$
המלצות ואזהרות

להרוויח ב-2013

אחרי 2012 פושרת: על מה ממליץ הלמן אלדובי לשנה הבאה?

הלמן אלדובי מגיע לשולחן הניתוחים במסגרת פרויקט ההמלצות של "כלכליסט". בבית ההשקעות מזהירים מפני צמיחה עולמית מתונה ב-2013, אך שומרים על אופטימיות בכל הקשור לנדל"ן בישראל

מעין מנלה 13:5123.12.12

מדי יום ועד סוף השנה יציגו כאן בתי ההשקעות המובילים בישראל את 5 המניות הטובות ביותר שלהם לשנה הקרובה, 5 אגרות החוב שינצחו את השוק, הרכב התיק המומלץ ובונוס מיוחד - פינת הימורים לשנה הבאה. אחרי מגדל, הדס ארזים, תמיר פישמן ואיילון, היום הגיע התור של בית ההשקעות הלמן אלדובי להמליץ על המניות והאג"ח שיש להחזיק בתיק ב-2013, שצפוייה, להערכתו, להיות שנה של צמיחה עולמית מתונה.

 

המניות והאג"ח המומלצות ל-2013:

מגדל

איילון

הדס ארזים

■ תמיר פישמן

כלל פיננסים

דש ברוקראז'

 

בשנה שעברה הציג  הלמן אלדובי בהמלצותיו את מניית פלוריסטם אשר עלתה ב-36% ב-2012 ואת מניית גזית גלוב שהוסיפה 39%. ההמלצה של בית ההשקעות על מניית דלק אנרגיה הייתה מוצלחת פחות שכן המנייה טיפסה ב-7.7% בעוד שמדד ת"א 25 רשם ב-2012 עלייה של כ-15%. מנגד, בבית ההשקעות הצליחו פחות כשהמליצו על מניות כלל ביוטכנולוגיה ומבני תעשיה שירדו ב-47% ו-15% בהתאמה.

 

מבחינת שוק האג"ח רשם בית ההשקעות הצלחה כשהמליץ על שטר הון 1 של דיסקונט שהוסיף שעלה במהלך השנה האחרונה ב-17%, על אג"ח ו' של וילאר אינטרנשיונל (עלה ב-13%) ואג"ח א' של ויתניה (13%).

 

בפינת ההימורים בהלמן אלדובי היו סקפטיים לגבי מדד ת"א 25 והימרו שיגיע ל-1,150 נקודות כאשר שערו נכון להיום עומד על 1,220 נקודות, וכן לגבי מדד דאו ג'ונס אשר להערכתם היה צפוי להגיע ל-12,600 נקודות כאשר בפועל שערו של המדד 13,190 נקודות. מבחינת שער הדולר והיורו בבית ההשקעות היו קרובים כשהימרו ששערו של המטבע האמריקאי יהיה 3.9 שקלים (בפועל - 3.7 שקלים) ושער היורו יעמוד על 5.05 שקלים (בפועל - 4.9 שקלים).

 

באופן כללי בבית ההשקעות מאמינים ש-2013 צפויה להיות שנה של צמיחה עולמית מתונה הנתמכת בהמשך מדיניות הכסף הזול, המתבטאת בריביות נמוכות ביותר, רכישת נכסים על ידי בנקים מרכזיים ותוכניות חילוץ, הזרמה והצלה למיניהן.

 

עם זאת, האופטימיות של בית ההשקעות מתחזקת כשעוברים לדבר על השוק המקומי וזאת לאור שיעורי הצמיחה הגבוהים יותר, ההסתברות הגבוהה למשמעת פיסקאלית סבירה של הממשלה החדשה הצפויה, רמות החוב הנמוכות יותר והתועלת אשר המשק המקומי יפיק מהגז הטבעי הצפוי להתחיל לזרום אלינו במחצית הראשונה של השנה.

 

הממליצה: קרן יער און, מנהלת השקעות בשיתוף עם מחלקת המחקר של בית ההשקעות הלמן אלדובי

 

5 המניות המומלצות

 

מזור רובוטיקה – מצליחה לחדור לשוק האמריקאי

החברה מפתחת ומשווקת מכשיר רובוטי מבוסס תוכנה המכווין את הרופא המנתח בניתוחי גב. הרובוט של מזור מעלה את תוצאות הדיוק בניתוחי עמוד השדרה, מפחית את מידת החשיפה לקרינה של הרופא והצוות ואף מקצר את זמן האשפוז לאחר הניתוח. מזור היא החברה היחידה עם מוצר מסוג זה שזכה לאישור מנהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA) לשימוש מסחרי. להערכת הלמן אלדובי החברה צפויה להציג המשך גידול במכירות בשנים הקרובות, לאחר שכבר בשלושת הרבעונים הראשונים של 2012 מכרה יותר מאשר בכל שנת 2011. כמו כן, לחברה מספיק כסף בקופה שיאפשר לה המשך השקעה בשיווק המוצר.

