שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

חבס: ההשקעה ב-NSI העמיקה את ההפסד ל-32.9 מיליון שקל ברבעון השלישי

קרן הריט ההולנדית, שחבס מחזיקה ב-20.4% ממנה, תרמה הפסד של 74 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2012

ענת ציפקין 19:3929.11.12

קבוצת חבסמסכמת את הרבעון השלישי של 2012 בהפסד כולל של 32.9 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל של 21.1 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד. ההפסד המיוחס לבעלי המניות של החברה ברבעון החולף הסתכם ב-26.7 מיליון שקל, לעומת 15.5 מיליון שקל בתקופה מקבילה אשתקד.

ההפסד נגרם מכיווץ השורה העליונה, שם דיווחה קבוצת חבס על הכנסות של 8.4 מיליון שקל בלבד ברבעון החולף, וזאת בהשוואה להכנסות של 29.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.הפער נובע מהכנסות שגרפה חבס ברבעון המקביל של 2011 בגין מכירת נכסים מניבים בשוויץ והשלמת פרויקטים בישראל.

 

בתשעת החודשים הראשונים של 2012 רשמה חבס הכנסות מנדל"ן מניב בישראל בסך של 13 מיליון שקל, לעומת 109 מיליון שקל בתקופה מקבילה אשתקד. ההכרה בהכנסות משני פרויקטי הדגל של הקבוצה בארץ – שדרות רוטשילד 1 ו-YOO- הסתיימה בסוף 2011, והסתכמה בכ-1.9 מיליארד שקל.  

 

הרצל חבס הרצל חבס צילום: אוראל כהן

 

מהדו"ח עולה כי בצד ההוצאות דיווחה חבס על הפסד המיוחס לחלקה של הקבוצה בחברות מוחזקות. מדובר בהחזקתה (20.43%) בקרן הריט ההולנדית NSI, שתרמה הפסד של 74 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2012. .בתקופה המקבילה אשתקד רשמה הקבוצה רווח של 7 מיליון שקל בגין החזקתה זו.

 

NSI פועלת בתחום הנדל"ן המשרדי והמסחרי בהולנד ובלגיה. לאחרונה התמזגה עם קרן ריט הולנדית נוספת – VastNed. החברה הממוזגת מנהלת פורטפוליו נכסים בשווי של כ-2.3 מיליארד יורו, והמניה שלה (NISTI) נסחרת ביורונקסט.

 

מאז אפריל 2007, המועד שבו נכנסה חבס לראשונה להשקעה ב־NSI, השקיעה הקבוצה בקרן כ־200 מיליון יורו, כשמתוכם קיבלה כ־60 מיליון יורו חזרה כדיבידנד. השלכותיו של המשבר שעובר על גוש היורו לא פסחו על מניית NSI שהיום נסחרה המניה בבורסת היורונקסט במחיר המשקף לחברה שווי שוק של כ־416 מיליון יורו, ואת לאחר שירדה בשנה האחרונה ב-26%. משכך, מסתכם ערך השוק של אחזקות קבוצת חבס ב־NSI ב־82 מיליון יורו, כך שלעת עתה החברה־הבת של הקבוצה עדיין מופסדת "על הנייר" בכ־60 מיליון יורו על ההשקעה.

 

NSI מחויבת לחלק לפחות 90% מהרווח הנקי (לאחר מס) שלה כדיבידנד, ועד כה עמדה בהתחייבות זו. החלוקה מתבצעת על בסיס יתרת רווחיה בחישוב של דמי שכירויות בניכוי הוצאות תפעוליות, הוצאות הנהלה וכלליות ועלויות מימון.

  

עוד עולה מהדו"חות כי קופת המזומנים של קבוצת חבס התכווצה בין סוף הרבעון השלישי של 2011 לסוף הרבעון השלישי השנה מ-298 מיליון שקל ל-57 מיליון שקל בלבד. לסכום זה נוספו לאחר תאריך המאזן 50 מיליון שקל מניצול מסגרות אשראי בנקאיות. הונה העצמי של הקבוצה הסתכם ב-309 מיליון שקל והוא מממן מאזן של 1.64 מיליארד שקל.

  

חבס לא מפרסמת תזרים מקורות ושימושים חזוי, ומציינת כי חרף גירעון בהון החוזר של 12 מיליון שקל (פער בין התחייבויות שוטפות של 648 מיליון שקל לנכסים שוטפים של 638 מיליון שקל) אין היא סבורה שקיימת אצלה בעיית נזילות, ואין חשש שלא תעמוד בהתחייבויותיה בשנים הקרובות.

 

כמקורות מימון מציינת חבס כמה גורמים: העמדת מסגרות אשראי סולו בהיקף של 50 מיליון שקל לאחר תאריך המאזן, תקבולים נוספים של 14 מיליון שקל בגין דירות שנמכרו אך עדיין לא נמסרו, והסכם מימון מחדש לדחיית פירעון הלוואה למימון ההשקעה ב-NSI בהיקף של 55 מיליון יורו, אשר היתה אמורה להיפרע ביולי 2014.

  

עוד מציינת חבס כי מקורות בהיקף של 145 מיליון שקל ינבעו לה מהסכם לאחר תאריך המאזן למכירת נכס (כשהתמורה תתקבל בחודש הבא), תקבולי דיבידנד שוטף מהחברה הבת NSI, ומימוש נכסים נוספים בישראל או בשוויץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x