בורסת ת"א

מחזיקי האג"ח של מועדון 365 רוצים ביס מסיבוס

משקיעים חוששים שהתמורה ממכירה עתידית של סיבוס תחולק כדיבידנד למשביר 365

יניב רחימי 23:0627.10.12
באסיפת מחזיקי האג"ח של מועדון 365 שהתקיימה ביום חמישי העלו המשקיעים את חששותיהם ביחס למצבה של החברה והציגו את טענותיהם בנוגע להתנהלות ההנהלה. רמי שביט, שנכח באסיפה, ניסה לספק תשובות והביע אמון מלא ביכולת של החברה לשרת את החוב. באסיפה נכחו בעיקר משקיעים פרטיים ומקרב המוסדיים הגיעו נציגי הראל, מנורה ומיטב.  

מועדון 365 היא חברה פרטית, בבעלות מלאה של המשביר 365 הציבורית שבשליטת קבוצת שביט. לאחזקות הבולטות של מועדון 365, סיבוס אחרות עסקיות (81.6%) וחברת התיירות הציבורית קשרי תעופה (70.8%), תצטרף בקרוב פעילות רשת המזון החדשה cost 365 שתושק בתחילת דצמבר

.

למועדון 365 אין אשראי בנקאי והחברה מממנת את פעילותה על ידי איגרות החוב שהנפיקה בנובמבר 2010. איגרות החוב, שהיקף החוב שלהן מסתכם בכ-71.9 מיליון שקל, נסחרות בתשואה לפדיון של 39.8% המעידה על החשש של המשקיעים ביחס ליכולת של החברה לעמוד בהתחייבויותיה במועדן.

 

בחלקה הראשון של אסיפת מחזיקי האג"ח של מועדון 365 נתן שביט לנוכחים דיווח על מצב ענייני החברה. בשלב השני שטחו המשקיעים בפני הנהלת מועדון 365 את טענותיהם וחששותיהם.

 

רמי שביט רמי שביט צילום: לם וליץ

 

קשרי תעופה, שהיתה אחראית במידה רבה להפסדים של מועדון 365 בשנת 2011, עברה לדברי שביט שינוי אסטרטגי שאפשר את צמצום ההפסדים במחצית הראשונה של 2012. ההערכות הן שאת 2012 כולה תסיים חברת התיירות בהפסד של כמיליון דולר.

 

בקשרי תעופה מכוונים לשווק את חבילות התיירות ללקוח הסופי, בעיקר באמצעות אתר האינטרנט שהוקם לשם כך, חלף הפעילות הבלעדית מול סוכנים. לדברי שביט, "במתכונת הנוכחית אין סיבה שקשרי תעופה תישאר במועדון". הוא הוסיף כי במידה שתוך שנתיים המאמצים לשנות את אופי הפעילות של החברה לא יצליחו, תישקל האפשרות לממש אותה.

 

האחזקה בסיבוס, שנרכשה בהשקעה של 6.5 מיליון שקל והייתה רשומה בספרי מועדון 365 לפי שווי של כ-12 מיליון שקל בלבד, היתה אמורה להימכר תמורת 112 מיליון שקל ל-SODEXO הצרפתית ולייצר למועדון 365 רווח הון של כ-75 מיליון שקל. אלא שהודעת הממונה על הגבלים עסקיים במאי השנה כי הוא לא מאשר את מכירת החברה הבת סיבוס ארוחות עסקיות בשל חשש מהגבלת התחרותיות בתחום, טרפדה את המימוש החלומי של מועדון 365.

 

לאחרונה נסגרה הפעילות של SODEXO בישראל בתחום של סיבוס ולדברי שביט המהלך עשוי לפתוח מחדש את האפשרות לעסקה חדשה עם החברה הצרפתית.

 

בהנפקת האג"ח התחייבה מועדון 365 שלא לשעבד נכסים לצד שלישי (שיעבוד שלילי). מכירת סיבוס אינה מנוגדת לתנאי האג"ח, אך היא מוציאה מתיק הנכסים של החברה נכס משמעותי. חלק מהמשקיעים שנכחו באסיפה הביעו חשש שהתמורה ממכירה עתידית תחולק כדיבידנד למשביר 365. שביט השיב באופן מפורש שאם סיבוס תימכר בשווי גבוה, בכוונתו לחלק חלק מהסכום לחברת האם. המשקיעים מצידם מעוניינים להבטיח שחלק מהתמורה העתידית תהווה כרית ביטחון למחזיקי האג"ח.

 

COST 365, רשת הסופרמרקטים החדשה של מועדון 365 צפויה לפתוח את שני סניפיה הראשונים כבר בתחילת דצמבר. באסיפת מחזיקי איגרות החוב נאמר שלמועדון 365 מגיעות מעת לעת פניות של משקיעים שונים שמעוניינים להיכנס כשותפים ברשת החדשה.

 

חלק מהמשקיעים באסיפת מחזיקי האג"ח הביעו חשש מהתחרות העזה הצפויה להתפתח ולהתמקד באזורים בהם COST 365 תפתח את סניפיה הראשונים.

 

שביט טען שהטקטיקה של המתחרים היתה ידועה גם במועד גיוס האג"ח, ולדבריו התרחיש הזה נלקח בחשבון. הוא הוסיף: "אני אעשה להם בית ספר".

 

סוגיה נוספת שעלתה באסיפה נוגעת לשימוש שעושה מועדון 365 ביתרת המזומנים שלה לפקטורינג עבור ספקי החברות בקבוצת המשביר (מתן אשראי לטווח קצר), בזמן שבאפשרות החברה לרכוש אג"ח בשוק בתשואות גבוהות ובמחירים אטרקטיביים. שביט השיב שהפקטורינג הוא לצורך שימוש זמני של חודשיים-שלושה ואילו רכישת אג"ח היא אקט קבוע וסופי. במידה שהחברה תידרש למקורות נוספים לצורך שירות החוב, הפקטורינג יפסק כדי לשחרר את המזומנים לתשלום עבור מחזיקי האג"ח, "כרגע יש כסף בקופה לשנה קדימה ותשלומי הריבית מופקדים אצל הנאמן" הוסיף.  
בטל שלח
    לכל התגובות
    x