 

מכשיר של מזור רובוטיקה מכשיר של מזור רובוטיקה

 

לפידות - היתרון של השותף הכללי

לפידות נסחרת בשווי נמוך מהיתרות הנזילות אשר בקופתה, ולה מדיניות דיבידנד נדיבה. החברה עוסקת בתחום הקידוחים והשירותים הנלווים לקידוחים ותחום חיפושי והפקת נפט. לפידות היא השותף הכללי בשותפות המוגבלת "לפידות חלץ יהש", לה רישיונות חיפוש גז ונפט יבשתיים ו-41.5% ברישיון "עוז". ללפידות יתרת מזומנים בהיקף של 122 מיליון שקל. מדובר בסכום גבוה וחריג בנוף שותפויות הגז והנפט בישראל - תחום אשר עתיר בהוצאות והחברות בו נזקקות ליתרות מזומנים רבות. נוסף על כך, ללפידות יתרות נזילות בהיקף של 272 מיליון שקל בקופתה, סכום הגבוה משווי השוק הנוכחי שלה.

 

קידוח ימי (ארכיון) קידוח ימי (ארכיון) צילום: בלומברג

 

פרטנר - משפרת את מבנה המאזן

למרות הירידה בהכנסה הממוצעת מלקוחות ואחוז נטישה גבוה יחסית, פרטנר מצליחה לצמצמם את השחיקה ברווחיות ובתזרים המזומנים אודות לתהליך ההתייעלות בחברה. דיבידנד אומנם עדיין לא חולק מאז החרפת התחרות בענף, אך פרטנר עובדת חזק על שיפור המבנה הפיננסי שלה וניתן לראות ירידה ברמת החוב שיתכן ותוביל להחזרת מדיניות החלוקה בהמשך, מסבירים בהלמן אלדובי. כמו כן הנהלת החברה הודיעה שבכוונתה להמשיך ולהפחית את החובות גם במהלך השנה הבאה. בסה"כ בבית ההשקעות מעריכים שהאתגרים העומדים בפני החברה עדיין רבים, אומנם מתחוללות תמורות חיוביות בחברה, ועסקת סבן שברקע עשויה גם כן לתמוך בחברה בשל הניסיון של הקבוצה בשוק הטלקום הישראלי והאיתנות הפיננסית שלה.

 

אילן בן דב וחיים סבן אילן בן דב וחיים סבן צילום: צביקה טישלר

 

בנק מזרחי - למרות מכפיל ההון

הבנק הרביעי בגודלו במדינה מצליח לייצר תשואה יפה על ההון העומדת על כ-13%, לאחר שסיים את הרבעון השלישי של השנה עם הכנסות של 1.2 מיליארד שקל ורווח נקי של 260 מיליון שקל. הבנק נסחר אומנם במכפיל הון גבוה בהשוואה לבנקים האחרים, אך התשואה שלו על ההון מצדיקה זאת, מסבירים בבית ההשקעות. שיעור הכיסוי התפעולי של מזרחי עלה ל-57% ברבעון האחרון לעומת 53% ברבעון המקביל אשתקד, וההפרשות לאשראי קטנו בתשעת החודשים הראשונים של השנה בכ-17% בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים של 2011. לדבריהם, הבנק מצליח לשמור על מרווח אשראי גבוה יחסית כמו גם על קצב צמיחת אשראי מרשימה, אך חשוף מאוד לענף הנדל"ן המקומי.

 

קמהדע - הסכמים עם חברות מובילות

החברה עוסקת בפיתוח ייצור ושיווק של תרופות מרשם לשימושים קריטיים המוגדרות כתרופות מצילות חיים. ביולי 2010 קיבלה קמהדע את אישור ה-FDA לשיווק בארה"ב של תרופת ה-Glassia, הניתנת בעירוי ומשמשת לטיפול במחלת החסר הגנטי בחלבון אלפה-1. בעקבות האישור, חתמה החברה על הסכם אסטרטגי עם חברת בקסטר (Baxter) לשימוש והפצה של מוצר זה בארה"ב. הסכם זה צפוי להניב לחברה הכנסות משמעותיות בשנים הבאות. בנוסף, מפתחת החברה מוצר דומה שניתן באינהלציה, ונמצאת במהלכו של ניסוי קליני שלב 2/3 באירופה, אשר צפוי להסתיים בסוף 2013.

