$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בעלי האג"ח לאי.די.בי: תאמו כל מהלך עתידי עם הנציגות

בסוף השבוע הסכימו הצדדים כי אי.די.בי אחזקות תעביר 35 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ב'. במקביל, נציגות מחזיקי האג"ח שלחה להנהלה מכתב ובו דרישות ובכללן דיווח על כל אירוע מהותי וביצוע עוד מהלכי התייעלות. אי.די.בי: "לא קיבלנו מכתב"

רחלי בינדמן וגולן חזני 07:0009.10.12

בסוף השבוע הושגו בין אי.די.בי לנציגות מחזיקי האג"ח הבנות שלפיהן אי.די.בי תבצע הנפקת זכויות בהיקף של 35 מיליון שקל, שיושלמו על ידי גנדן, בעלת השליטה באי.די.בי (46%) במקרה שהציבור לא ימלא את חלקו בהנפקה שעתידה להתבצע עד ל־15 בנובמבר.

 

גנדן, שבשליטת נוחי דנקנר, הודיעה כי תנצל את מלוא זכויותיה במסגרת ההנפקה, ותגדיל במידת הצורך את סכום ההשקעה במקרה שאי.די.בי אחזקות לא תצליח לגייס את הסכום הדרוש. השלמת ההפרש תתבצע באמצעות העמדת הלוואת בעלים, שתהיה נחותה לחוב של אי.די.בי אחזקות לבעלי האג"ח המוערך ב־1.7 מיליארד שקל. במקרה שאי.די.בי אחזקות תצליח לגייס סכום גבוה יותר מ־35 מיליון שקל, החברה תוכל להשתמש בו לפי צרכיה והחלטותיה.

 

 

מטרת ההנפקה היא לאפשר לאי.די.בי להעביר למחזיקי האג"ח מסדרה ב' תשלום של קרן וריבית של 35 מיליון שקל, שאמור היה להיות משולם כבר ב־5 בספטמבר, אבל הופקד בנאמנות לאחר שנציגי שאר סדרות האג"ח של הקבוצה טענו שמדובר בהעדפת נושים ופנו לבית המשפט.

 

אולם, ל"כלכליסט" נודע כי נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לא מסתפקת בהסכמות שאליהן הגיעה עם הנהלת החברה ובעל השליטה נוחי דנקנר ביחס להזרמת ההון. בסוף השבוע שלחה נציגות מחזיקי האג"ח מכתב להנהלת אי.די.בי ובה רשימה של דרישות, שעמידה בהן תמנע ממחזיקי האג"ח להמשיך בהליכים משפטיים נגד החברה.

 

מי שמוביל את הקו המיליטנטי של מחזיקי האג"ח הם נציגי בית ההשקעות פסגות (שהיועצת המשפטית שלו לילך גבע הראל היא שניסחה את המכתב), לצד נציגים של הראל פיא וגלעד קופות דתיות. חברי הנציגות מעלים בפני החברה שלוש דרישות מהותיות: הראשונה היא שאי.די.בי תתאם מולם כל אירוע מהותי שעתיד להתרחש בחברה, ובכלל זה, תשלום שיבוצע למי מנושיה (ובכלל זה גם לנושיה של החברה־הבת אי.די.בי פתוח), דיבידנד שיתקבל או שישולם באחת החברות־בנות וכל אירוע מהותי אחר.

 

הדרישה השנייה מדברת על תיאום, או לכל הפחות יידוע מראש, על כל מכירה של חברה בקבוצה.

 

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי צילום: יונתן בלום

 

הדרישה השלישית של נציגות מחזיקי האג"ח כוללת ביצוע הליכי התייעלות וצמצום במטה החברה, מעבר להחלטה שהתקבלה בעת פרסום הדו"חות למחצית הראשונה של השנה בנוגע לקיצוץ של 10%–15% בשכר הבכירים בחברת האחזקות וויתור של 50% משכר יו"ר הקבוצה דנקנר.

 

מכתב הדרישות נשלח בסופ"ש במקביל למסמך ההבנות, שנחתם בין מחזיקי האג"ח להנהלה, והוגש למחלקה הכלכלית של ביהמ"ש המחוזי. המכתב נשלח לאחר שבפגישה בין נציגות האג"ח לעו"ד רם כספי, המייצג את אי.די.בי, העלו המוסדיים דרישות שאותן התבקשו לנסח בכתב ולהעבירן במסודר לחברה.

 

 

 

 

 

 

בינתיים, ההסכמה של מחזיקי האג"ח לתשלום האג"ח של סדרה ב' מעניקה לחברה זמן, אך לא פותרת את הבעיות. כבר בדצמבר אמורה אי.די.בי אחזקות לשלם לבעלי האג"ח מסדרה ד' תשלום ריבית של 64 מיליון שקל.

 

מאי.די.בי נמסר כי "לא קיבלנו מכתב מנציגות בעלי האג"ח. בערב החג דיווחה הקבוצה על ההסכמות עם מחזיקי האג"ח על הנפקת זכויות, שבה גנדן מתחייבת יחד עם בעלי מניות נוספים להזרים 35 מיליון שקל באופן ישיר למחזיקי האג"ח. לפני כחודשיים הודיעה אי.די.בי על קיצוץ והורדה בשכר הבכירים בשיעורים של בין 15% ל־50%. אנו ממשיכים לפעול בנושא ההתייעלות והחיסכון".

 

הלוואה למעריב

בתוך כך, בסוף השבוע החליט דירקטוריון דסק"ש שבשליטת אי.די.בי להזרים עוד 8 מיליון שקל לעיתון "מעריב" עד למציאת פתרון על ידי הנאמנים. ההזרמה תיעשה ע"י הלוואה לתקופה של עד 180 יום, והחזרת החוב תהיה במעמד של דין קדימה לפני חובות אחרים של העיתון. ההלוואה הוענקה לאחר שהשופטת ורדה אלשיך אישרה לנאמן של "מעריב" לגייס מימון בתנאים אלו בסכום של עד 16 מיליון שקל לטובת משכורות ספטמבר לעובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x