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x