$
שוקי חו"ל

קנית אג"ח ממשלת יוון בינואר? הרווחת בגדול

לפי בנק אוף אמריקה מריל לינץ', אג"ח ממשלתיות של יוון הניבו תשואה של 80% השנה, בהשוואה ל-3.7% בלבד של אג"ח ממשלת גרמניה

סוכנויות הידיעות 14:5421.12.12

משקיעים אמיצים שרכשו השנה אג"ח זבל של ממשלת יוון בינואר ראו תשואה של פי עשרים מאלו שרכשו אג"ח עם דירוג גבוה של ממשלת גרמניה, גם לאחר הסדר החוב הריבוני הגדול ביותר בהיסטוריה.

 

על פי מדדי בנק אוף אמריקה מריל לינץ', אג"ח ממשלתיות של יוון הניבו תשואה של לא פחות מ-80% השנה, בהשוואה ל-3.7% בלבד של אג"ח ממשלת גרמניה ו-6.1% לאגרות של ממשלת ספרד. זוהי הפעם הראשונה מאז 2009 שמשקיעים רואים רווח מניירות ערך של ממשלת יוון. שנת 2012 הניבה את התשואה הגבוהה ביותר מאז החל מריל לינץ' לאסוף מידע ב-1998. הנתונים אינם משקפים את הרכישה החוזרת של האג"ח שביצעה ממשלת יוון החודש.

 

מנהיגי אירופה התריעו מוקדם יותר השבוע שעתידה של יוון בגוש היורו מונח על כף המאזניים בבחירות הקרובות, שבהן המפלגות המתנגדות לתנאיה של תוכנית החילוץ זוכות לתמיכה הולכת וגוברת.

 

הקואליציה ההולכת ונוצרת כתוצאה מכך התחייבה לכבד את ההתחייבויות של יוון, מה שמקטין את סיכוייה של המדינה לפרוש מגוש היורו המונה 17 חברות, באמצעות העלאת שיעורי המס וקיצוץ בהכנסות ובפנסיות, במהלך שיביא לכיווץ הכלכלה של יוון.

 

מפגינים ביוון מפגינים ביוון צילום: איי פי

 

התשואות על האג"ח לעשר שנים של ממשלת יוון ידעו ירידות חדות של עד 11.20 משיא של 44.21% ב-9 במרץ, היום שבו התקבלה תוכנית הסדר החוב של יוון. המסחר באג"ח הממשלתיות של יוון צנחו בנובמבר.

 

הקואליציה התלת-מפלגתית של ראש ממשלת יוון אנטוניוס סמראס זכתה בתמיכתו של הפרלמנט לחבילת הקיצוצים הדו-שנתית המסתכמת ב-13.5 מיליארד יורו שאותה דרשו האיחוד האירופי וקרן המטבע הבין-לאומית. בעקבות ההצבעה בעד תוכנית הקיצוצים, הופשרו כספי הסיוע למדינה שהוקפאו ביולי.

 

ביוני העלתה סוכנות הדירוג סטנדרד אנד פור'ס את דירוג האשראי של ממשלת יוון ל-B - הדירוג הגבוה ביותר ליוון מאז יוני 2011.

 

כלכלת יוון, הנמצאת במיתון מזה חמש שנים, צפויה להתכווץ בעוד 6% השנה וב-4.2% במהלך 2013, על פי הנציבות האירופית. כרבע מכוח העבודה של יוון נמצא באבטלה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x