$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

"מעדיפים לראות אפס מהחוב ובלבד שנוכל לתבוע את מימן"

כך לפי מחזיקי האג"ח של אמפל. בהצעה שהגיש יוסי מימן לביהמ"ש בניו יורק הוא דורש בתמורה להסדר פטור מתביעות אישיות, כיסא בדירקטוריון ותקבולים עתידיים מאמפל שתחזור בסוף לידיו. השופט נענה לדרישת נציגות האג"ח ויאפשר לה להגיש הצעה נגדית בתוך עשרה ימים

רחלי בינדמן 07:5109.12.12

מחזיקי האג"ח של חברת האחזקות אמפלשבשליטת יוסי מימן לא התפלאו לגלות ביום חמישי, במהלך דיון בבית המשפט בניו יורק, שמתווה הסדר החוב שמציע להם מימן רחוק שנות אור מהכרזתו הפומבית לפני כחודש על החלטתו "לוותר על אמפל" ולתת את השליטה בה למחזיקי האג"ח.

 

כפי שחשף "כלכליסט" לפני שבועיים, כבר בדיון שהתקיים אז בבית המשפט לפירוקים בניו יורק, שבו ביקשו נציגיו של מימן שהות להציג "הסדר חוב" לנושים, היה ברור למחזיקי האג"ח שמימן לא מתכוון לוותר על החברה ללא דרישות. למעשה, כבר עם פרסום ההדלפה של מימן לכלי התקשורת, שבה יצא בהצהרה האמורה, טענו מחזיקי האג"ח כי מדובר בבלון ניסוי וכי למעשה אין שום סיכוי שמימן יוותר על אמפל ללא דרישה ממחזיקי האג"ח להתחייב להימנע מהגשת תביעות אישיות נגדו.  

במסגרת מתווה ההסדר שהוגש לבית המשפט מציע מימן להמיר את חובם של נושי אמפל למניות בכורה, בעוד שמניות אמפל שברשותו ייחשבו למניות נדחות. מימן למעשה מציע לתת את אמפל למחזיקים רק לתקופה זמנית.

 

מימן לא מוותר על אמפל

 

על פי המתווה שמציע מימן, הדירקטוריון הנוכחי של אמפל יפוזר ובמקומו ימונה דירקטוריון חדש לחברה שבו יישבו ארבעה נציגים מטעם מחזיקי האג"ח ונציג אחד מטעמו של מימן, וכל תקבול שיגיע לאמפל בתקופה זו (אם ממימוש נכסים ואם מזכייה בתביעות ביחס לייבוא הגז ממצרים - ר"ב) יגיע קודם כל לבעלי מניות הבכורה - וזאת עד החזרת 60% מהחוב. מאותו שלב יתחלקו התקבולים באופן הבא - 80% למחזיקי האג"ח ו־20% למימן. על פי המתווה, לאחר החזרת מלוא החוב מעוניין מימן שאמפל תחזור לשליטתו. אלא שהדרישה המהותית ביותר של מימן כתנאי להסדר המוצע היא פטור מוחלט מתביעות נגדו ונגד נושאי משרה אחרים באמפל.

 

יוסי מימן יוסי מימן צילום: אוראל כהן

 

מימן ואמפל פנו לבית המשפט בניו יורק וביקשו הגנה מפני נושי החברה בהליך שנקרא צ'פטר 11, בעקבות דרישת בעלי החוב לקבל לידיהם את השליטה בחברה. במסגרת ההליך שמתקיים מאז פניית מימן לבית המשפט הוא הגיש את הצעתו למתווה הסדר חוב, כאשר עורכי הדין של מימן ושל אמפל טענו בדיון כי אין לקבל את דרישת מחזיקי האג"ח לפני שמוצה הדיון ביחס להצעה של מימן.

 

באי כוחה של של נציגות מחזיקי האג"ח, שמורכבת מבתי ההשקעות מיטב ופסגות, טענו מנגד כי הצעת ההסדר של מימן היא לא יותר מאשר צעד טקטי שנועד ליצור מצג שווא שכביכול יש על הפרק הצעה להסדר חוב שניתן לנהל עליה מו"מ מול מחזיקי האג"ח. בסופו של יום נענה השופט לבקשתם של מחזיקי האג"ח ואפשר להם להגיש בתוך עשרה ימים הצעה נגדית להצעת הסדר החוב שהגיש יוסי מימן ביום חמישי.

 

הנחישות של המוסדיים

 

למחזיקי האג"ח של אמפל יש טענות רבות נגד פעולות שביצעו לכאורה מימן ומנהלי אמפל בעת שניהלו את החברה, ובכלל זה עסקאות בעלי עניין בעייתיות ומשיכת משכורות עתק מקופת החברה. גורם המקורב לנציגות מחזיקי האג"ח אמר בסוף השבוע ל"כלכליסט", "אנחנו מוכנים לקבל אפס מהחוב ובלבד שנוכל לתבוע את מימן בבית המשפט".

 

נדמה שהגופים המוסדיים מעולם לא גילו נחישות כה עזה לחשוף התנהלות בעייתית לכאורה של בעל שליטה, כפי שהם פועלים במקרה של מימן. בכוונת המחזיקים להתנגד להסדר המוצע ולדרוש את המרת כל החוב למניות ללא תמורה, תוך הדחת צמרת המנהלים של אמפל הממשיכה למשוך שכר מהחברה ולשלם סכומים גבוהים ליועצים חיצוניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x