$
בורסת ת"א

שותף חדש לתשובה: וודסייד תרכוש 30% ממאגר הגז לווייתן תמורת 2.5 מיליארד דולר

העסקה משקפת שווי של 8.3 מיליארד דולר למאגר ולאחריה נובל אנרג'י תחזיק 30%, דלק קידוחים 15%, אבנר 15% ורציו 10%. על פי ההסכם, קידוחי הנפט במקום יחלו במהלך 2013 ובמהלך 2016 תגיע אספקת גז טבעי מהמאגר למשק הישראלי

שי סלינס וליאור גוטמן 07:0503.12.12

שותף חדש לנובל אנרג'י ויצחק תשובה במאגר הגז לווייתן. חברת וודסייד האוסטרלית הנחשבת לחברה המובילה בעולם בתחום הגז הטבעי הנוזלי, חתמה הלילה על רכישת 30% מהמאגר בעבור 2.5 מיליארד דולר לפי שווי למאגר של 8.3 מיליארד דולר. וודסייד תצטרף לשותפים הנוכחים שהם נובל אנרג'י, דלק אנרגיה, אבנר ורציו.

חלוקת האחוזים החדשה במאגר היא נובל אנרג'י 30%, וודסייד 30%, דלק קידוחים 15%,  אבנר 15%, ורציו 10%. על פי ההסכם, קידוחי הנפט במקום יחלו במהלך 2013 ובמהלך 2016 תגיע אספקת גז טבעי מהמאגר למשק הישראלי. מאגר לווייתן נחשב לאחד הגדולים מסוגו בעשור האחרון והוא מכיל על פי ההערכות כמות של 17 TCF גז טבעי. החברה האוסטרלית נחשבת למתמחה בהקמת הנזלת גז שתאפשר את ייצוא הגז הישראלי.

 

וודסייד בעלת שווי שוק של 30 מיליארד דולר, צפויה להעביר תשלום ראשוני של 696 מיליון דולר, בעוד ש-200 מיליון דולר נוספים צפויים להיות מועברים לפרויקט לאחר שיאושר הקמת מתקן הגז הטבעי (LNG). כ-350 מיליון דולר נוספים יועברו בשלב מאוחר יותר.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: אוראל כהן

 

מנכ"ל וודסייד פיטר קולמן אמר, כי "הכניסה שלנו למאגר הגז לווייתן מהווה עבורנו מנוע צמיחה. אנחנו שמחים מאוד להיכנס לאגן הים התיכון שעשיר בגז. מדובר בהזדמנות מצוינת עבורנו". 

 

הודעה זו של השותפות במאגר, מצטרפת להודעות קודמות של השותפות שם, לפיהן התקבלו מספר הצעות מגופי אנרגיה שונים. בין השמות שהוזכרו ניתן לציין את גזפרום הרוסית, CNOOC הסינית, אדיסון האיטלקית, EDF וטוטאל הצרפתיות ואינדיאן אויל ההודית.

 

בין וודסייד ודלק אנרגיה כבר מתקיים שיתוף פעולה עסקי ורק לפני כחצי שנה ניגשו שתי החברות יחד במתמודדות על מכרזי חיפושי הגז שפורסמו בקפריסין. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש לפני כחודש עם מנכ"ל ויו"ר חברת וודסייד האוסטרלית, פיטר קולמן. רה"מ אמר בפגישה: "הגז הטבעי הוא נכס אסטרטגי לעתיד כלכלתה של מדינת ישראל".

 

העסקה תמקם את ישראל כשחקן גז מרכזי

לאחר חתימת הסכם ההצטרפות, השותפים בלווייתן יגישו לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה והמים בקשה לאישור הצטרפות וודסייד ולרישום זכויותיה במאגר. וודסייד תהייה מפעילת תחום הmidstream במאגר, זה שקשור לפיתוח ייצוא הגז, וונובל אנרג'י תישאר מפעילת תחום ה-upstream במאגר, בכל הקשור לאספקת צרכי השוק המקומי. 

 

יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "קיימת חשיבות רבה להכנסת שותף אסטרטגי, ווודסייד עונה להגדרה זו. מדובר בחברה בעלת מוניטין מצוין שתמקם את ישראל כשחקן חשוב בשוק הגז הנוזלי העולמי. השותפות עם וודסייד מחזקת את האיתנות הפיננסית של רציו ומאפשרת לנו לגוון את אופציות גיוס ההון העתידיות עבור צרכי מימון הרישיונות".

 

לנדאו בירך

שר האנרגיה לנדאו מהר לברך על חתימת ההסכם והזכיר שבמסגרת ביקור שהוא ערך שם באוגוסט 2011 הוא נפגש עם ראשי החברה ושוחח עמם על הפוטנציאל הקיים במשק הישראלי. באוקטובר האחרון ביקרו אנשי החברה בישראל לרבות מנכ"ל החברה פיטר קולמן שנפגש עם לנדאו ועם רה"מ נתניהו. "בכוונתנו להמשיך ולעודד כניסה של תאגידי ענק בינלאומיים למשק הגז בישראל על מנת למצות את הפוטנציאל הטמון מול חופיה של המדינה. זוהי הדרך הנכונה להגשמת החזון להפקה ושימוש בגז טבעי כחול-לבן – בייצור החשמל, בתעשייה ובתחבורה. הדבר יעניק לישראל ביטחון אנרגטי ולתושביה – אנרגיה זולה ונקייה", סיכם לנדאו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x