 

בניין של חברת קמהדע בניין של חברת קמהדע

 

5 האג"ח מומלצות

 

אנלייט אנרגיה מתחדשת אג"ח א' - מובטחת במתקנים לייצור חשמל

תשואה לפדיון 9%. מח"מ 2.7 שנים

החברה פועלת בישראל ובאיטליה בייזום, הקמה והפעלה של מתקני ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, בעיקר אנרגיה סולארית. במהלך 2012 השלימה סגירות פיננסיות לפרוייקטים בהיקף של 15 מגה וואט, 8 מגה וואט בישראל ו-7 מגה וואט באיטליה. מובטחת בשעבוד על זכויות החברה במספר מתקנים לייצור חשמל.

 

אלבר אג"ח ט', שקלית - בגלל היציבות

תשואה לפדיון 6.11%. מח"מ 1.6 שנים

החברה פועלת בתחום הליסינג והשכרת הרכב. אג"ח מובטחת בשעבוד כלי רכב ביחס של 120%, נפרעת בתשלומים רבעוניים. לחברה מיצוב עסקי גבוה, מותג חזק ונתח שוק משמעותי ותיק לקוחות מפוזר. בשנים האחרונות החברה מראה יציבות ברווח הנקי וכן ברווחי ההון, וכן תזרים מזומנים חזק ויציב לאורך זמן.

 

אורתם סהר אג"ח ד' - בגלל הקטנת הסיכון

תשואה לפדיון 6.95%. מח"מ 2.18 שנים

החברה הינה חברה קבלנית המבצעת פרויקטים בתחום הבניה הציבורית, בתחום המגורים ובתחום התשתיות. לחברה יתרות נזילות משמעותיות ביחס להיקף החוב וכן צבר הזמנות המבטיח תזרים משמעותי בשנים הקרובות. לאחרונה מכרה החברה את פעילות האנרגיה השאובה מה שמקטין את רמת הסיכון הגלומה בפעילות החברה.

 

לב לבייב, בעל השליטה באפריקה לב לבייב, בעל השליטה באפריקה צילום: אביגיל עוזי

 

אפריקה תעשיות אג"ח א' - בגלל הכניסה לתחומי פעילות חדשים

תשואה לפדיון  2.9%. מח"מ 1.2 שנים

החברה הינה חברת החזקות הפועלת באמצעות חברות בנות בתחום הפלדה בישראל וברוסיה, וכן בתחום הקרמיקה. החזקותיה של החברה בישראל הינן בחברות איתנות בעלות מיצוב עסקי טוב. בנוסף, לחברה עודף נכסי גבוה המתבטא ב-LTV (יחס הון להלוואה) בשיעור נמוך (כ-32%). במהלך 2012 הציגה החברה במאוחד גידול במחזור המכירות, עקב כניסה לתחומי פעילות חדשים ורכישת חברות בתחומי פעילותה.

 

אפריקה מגורים אג"ח ב' - בגלל תזרים המזומנים

תשואה לפדיון - 3.7%. מח"מ 4.4 שנים

החברה עוסקת בייזום פרויקטים למגורים בישראל באזורי ביקוש במרכז הארץ. לחברה שיעור מכירות גבוה בפרויקטים בביצוע, עודפי החברה מפרויקטים בביצוע מספקים תזרים מזומנים חזק. לחברה מלאי מגוון ופיזור גיאוגרפי, מוניטין ומותג מוביל. יחס LTV (יחס הון להלוואה) של החברה נמוך (כ-26%) מה שמאפשר גמישות פיננסית. נכון לסוף ספטמבר 2012 לחברה הון עצמי של כ-640 מיליון שקל, המהווה 26% מסך המאזן ויתרת מזומנים וניירות ערך של כ-580 מיליון שקל.

 

תיק השקעות מומלץ ל-2013

בהלמן אלדובי ממליצים לחלק את תיק המניות באופן הבא: 30% מניות, 50% אג"ח קונצרני ו-20% אג"ח ממשלתי.

 

פינת ההימורים:

ת"א 25- יעלה ב-10%.

דאו ג'ונס- יעלה ב-5%.

 

*אין לראות באמור ייעוץ השקעות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x