$
בורסת ת"א

להרוויח ב-2013

אחרי ההצלחה עם פוקס ולאומי ב-2012, במיטב הולכים על לוויינים וקיבוצים ב-2013

בית ההשקעות קלע בשנה החולפת גם בהמלצה על אג"ח של כור ומסמן לשנה הבאה את דיסקונט, גילת וגם המלצה מפתיעה אחת על חברה בבעלות קיבוץ בגליל העליון. פרויקט להרוויח ב-2013 של כלכליסט נמשך עם 5 מניות, 5 אג"ח, הרכב התיק המומלץ ופינת הימורים לשנה הבאה

שי סלינס 15:5827.12.12

אחרי תשואה ממוצעת בתיק המניות של 23% ב-2012, בית ההשקעות מיטב מפזר השנה את המלצותיו בין סקטור הבנקאות והביומד ומספק המלצה חמה על החברה הקיבוצית - שלא"ג.

 

מדי יום ועד סוף השנה מציגים כאן בתי ההשקעות המובילים בישראל את 5 המניות הטובות ביותר שלהם לשנה הקרובה, 5 אגרות החוב שינצחו את השוק, הרכב התיק המומלץ ובונוס מיוחד - פינת הימורים לשנה הבאה.

 

המניות והאג"ח המומלצות ל-2013:

 

 

בשנה שעברה המליצו במיטב על מניית קמהדע שזינקה מינואר ב-71%, חברת האופנה פוקס (38%), בנק לאומי (15%) ועל החברה לישראל שעלתה ב-2012 ב-6%. המלצה פחות מוצלחת רשמו במיטב כשהימרו על כלל תעשיות שאיבדה 17% על רקע העברת השליטה בחברה לאיש העסקים לן בלווטניק.

 

מבחינת המלצות האג"ח של מיטב, חתומים בבית ההשקעות על המלצה מוצלחת ואמיצה במיוחד על איגרת החוב מסדרה ח' של כור שזינקה בשנה שעברה ביותר מ-20% ונסחרת כיום בתשואה של 3.8%.

 

5 המניות המומלצות

ממליץ: מחלקת מחקר buy side במיטב בית השקעות

 

בנק דיסקונט - בגלל מהלכי ההתייעלת

בנק דיסקונט שימש כאנדרדוג של המערכת הבנקאית בישראל עם תשואה על ההון נמוכה ביחס למתחרים ובהתאם נסחר תמיד בדיסקאונט ביחס לבנקים האחרים. גם כיום, מכפיל ההון של הבנק נמוך בכ-30% ביחס לממוצע. אנו סבורים, כי לקראת סוף 2013 במבט קדימה נראה את הבנקים הגדולים נסחרים קרוב יותר להון העצמי שלהם כאשר בנק דיסקונט, שנסחר היום בקרוב למחצית מההון יתקרב לרמה של 75%. סגירה של הדיסקאונט מול כלל המערכת אפשרית רק במידה והבנק יראה מהלכי התייעלות משמעותיים, אולם אנו בכל מקרה לא צופים התדרדרות במדדי היעילות.

 

ראובן שפיגל, מנכ"ל דיסקונט ראובן שפיגל, מנכ"ל דיסקונט צילום: אוראל כהן

 

קמהדע - מכירות של 70 מיליון דולר בשנה

על אף עליית הערך, אנו סבורים, כי קמהדע התקדמה השנה בצורה משמעותית במספר חזיתות. תרופת הדגל של החברה למחלת הנפחת הניתנת בעירוי נמכרת כיום בארה"ב דרך בקסטר ודוחפת את מכירות החברה אשר צפויות להגיע השנה לכ-70 מיליון דולר וצפויות להמשיך ולצמוח גם ב-2013. במקביל, מתקדמת החברה בניסוי באירופה לאותה התרופה בצורת מתן באינהלציה. תוצאות הניסוי צפויות להתקבל לקראת סוף 2013 ויש להן חשיבות עליונה לשווי החברה. אנו מעריכים, כי מעבר למכירת המוצר באירופה, ניסוי מוצלח יכול לפתוח את הדרך לחברה לשימוש בתרופה למחלות ריאה נוספות.

 

(גילוי נאות: מיטב הינה בעלת עניין בקמהדע)

 

יואל - נסחרת בדיסקאונט

חברת יואל מחזיקה למעשה בשני נכסים מרכזיים - איירפורט סיטי ונפטא (בעקיפין מחזיקה בפרויקט תמר דרך ישראמקו). אנו סבורים, כי החברה נסחרת כיום בדיסקאונט עמוק של כ-30% ביחס לשווי הנכסים שלה, כאשר גם נכסיה נסחרים בתמחור סביר מאוד. נפטא למשל, מחזיקה הן ביחידות השתתפות של ישראמקו והן במניות של ישראמקו אינק, אשר עיקר השווי שלה נובע מהזכות לתמלוגי על מישראמקו. אנו מעריכים, כי נפטא עצמה נסחרת בדיסקאונט של כ-25% ביחס לשווי הריאלי של נכסיה.

