$
בורסת ת"א

האוזר: "תמיכה של בעל שליטה בחברה היא חיובית, אולם לא בכל מחיר"

כך אמר יו"ר רשות ניירות ערך, בכנס תאגידים הבוקר. האוזר: "לא נאפשר מסחר בניירות ערך של חברה שקיבלה ערבות מבעל השליטה ללא גילוי מתאים בנוגע למצבו הכספי"

משה גורלי ושי סלינס 10:0217.12.12

"אנחנו רואים בחיוב את התמיכה של בעלי השליטה בחברות שבשליטתם, אולם לא בכל מחיר", כך אמר יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר בכנס תאגידים הבוקר בתל אביב.

 

"אנו מתמודדים בימים אלה עם השאלה מה היקף הגילוי שהמשקיעים זכאים לקבל בנוגע למצבם הכספי של בעלי שליטה בחברות הציבוריות", אמר האוזר וכיוון למקרים שבו בעל השליטה העמיד ערבות לחובות החברה שבשליטתו, או התחייבות מצדו להזרים כספים בעתיד לסייע לחברה לעמוד בפירעון התחייבויותיה, ובכללן כלפי מחזיקי אגרות החוב. מקרים אלו קרו לאחרונה בדלק נדל"ן של יצחק תשובה, וזה נבחן בימים אלו בחברת ישראלום של מתיו ברונפמן ושולם פישר, וכן ברוזבאד של שרגא בירן ודודי וייסמן.

 

האוזר פרט את הגילוי המבוקש לשניים: "גילוי בדבר איתנות פיננסית של בעל שליטה, המשמש כערב לחובות החברה. לא נאפשר כי הדבר יבוא על חשבון פגיעה בעיקרון הגילוי, ולא נאפשר מסחר בניירות ערך של חברה שקיבלה ערבות מבעל השליטה ללא גילוי מתאים בנוגע למצבו הכספי. זאת, כדי שהמשקיעים יוכלו להעריך מה ההסתברות שהוא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו כלפי החברה או כלפיהם".

 

הגילוי השני עליו דיבר האוזר הוא גילוי בדבר שעבודים על מניות בעל השליטה. "ככל הידוע", אמר, "חלק מבעלי השליטה בחברות הציבוריות שעבדו את מניותיהם בחברה לטובת בנקים כנגד הסכמי הלוואה. קיומו של שעבוד על מניות השליטה, בצירוף נסיבות המעלות חשש למימוש השעבוד, הוא מידע חשוב למשקיע הסביר. חשיבות המידע מתחזקת במקרה שבו הסכם השעבוד כולל תנאים המגבילים את כוח השליטה של בעל השליטה או תנאים היוצרים מבנה תמריצים להשתמש בזכויות ההצבעה שבמניות באופן שישפיע על התנהלות החברה".

 

"בהקשר זה", סיכם האוזר, "בוחנת הרשות בימים אלה הרחבה של הגילוי בנוגע להסכמי מימון או הסכמי שעבוד שבעל השליטה הנו צד להם".

 

שמואל האוזר שמואל האוזר צילום: עמית שעל
בטל שלח
    לכל התגובות
    x