$
בורסת ת"א

יש הזדמנות? החלו עבודות הקידוח ברשיון ישי; "הפתעה גדולה אם לא יימצא שם גז"

ירון זר, כלל פיננסים: "הרשיון עשוי להיות הראשון לייצא גז מישראל"; הבעלות על הרישיונות מתחלקת בין הזדמנות ישראלית (10%) לבין טדי שגיא ובני שטיינמץ (42.5% כל אחד)

שי סלינס 10:0704.11.12

הזדמנות ישראלית הודיעה היום (א') כי החלו עבודות הקידוח ברשיון ישי הנמצא כ-170 ק"מ מערבית לחיפה ומהווה חלק מתגלית הגז בבלוק 12 אשר נמצא בקפריסין. העבודות החלו באתר לאחר שאסדת הקידוח הומר פרינגטון סיימה את עבודתה ברשיונות מירה ושרה.

"בהסכם הגבולות בין ישראל לקפריסין נקבע כי במקרה של מאגר גז משותף יגיעו המדינות להסכם מסגרת בדבר איחוד פעולות הפיתוח וההפקה", אומר אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים, ירון זר, בשיחה עם "כלכליסט".

 

"סיכוי נמוך שהגבול הימי בין ישראל וקפריסין חצה בדיוק מאגרים נפרדים צמודים, לכן זו תהיה הפתעה גדולה אם לא יימצא שם גז", מסביר זר, ומתייחס לדו"ח המשאבים שפרסמה הזדמנות ישראלית לפני כחצי שנה לפיו ברשיון "ישי" פוטנציאל לכמות גז של 3.7 TCF. לשם השוואה כמות הגז ב"לוויתן" נאמדת (בהסתברות הכי טובה) בכ-16 TCF והוא נחשב לאחר ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו בעולם בעשור האחרון.

 

 

רישיונות "פלאג'יק" כוללים 5 רשיונות קידוח במים עמוקים: "ישי", "עדיתיה", "ללה", "יהב" ו"יועד" אשר משתרעים על שטח כולל של כ-2 מליון דונם כ-170 ק"מוגובלים ברישיונות "רציו-ים" בהם נמצא מבנה "לוויתן" ובבלוק 12 של נובל אנרג'י בקפריסין בו נמצא מבנה "אפרודיטה". הבעלות על הרישיונות נחלקת בין "הזדמנות ישראלית" הבורסאית של רוני הלמן ואורי אלדובי (10%), ובין טדי שגיא, בני שטיינמץ (42.5% כל אחד) והמפעיל הנורווגי הבינלאומי AGR שמחזיק ביתר הזכויות.

 

"פיתוח משותף של ישי ובלוק 12 צפוי לכלול מתקני הנזלה בקפריסין. מתווה היצוא דרך קפריסין בעל נראות גבוהה כך שישי עשוי להיות הראשון לייצא גז מישראל", מציין זר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x