לטעמינו השקעה ביואל היא הדרך הזולה ביותר להשקיע בפרויקט תמר.

 

גילת לוויינים - הוזלת עלויות

חברת גילת ידעה תקופות רבות של עליות ומורדות. אנו מאמינים, כי כיום שני מנועי הצמיחה של החברה צפויים לפעול לטובתה ולתקופה ארוכה. בתחום האזרחי מעבר של לוויינים לתחום התדרים KA צפוי להוזיל משמעותית את עלויות התקשורת הלוויינית ובכך גם להרחיב את נתח השוק של התקשורת הלוויינית בעולם ולעודד גל של החלפת ציוד, אשר יתרום להכנסות החברה. בתחום הצבאי, אנו מצפים לראות תחילת הבשלה של פרויקטים בתחום התקשורת הלוויינית בתנועה. עם זאת, מכירות משמעותיות בתחום אנו לא צופים כבר ב-2013. כבר ב-2012 כשמנועי הצמיחה עדיין כבויים, החברה צפויה לייצר תזרים תפעולי של כ-25 מיליון דולר, ביחס לשווי של 220 מיליון דולר.

 

לוויינים של גילת לוויינים של גילת צילום: צביקה טישלר

 

שלא"ג - בגלל הטכנולוגיה

חברת שלא"ג הינה חברה קיבוצית, בבעלות קיבוץ שמיר, אשר מייצרת בד לא ארוג בעיקר לתחום החיתולים ופועלת בטכנולוגיות ה-Thermo bond (איחוי סיבים ע"י חום). בישראל ישנן מספר חברות נוספות הפועלות בענף זה בטכנולוגיות שונות, כאשר להערכתנו, היתרון של שלא"ג על פני מתחרות הנסחרות בארץ הינו במינוף הנמוך, ביציבות התוצאות ובתמחור הנוח. לאחרונה סיימה החברה הקמת קו ייצור בארה"ב והיא נמצאת לקראת סיום הקו השני אשר יחדיו מגדילים משמעותית את כושר הייצור שלה ומשפרים את הגמישות בהיבט עלויות משלוח וכיו"ב.

 

למרות שהחברה נמצאת בשלבים של הרצה בקווים החדשים, אנו רואים שיפור בתוצאותיה כאשר רשמה רווח של 25 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה לעומת 20 מיליון שקל בתקופה המקבילה. על פי ההערכות שלנו לשנה הקרובה, נסחרת החברה במכפיל רווח אטרקטיבי של 8 ואנו צפויים להמשיך ולראות שיפור בתוצאות ככל שתתקדמנה הרצות הקווים החדשים.

(גילוי נאות: מיטב הינה בעלת עניין בשלא"ג)

 

5 אגרות חוב המומלצות:

דלק ישראל אג"ח א

תשואה 5.15%. מח"מ שנתיים

בחודש אוגוסט 2011 זעזעה הממשלה את ענף הדלקים ע"י הורדת מרווח השיווק בכ-16 אגורות לליטר. הורדת המרווח אשר גררה גם הורדת דירוג לחברת דלק ישראל ועלייה חדה בתשואת האג"ח הביאה את כל החברות בענף להתאים את מבנה העלויות והמאזן למצב החדש. המהלכים שנעשו כוללים ביטול הנחות לציי רכב, סגירה (או מכירה) של תחנות מפסידות וצמצום אשראי הלקוחות.

 

בדוחות הרבעון השלישי של 2012 ניתן לראות כי החברה חזרה לרמת הרווח התפעולי של הרבעון המקביל ואף שיפרה אותו ובנוסף הורידה את החוב הפיננסי. להערכתנו, יכולת שירות החוב של החברה כוללת תזרים של 70 - 100 מיליון שקל בשנה ונכסים אחרים (דלק US, דלק אירופה וקרקעות) בשווי של מעל חצי מיליארד שקל.

 

חלל אג"ח להמרה ג'

תשואה 4.88% צמוד מדד, מח"מ שנתיים, פרמיה להמרה 50%

חברת חלל נמצאת לקראת גידול משמעותי בפעילות לאחר השיגור של לוויין עמוס 5, שלראשונה צפוי להכניס את החברה לפעילות באפריקה. לצד הפוטנציאל שבצמיחה לבעלי האג"ח מסדרה ג' קיים שעבוד על לוויין עמוס 3, אשר נותן שירות בעיקר באירופה וישראל ולמעשה מהווה זרוע סולידית יותר של החברה. אנו סבורים, כי השווי של הלוויין (הן בפעילות שוטפת והן מבחינת פוליסת הביטוח) הינו גבוה משמעותית מהחוב שהוא מגבה.

