$
בורסת ת"א

אחרי תשואה של 63% במניות ב-2012: כלל פיננסים ממשיכים להאמין בבבילון

ההמלצות של כלל פיננסים בשנה שעברה כללו בין היתר את מלאנוקס, אינטק פראמה והאג"ח של אליאנס. השנה באמינים בבית ההשקעות בצמיחה של שיכון ובינוי ובעיקר בסקטור הגז; פרויקט המניות והאג"ח המומלצות ל-2013 של "כלכליסט" נמשך עם בית ההשקעות המצטיין של השנה שעברה

גיא בן סימון 12:3724.12.12

הפרויקט השנתי של "כלכליסט" למניות ואגרות חוב מומלצות ב-2013 מגיע היום (ב') לשיאו עם בית ההשקעות המצטיין של השנה שעברה - כלל פיננסים. לאחר שרשם הצלחה בתחזית שנתן בשנה שעברה עם תשואה ממוצעת של 63% בתיק המניות ותשואה ממוצעת של 13% בהמלצות האג"ח, כלל פיננסים מספק את התחזית השנתית ל-5 מניות ול-5 אג"ח ל-2013.

 

כאן ב"כלכליסט" נמשיך לפרסם מידי יום את ההמלצות של בתי ההשקעות המובילים ל-2012. בכל פעם יפרסם בית ההשקעות את 5 המניות המומלצות ביותר להשקעה שלו וכן את 5 אגרות החוב המומלצות. בסוף הרשימה ישנו גם תיק ההשקעות המומלץ והימורים של בית ההשקעות והיכן נראה את הדולר, היורו והמדדים המובילים בתום 2013.

 

המניות והאג"ח המומלצות ל-2013:

מגדל

■ איילון

תמיר פישמן

הדס ארזים

הלמן אלדובי

דש ברוקראז'

 

שנה לאחר ההמלצות שהעניק ב-2012 ניתן לומר שכלל פיננסים הרכיב תיק מנצח שלא הפסיד שקל. התיק כלל את המניות: מלאנוקס - שזינקה ביותר מ-90% - בבילון - שקפצה ביותר מ-150% - ומניית אינטק פארמה שעלתה ב-38% בשנה. לצד אלו, המניות עליהן עוד המליץ, הם פועלים - שטיפסה השנה ב-35% - ונצבא שעלתה ב-6.5% בלבד השנה.

 

בזירת האג"ח המליצו בשנה שעברה בכלל פיננסים על האג"ח של מליסרון מסדרה ה' שעלתה ב-13%, על האג"ח של גזית גלוב מסדרה י' שעלתה ביותר מ-13%, 

אג"ח ג' של דלק אנרגיה שטיפסה ב-9.8%, אג"ח 1 של אקויטל שהוסיפה7.8% ועל האג"ח של אליאנס מסדרה 2 שזינקה ב-22%.

 

למרות הרכב התיק המוצלח בשנה שעברה, בכלל פיננסים נמנעו מלהמר בשנה שעברה על שער הדולר, יורו, ת"א 25 ודאו ג'ונס, כך שלא ניתן להשוות את הנתונים.

 

5 המניות המומלצות

בבילון - ההנפקה בנאסד"ק כן תתבצע

העיסוק העיקרי של החברה הינו פיתוח ושיווק של תוכנת תרגום שפות ברשת האינטרנט. המוצר של החברה הפך לאורך השנים למילון התרגום הטוב והפופולארי ברשת וניתן להורדה חינמית לגולשים. בבילון השכילה לנצל פופולרית זו כאשר האתר שלה הפך לאחד מ-30 אתרי האינטרנט הנצפים ברשת. עקב כך שינתה החברה מודל עסקי כך שעיקר הכנסותיה כיום נובעות מתחום הפרסום וההפצה של שרותי חיפוש. כאשר ייסדה הסכמי שת"פ עם מנועי חיפוש בינ"ל ובעיקר עם המובילה בתחום-גוגל. שת"פ זה הופך אותה בעצם למפיץ מורשה של מנוע החיפוש של גוגל תוך כדי חלוקה בהכנסות מפרסום על כל הקלקה של חיפוש ברשת שעובר דרכה. שינוי זה הביא לצמיחה דרמטית בהכנסות וברווחים שלה בשנה האחרונה. כעת החברה מתכננת הנפקה בבורסת הנאסדק בארה"ב בתחילת 2013. בכלל פיננסים מעריכים, כי הנפקה כזו תתבצע על פי שווי חברה גבוה מזה בו היא נסחרת כרגע לאחר הירידות החדות שהיו בה לאחרונה, שכן חברות דומות לה בארה"ב נסחרות לפי שווי גבוה משמעותית.

