$
השורה התחתונה

החבל הדק של מועדון 365

בעלי האג"ח שחוששים שהתמורה ממכירה אפשרית של סיבוס תחולק כדיבידנד צריכים להישמר משימוש מוגזם בכוח

יניב רחימי 07:5629.10.12
רמי שביט, בעל השליטה במועדון 365, החברה־הבת של המשביר 365, עבר ביום חמישי האחרון את טבילת האש באסיפת מחזיקי האג"ח של המועדון ויצא ממנה עם כוויות. מחזיקי האג"ח הביעו את חששותיהם מיכולתה של החברה לפרוע את חובה כלפיהם שעומד על כ־72.6 מיליון שקל, כאשר האג"ח נסחרות בתשואה לפדיון של כ־36%.

 

האופציה הצרפתית

 

הקריסה באג"ח החברה החלה במאי השנה, כשבשוק החלו לצוץ שמועות על כך שהממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה לא מתכוון לאשר את מכירת החברה־הבת סיבוס ארוחות עסקיות לחברת סודקסו הצרפתית בשל חשש מהגבלת התחרותיות בתחום. כך טורפד מימוש דמיוני של האחזקה בסיבוס, שנרכשה ב־6.5 מיליון שקל בלבד והיתה אמורה להימכר תמורת 112 מיליון שקל ולייצר למועדון 365 רווח הון של כ־75 מיליון שקל.

 

לאחרונה נסגרה פעילות סודקסו בתחום ההסעדה בישראל, ולדברי שביט, המהלך עשוי לפתוח מחדש את האפשרות לעסקה. הפעילות של סיבוס מוצגת בדו"חות מועדון 365 כ"פעילות מופסקת", ומחזיקי האג"ח לוטשים עיניים לנכס שהתמורה ממנו עשויה לכסות את רוב החוב של החברה כלפיהם.

 

לכאורה, מכירת סיבוס אמורה לשרת את האינטרסים של מחזיקי האג"ח של מועדון 365, אולם המחזיקים חוששים שהתמורה מהעסקה העתידית תחולק כדיבידנד לבעלת השליטה, המשביר 365, שמנסה להתאושש מהפגיעה שהסבו לה הפסדי אופיס דיפו. שביט, אגב, לא הכחיש כי זו כוונתו. מנגד, לטובת מחזיקי האג"ח עומדת התחייבות שקיבלו בהנפקה שלא לשעבד נכסים לצד שלישי (שעבוד שלילי), אלא שבמקרה זה מדובר במכירת נכסים וזו לא נכללת בהתחייבות. כך שכעת עלולים המחזיקים למצוא את עצמם קירחים מכאן ומכאן - בלי סיבוס ובלי המזומנים שיתקבלו מעסקה עתידית.

 

המשביר. מנסה להתאושש המשביר. מנסה להתאושש צילום: ורד ענבל

 

זיהו את נקודת התורפה

 

כדי שלא להגיע למצב כזה ובשל רצונם להבטיח את חלקם מהעסקה שעדיין לא נרקמה, כינסו המחזיקים את אסיפת האג"ח. מועדון 365 נמצאת בתקופה רגישה, ערב השקת רשת הסופרמרקטים החדשה - COST 365. התשואה הגבוהה של האג"ח לא מוסיפה גם כך נחת למועדון 365, והשרירים שמפעילים הנושים רק מוסיפים למתח ועלולים לגרום לספקים ולשותפים העסקיים לקבל רגליים קרות.

 

למעשה, לפי דו"חות מועדון 365 לסוף יוני, לחברה יש בקופה את המזומנים הנדרשים כדי לעמוד בהתחייבויותיה בשנה הקרובה, גם בלי מכירת סיבוס. יתרה מכך, תשלומי הריבית הקרובים מופקדים על פי תנאי שטר הנאמנות של האג"ח אצל הנאמן. אבל המשקיעים, בעיקר הפרטיים, כבר זיהו את הסדק וכעת הם נכנסים דרכו במלוא הכוח. לפני כמה חודשים כבר התערבו המשקיעים הפרטיים והביאו לכך שמועדון 356 תפסיק לרכוש אג"ח של המשביר 365. המשקיעים מהלכים על חבל דק, כשהאתגר שלהם הוא למצוא את האיזון בין זכותם לשפר עמדות במו"מ לגיטימי עם הנהלת מועדון 365 לבין שימוש מוגזם בכוח שעלול בתרחישים מסוימים להביא לכך שהם יכרתו את הענף שעליו הם יושבים.

 

השורה התחתונה: חלוקת התמורה שתתקבל ממכירה עתידית של סיבוס כדיבידנד לבעלי המניות, תביא להרעה במצבם של מחזיקי האג"ח של מועדון 365.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x