 

לוויין עמוס 6, חלל תקשורת לוויין עמוס 6, חלל תקשורת

 

אנלייט אג"ח 1 

תשואה לפדיון 9.2% צמוד מדד, מח"מ 2.7 שנים

אנלייט, חברה בשליטת חברת יורוקום, עוסקת בהפקת אנרגיה סולארית בארץ ובאיטליה. לחברה צבר הכנסות ארוך טווח בהיקף של כ-800 מיליוני שקלים. בנוסף, לחברה צבר פרויקטים בפיתוח שעשוי לתרום להגדלת הצבר ותזרים המזומנים העתידי של החברה. לטובת אגרות החוב שועבדו שותפויות אשר מחזיקות בפרויקטים ואף קיימת התחייבות ששווי אותם שעבודים לא יפחת מ-125% מהיקף החוב לבעלי האג"ח. בהינתן אותם שעבודים ובזהות בעל השליטה אנו מוצאים את אגרות החוב של החברה שנסחרות בתשואה של מעל 9% צמוד מדד ראויות לבחינה.

 

פז נפט אג"ח 3

תשואה 4.33% מח"מ 5.67 שנים. ריבית משתנה

חברת פז נפט הינה החברה הגדולה מבין חברות שיווק הדלקים והיחידה שנהנית מיתרון אנכי (בעלת בית זיקוק ותחנות). תוצאות החברה הינן יציבות לאורך זמן וזאת למרות תנודתיות פעילות הזיקוק והורדת מרווח השיווק באוגוסט אשתקד. החברה נמצאת לקראת סופה של תכנית השקעות נרחבת בבית הזיקוק אשר צפויה להגדיל את התזרים ולהקטין את התנודתיות בתוצאות ולכן אנו צופים שיפור משמעותי בתזרים וביחסי הכיסוי של החברה כבר מ-2013. לחברה חוב פיננסי נטו של כ-5 מיליארד שקל רובו לבעלי אג"ח כך שמלבד התזרים השוטף אשר עשוי להגיע להערכתנו לכ-800 מיליון שקל. המרווח של האג"ח על פני אג"ח ממשלתיות מעניין להערכתנו ונובע בין השאר מהורדת דירוג לאחר הורדת מרווח השיווק שבפועל כמעט ולא פגעה בחברה.

 

אלון גז אג"ח 1

תשואה 4.67% צמוד מדד - מח"מ 3.51 שנים

אלון גז מחזיקה בכ-3.8% מפרויקט תמר, אשר צפוי להתחיל להזרים גז לישראל כבר ברבעון השני של 2013. לבעלי החוב של החברה משועבדים נכון להיום כ-80% מהזכויות של החברה בשותפות שמחזיקה את תמר, שעבוד אשר כיום מוערך בפי 3 מערך האג"ח אולם אמור לרדת ככל שפרויקט תמר יתקדם בתהליך. בנוסף, לאג"ח ישנם מנגנונים להתאמת בטוחות לפי הערכות שווי למאגר המפורסמת ע"י NSAI. אנו סבורים, כי התשואה הנוכחית של האג"ח מעניקה פיצוי הולם לסיכון שבהשקעה.

 

תיק השקעות מומלץ של צבי סטפק, יו"ר מיטב

 

במיטב ממליצים לחלק את התיק במניות - 22%, אג"ח ממשלתי - 25%, אג"ח בנקים - 15%, אג"ח חברות A+ ומעלה - 15%, אג"ח חברות בדירוג A ומטה - 15% ומט"ח -

 8%. עוד מוסיפים במיטב כי מבחינת המניות - 14% מניות בישראל ו-8% בחו"ל בדגש על ארה"ב. מבחינת איגרות החוב הדגש הוא על שחרים במח"מ קצר – בינוני וקרנות כספיות, כאשר הרכיב שקלי בחלק האג"ח עומד על 40% והרכיב הצמוד עומד על 30%.

 

פינת ההימורים

ממליץ - רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי

דולר – 4 שקלים. עם זאת הסיכון של הדולר-שקל יגבר מאוד ב-2013 ושיווי המשקל הנוכחי עלול לנוע למקום אחר לחלוטין.

יורו – יחלש ל-1.18 דולרים.

צמיחת המשק הישראלי ב-2013 – 3.1%.

צמיחת המשק האמריקאי ב-2013 – 2%- 2.5%.

 

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ, בהסתמך על מידע אשר נאסף ו/או מתבסס על מידע הזמין לציבור ממגוון מקורות. מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה, הישירה או העקיפה, עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה, הנפקת מכשירים פיננסיים וחיתום, ועשוי להיות למי מהן או למי מבעלי השליטה, נושאי המשרה או העובדים בהן, עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או רכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע עסקה, בהתאם למגבלות הדין, עבור עצמם ו/או עבור אחרים, בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים הנזכרים במסמך. האמור לעיל אינו מהווה המלצה או חוות דעת בקשר לרכישה ו/או מכירה ו/או שיווק של ניירות ערך מכל סוג שהוא ו/או ביצוע פעולות השקעה אחרות והוא אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ השקעות ע"י מ שמורשה לעסוק בכך, במתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מובהר כי מיטב לא תהיה אחראית לכל נזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה ו/או במידה ויבחר הקורא להסתמך על האמור בכתבה זו, ואין בהם משום הצעה ו/או המלצה לרכישה של ני"ע ו/או חוות דעת לביצוע פעולות השקעה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x