 

אלון כרמלי, מנכ"ל בבילון אלון כרמלי, מנכ"ל בבילון

 

שיכון ובינוי- תגדיל את צבר ההזמנות

לשיכון ובינוי שתי פעילויות מרכזיות: תשתיות בחו"ל ונדל"ן למגורים בארץ, המהווים את עיקר השווי בחברה (70%) ועל כן בכלל פיננסים מעריכים שהם אלו שיתנו את הטון. להערכת בית ההשקעות, תחום התשתיות בחו"ל צפוי להמשיך לגדול לאור האסטרטגיה הרשמית של החברה להיכנס למדינות חדשות ולהגדיל את צבר ההזמנות הקיים, כאשר לחברה יתרון בניסיון של עשרות שנים בתחום בו המרווחים הינם גבוהים משמעותית ומפצים על הסיכונים בתחום. תחום המגורים בארץ תפס תאוצה ומספר היחידות בביצוע הינו גבוה מהממוצע של השנים האחרונות, לחברה עוד בתכנון פרויקטים רבים אחרים בהם הרווחיות צפויה גם היא להיות גבוהה לענף בשל יתרון עלות קרקע היסטורית נמוכה. בכלל פיננסים מסכמים כי שילוב שני תחומים אלו יוצרים שיעורי רווחיות גבוהים מהמקובל ובהחלט נותנים לנו הרבה אופטימיות להמשך.

 

החברה הינה בין החברות הבודדות אשר אינה משערכת את הקרקעות ואת נכסיה בשווי הוגן , אלא מציגה אותם במחירי עלות היסטוריים ועל כן ההון העצמי בספרים אינו משקף נכונה את השווי הכלכלי.

 

כלל ביוטכנולוגיה - תמצא תחליף לטבע

כלל ביוטכנולוגיה (כת"ב) הינה חברה שונה היום, אם בעבר הכניסה שותפים בשלבים מוקדמים בתמורה למימון הניסויים, הרי שהיום כת"ב חברה איתנה המסוגלת לפעול לבדה ומעדיפה "לשמור" לעצמה נתח גדול יותר באפסייד ועימו כמובן מגיעה רמת סיכון גבוהה יותר, כותבים בכלל פיננסים. 

  

אם מסתכלים על סטטיסטיקת ההצלחה של רוב חברות הביומד מיום ייסודן - רובן נכשלות, לכן קיים סיכון רב כאשר בוחרים בחברה אחת להשקעה. לכן בכלל פיננסים ממליצים כי ההשקעה בכת"ב נותנת למשקיע חשיפה למעין קרן ביומד הנותנת פיזור רחב ופלטפורמה להשקעות חדשות.

  

חברת גמידה סל מיצרת תאי גזע מדם חבל הטבור חברת גמידה סל מיצרת תאי גזע מדם חבל הטבור צילום: גיא אסיאג

 

בנק דיסקונט- בגלל המחיר הנמוך

מניית דיסקונט נכללת ברשימת המניות המומלצות בעיקר בשל מחירה הנמוך (כ-56% מההון) ביחס לבנקים הגדולים האחרים, וכן מתוך מתן הסתברות לאפשרות כי חברת הבנק דיסקונט ניו יורק תימכר במהלך 2013. מכירה כזאת עשויה להערכתנו להתבצע סביב ההון העצמי של דיסקונט ניו יורק ואף מעליו, ולהקל מאוד על הלימות ההון המהווה נקודת חולשה מתמשכת במאזן של בנק דיסקונט.

 

ישראמקו - ירידה בפרמיית הסיכון של תמר

פרוייקט תמר מתקדם על פי התוכניות והגז אמור להתחיל לזרום ללקוחות המקומיים באפריל 2013. בכלל פיננסים צופים המשך ירידה בפרמיית הסיכון של הפרויקט. אמנם מדובר בסוג של מניה (יחידת השתתפות) אך לאור הסיכון הנמוך יחסית ומאפייני התזרים הצפויים החל ממועד תחילת זרימת הגז, ככל שחולף הזמן המניה תתקרב להיות סוג של אג"ח בתשואה גבוהה ובסיכון נמוך יחסית.

  

אנו רואים בישראמקו השקעה סולידית בסיכון נמוך יחסית שאמורה להניב תשואה חיובית בשנים הקרובות, כאשר קיים בה פוטנציאל לאפסייד משמעותי יותר במידה ויתאפשר יצוא גז ממאגר תמר – אפשרות שנראית לנו בשלב זה מעשית.

 

5 איגרות חוב מומלצות

חנן מור אג"ח ג' – בגלל הבטוחות

תשואה לפדיון: 8.6% שקלי מח"מ: 1.4 שנים

חנן מור הינה חברה יזמית הבונה כ-800 יח"ד בישראל בכ-7 פרויקטים שונים (נס ציונה, מצליח, נתניה, רחובות, יבנה, צור יצחק ואריאל), בנוסף לחברה פעילות יזמית זניחה בחו"ל וקרקעות במזרח אירופה. האיגרת מובטחות בשעבוד קבוע ושוטף ראשון בדרגה על כל הזכויות בחשבון העודפים של הפרויקט "עיר ימים" בנתניה הצפוי להסתיים בשנת 2014, כאשר כ-45% מתוכו כבר מכור.

