בורסת ת"א

רמי שביט לבעלי האג"ח: "נשלם לכם בזמן"

בעל השליטה במשביר 365 אמר באסיפת בעלי האג"ח כי החברה תמכור את אופיס דיפו בשבועות הקרובים, אולם הרוכשים שהתעניינו בניו־פארם נעלמו

יניב רחימי 08:0213.11.12

הקשיים בחברת המשביר 365 החזקות לא פוגעים באופטימיות של בעל השליטה רמי שביט לגבי יכולת החברה לשרת את חובותיה. "אנחנו לא מושכים דיבידנדים כבר שנתיים ואני מושך שכר מינימום כבר תשע שנים. אנחנו נשלם לכם בזמן. מבחינתכם, גייסתי כסף כדי להפקיד אותו אצלכם בפיקדון". שביט אמר את הדברים באסיפת מחזיקי איגרות החוב (סדרות א' וב') של המשביר 365, שהתקיימה אתמול במשרדי נאמן האג"ח, הרמטיק, בתל אביב והציג למשקיעים את מצב הקבוצה.

 

מחזיקי האג"ח של המשביר 365 ביקשו לזמן את האסיפה בעקבות המשבר המתמשך בחברה־הבת אופיס דיפו שנמצאת "על המדף", ולנוכח ההשקה הצפויה של רשת הסופרמרקטים החדשה COST 365 שכרוכה בהשקעות גבוהות. גם התשואות הגבוהות לפדיון שבהן נסחרות האג"ח של המשביר 365 ושמגיעות ל־41%, מגבירות את תחושת חוסר הוודאות והחששות בקרב המשקיעים.

 

 

 

מחכים למרכנתיל

 

שביט פתח את הסקירה בפעילות החזקה בקבוצה - רשת בתי הכלבו הוותיקה - שהניבה בשנת 2011 רווח תפעולי (בנטרול דמי ניהול) של 42.5 מיליון שקל. בשונה מיתר הפעילויות בקבוצה, לרשת בתי הכלבו אין חוב פיננסי והתזרים שלה משמש במידה רבה לשירות החוב בקבוצה כולה. עם זאת, המשקיעים התעניינו יותר בהתפתחויות האחרונות בניו־פארם ובאופיס דיפו - שנחשבות לפעילויות החלשות יותר בקבוצה.

 

ניו־פארם מוחזקת על ידי המשביר 365 (68.3%) וישאל (31.7%) שבשליטת רוני אלרואי. ישאל נקלעה השנה לקשיים, וכעת עתיד אחזקותיה בניו־פארם ייקבע על ידי בנק מרכנתיל שנהנה משעבוד עליהן. שביט התייחס לאפשרות שלמשביר יהיה שותף חדש ברשת הפארם, וציין כי "אין לי כוונה להקשות על המפרק בניו־פארם. הפרדת הרשת מהמשביר היא מהלך אפשרי אך זה מהלך מורכב שייקח זמן".

מה דעתך על מניית המשביר 365:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הקושי בהיפרדות בין שתי החברות טמון בכך שחלק מסניפי ניו־פארם ממוקמים בתוך בתי הכלבו של המשביר. מלבד זאת, פעילות הקוסמטיקה, שנהנית מרווחיות גבוהה ביחס לפעילות הטואלטיקה ולבתי המרקחת, מוזגה וכיום היא משותפת למשביר ולניו־פארם. שביט אף הנמיך את ציפיותיהם של מחזיקי האג"ח והבהיר כי הגורמים הבינלאומיים שהתעניינו ברכישת ניו־פארם נעלמו בשנה האחרונה.

 

שביט התייחס גם למשבר באופיס דיפו והעריך כי היא תימכר בשבועות הקרובים. בסוף אוקטובר דיווחה המשביר על הפסקת המו"מ למכירת אופיס דיפו לצחי פישביין ששימש כמנכ"ל הרשת ועל ניהול מו"מ מתקדם עם משקיע חדש. במשביר העריכו אז כי ייחתם הסכם עקרונות לעסקה בתוך כשבוע, אולם בפועל הוא לא נחתם ובקבוצה עדיין מחפשים רוכש. כיום המשביר 365 נמצאת בהליך משפטי מול אופיס דיפו העולמית בשל תביעות הדדיות שהוגשו. לאור זאת, מכירת הפעילות בישראל, אם תתבצע, תהיה במסגרת הסדר עם החברה האמריקאית.

 

"אי אפשר לעצור"

 

בהמשך האסיפה ציין דן אבנון מהרמטיק כי נעשו שתי פניות לחברה מטעמו. בראשונה התבקשה החברה להעמיד את התמורה ממכירת אופיס דיפו לטובת מחזיקי האג"ח, אולם במשביר סירבו לעשות זאת בטענה כי במתווה הנוכחי אופיס דיפו צפויה בלאו הכי להימכר ללא תמורה. הפנייה השנייה נסבה על ההלוואה שהעמידו בתי הכלבו לחברה־האם, משביר 365, והנאמן ביקש שההלוואה תהיה נחותה לעומת חובם של בעלי האג"ח. אלא שגם כאן סירבה ההנהלה לבקשה, מאחר שהחזר ההלוואה לחברה־הבת אמור להיות על חשבון דיבידנדים שצפויים להתקבל מבתי הכלבו.

 

הנוכחים באסיפת מחזיקי האג"ח הביעו חשש מהכניסה של מועדון 365 לתחום המזון עם השקת רשת הסופרמרקטים המתוכננת בתחילת דצמבר. לדברי שביט, "לא הלכתי וקניתי קרקעות ברומניה. הקמתי סופרמרקטים כמו שהצהרתי כשבאנו לגייס את האג"ח. לא הסתרנו שום דבר. אי אפשר לעצור פתאום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x