$
שוקי חו"ל

המודיעין הבינלאומי קובע: כלכלת סין תעקוף את ארה"ב עד 2030

עם זאת, העידן בו מעצמה אחת שלטת יעבור מהעולם לטובת קואליציות בעולם רב קוטבי

סוכנויות הידיעות 18:3311.12.12

"כלכלת סין תעקוף את הכלכלה האמריקאית עד 2030", כך לפי דו"ח המועצה הלאומית למודיעין שפורסם היום (ג'). בהנחה שסין תמשיך להציג שעורי צמיחה בדומה להיום, הרפובליקה תהיה הכלכלה המובילה בעוד 20 שנה.

 

עם זאת, עוד עולה מהמחקר, כי סין לא תחליף את ארה"ב בהגמוניה השלטת. העידן שבו אומה אחת שולטת בעולם יחלוף מהעולם. "לא יהיה מרכז כוח אלא הכוח ההגמוני יעבור לקואליציות בעולם רב קוטבי. אסיה תעלה על צפון אמריקה ואירופה גם יחד במונחי תמ"ג, גודל אוכלוסיה,הוצאות צבאיות והשקעה טכנולוגית".

 

המחקר מעלה את האפשרות ששיתוף פעולה בין ארה"ב וסין יהיה הכרחי לביטחון העולמי. לצד צמיחתה של הכלכלה בסין, גם הצבא הסיני יתרחב ויאלץ את הצבא האמריקאי לוותר על מנת חלקו כצבא הגדול בעולם.

 

מעמד הביניים בסין ימשיך לצמוח עד 2030 ויאמץ יותר נגישות לאמצעי טכנולוגיה, תקשורת ובריאות. עוד מעריכה קהילת המודיעין, כי מעמד הביניים המשכיל הסיני יעדיף לשתף פעולה עם ארה"ב מאשר לצאת נגדה.

 

לפי הדו"ח ארה"ב תאבד את מקומה כמעצמה היחידה בעולם אך תפחית את התלות שלה בנפט מצד הקרטל העולמי אופ"ק, ותפתח את מאגרי הגז ונפט שלה לייצוא. עוד עולה כי תעשיית פצלי השמן יהיו במוקד הפריצה האנרגטית של ארה"ב.

 

 איור: יונתן וקסמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x