 

שווי הבטוחה עומד כל כ-56 מיליון שקל (רווח גולמי+עודפים) לעומת כ-44 מיליון שקל שווי פירעון האג"ח (כולל ריבית והצמדה).

 

חנן מור חנן מור

 

הכשרת הישוב 14 – צפויה הצפת ערך

תשואה לפדיון 7.7% שקלי מח"מ 2.4 שנים

לאחר סיום ההרפתקה בתחום האנרגיה, חוזרת הכשרת הישוב להתרכז בתחום העיקרי שלה, הנדל"ן המניב. לחברה פורטפוליו נכסים וקרקעות גדול, כאשר הנכס המרכזי הוא קניון שבעת הכוכבים בשווי של מעל 800 מיליון שקל (לאחרונה בוצע לקניון מימון מחדש). בנוסף, לחברה שתי החזקות אשר צפויות להציף ערך. ההחזקה הראשונה היא סקייליין (24%) אשר מיועדת להנפקה עד סוף הרבעון הראשון וחברת MLP (50%) העוסקת בהקמת מרכזים לוגיסטיים בפולין. סדרה 14 הינה שקלית, בהיקף של כ-148 מ' שח ע.נ ובדירוג BBB+. הסדרה מובטחת בשעבוד על החזקות החברה בסקיילין כאשר באוגוסט האחרון בוצעה הקצאה פרטית לפי שווי של כ-216 מ' דולר קנדי.

 

חג'ג' נדל"ן ג – השעבוד יקטין את הסיכון

תשואה לפדיון 8% צמוד מח"מ 2.4 שנים

חברת חג'ג' עוסקת בייזום נדל"ן וארגון קבוצות רכישה. לחברה מספר פרויקטים בתחום קבוצת הרכישה אולם פרויקט הדגל של החברה הוא הקמת שני מגדלי משרדים ברחוב הארבעה בתל אביב. לחברה סדרת אג"ח אחת בהיקף של כ-100 מיליון שקל ערך נוכחי הסדרה אינה מדורגת אולם בעלת בטוחה הכוללת שעבוד ראשון בדרגה על מניות חברת הבת אשר מבצעת את ייזום המגדל הצפוני ברחוב הארבעה ושעבוד על הלוואות הבעלים שהועברו לחברה. היחס בין שווי הבטוחה לבין יתרת קרן אג"ח יהיה לפחות 140% (נקבע לפי הונה העצמי של חברת הבת). השעבוד מבטיח כי כל התקדמות בפרויקט הייזום תקטין את הסיכון באג"ח. נכון לאוקטובר, החברה מכרה 20 קומות מתוך 30

 

דלק אנרגיה ג' – בגלל הגז

תשואה לפדיון 3.15% צמוד מח"מ 1.4 שנים.

חברת דלק אנרגיה עוסקת בחיפושים והפקה של נפט וגז באמצעות השותפויות המוגבלות דלק קידוחים (החזקה של 62.6% ) ואבנר (החזקה של 47.5%). פעילות השותפויות כולל את ים תטיס, תמר, לוויתן ובלוק 12. לאיגרת ישנו שיעבוד קבוע בדרגה ראשונה על יחידות ההשתתפות דלק קידוחים ואו אבנר ביחס של 130% מהחוב המונפק עם מנגנון התאמה.

 

אסדת הפקה תמר 3 נובל אנרג' אסדת הפקה תמר 3 נובל אנרג'

 

בזן אג"ח ב' – בגלל ההשקעה במיד"ן

תשואה לפדיון 5.5% צמוד מח"מ 1.2 שנים

בתי זיקוק לנפט עוסקת בייצור מגוון רחב של מוצרי זיקוק נפט, פולימרים לתעשיית הפלסטיק, חומרים ארומטיים לתעשיית הכימיה והפטרוכימיה ושמנים המשמשים חומרי גלם בייצור מוצרים שונים.

 

בזן נמצאת רגע לפני נקודת המפנה אשר תביא לשינוי במצבה הפיננסי, לאחר השקעות של כחצי מיליארד דולר במיד"ן (פצחן מימני) הוא אמור להיכנס לפעולה מלאה בשנת 2013 ולתרום לפחות 2.5 דולר למרווח הזיקוק.

 

כמו כן עם תחילת הזרמת הגז מתמר אמורה בזן לעבור לשימוש בגז זה אשר יתרום כ- 2 דולר נוספים למרווח הזיקוק. תרומות אלו יביאו ל-EBIDA גבוה אשר ישפר את מצבה הפיננסי של החברה ואת יכולת שרות החוב באיגרת קצרה זו.

 

תיק ההשקעות המומלץ

מבחינת פיזור תיק ההשקעות, בכלל פיננסים ממליצים על מניות במשקל של 25%, אג"ח ממשלתי במשקל 35% ואג"ח חברות במשקל 40%.

 

פינת ההימורים

ת"א 25 בסוף השנה - עלייה של 12%

דאו ג'ונס בסוף השנה – עלייה של 5%

שער הדולר בעוד שנה – 3.7 שקלים

שער היורו בעוד שנה – 4.8 שקלים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x