$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": אי.די.בי אחזקות במגעים עם בעלי האג"ח לפריסת החוב

תפנית דרמטית בעמדת החברה: אי.די.בי ובעלי האג"ח שלה הסכימו למנות מתאמים מול הבנקים במטרה להגיע למתווה תשלומים שיוסכם על ידי כל הגורמים. במקביל, בעלי האג"ח של אי.די.בי פתוח ינסו למנוע תשלום של 150 מיליון שקל לסדרות האג"ח ולבנקים בחודש הבא

גולן חזני 07:0402.10.12

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח מתחילים במאבק נגד החברה. היום תזומן אסיפה של בעלי האג"ח, שם תידון ההתנהלות מול החברה ובעל השליטה נוחי דנקנר, כך נודע ל"כלכליסט". עוד נודע כי הפניקס הגיעה לשיעור האחזקה הגבוה ביותר באג"ח אי.די.בי פתוח - 12% - לפני פסגות והראל עם כ־6% כל אחד, ודש־איפקס ומגדל עם כ־2%.

 

כמו כן נודע כי בפגישה שנערכה בשבוע שעבר בין המחזיקים הגדולים של אי.די.בי אחזקותלמנהלי אי.די.בי, התגבשו הבנות ראשוניות למינוי מתאמים מצד אי.די.בי אחזקות ומצד מחזיקי האג"ח, שתפקידם יהיה להתנהל מול הנושים השונים כדי להגיע למתווה תשלומים מוסכם לחברה. המעורבים מקפידים שלא להשתמש בביטוי "הסדר חוב", אבל לדברי המחזיקים מדובר במגעים ראשונים לפריסה מחודשת ומוסכמת של החוב. "לא קוראים לזה הסדר חוב, אבל בשיחות תהיה התייחסות לעיתוי התשלום לסדרות השונות ולבנקים. דנקנר לא רוצה הסדר ואומר שהוא מוכן לשלם את כל החובות", אמר מעורב במגעים.

 

אדוארד אלשטיין, הרב פינטו ונוחי דנקנר אדוארד אלשטיין, הרב פינטו ונוחי דנקנר

 

זהו סימן ראשון להכרה של אי.די.בי בבעיה, ובכך שהיא מבינה שיש לפעול לפתרונה. ההכרה הזו נכונה כלפי אי.די.בי אחזקות, אולם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח טוענים כי ההכרה חייבת להיות משותפת גם אליה. באי.די.בי מדגישים כי לא תהיה תספורת למחזיקים והם יקבלו את חובם, גם אם בפריסה מחודשת, כשהכוונה היא למתן פיצוי על הדחייה, ככל הנראה. עם זאת המחזיקים עשויים לבקש גם חלק ממניות החברה.

 

עוד נודע כי המחזיקים החליטו למנות את עו"ד רלי לשם לתפקיד המתאם, כשאת אי.די.בי אחזקות צפוי לייצג עוה"ד אברמי וול או רם כספי. לאי.די.בי אחזקות חוב של 1.7 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ו־300 מיליון שקל לבנקים.

 

המחזיקים של אי.די.בי פתוח ביקשו למנות מתאם ניטרלי שינהל את המגעים מול הנושים, אבל באי.די.בי סירבו לכך ועשויים לשקול מינוי של מתאם מכל צד, בדומה למתווה המסתמן בחברה־האם. באסיפת מחזיקי אג"ח אי.די.בי פתוח בשבוע שעבר התקבלה ההחלטה לכנס אסיפה היום, למנות נציגות ומיד אחר כך לפתוח במאבק משפטי מול החברה בניסיון למנוע תשלומים של יותר מ־150 מיליון שקל בחודש הבא למחזיקי האג"ח ולבנקים.

 

המחזיקים טוענים כי במצבה של אי.די.בי פתוח תשלום שכזה עלול לפגוע בתשלומים למחזיקי סדרות אחרות, בעוד שבחברה טוענים כי החברה יכולה לעמוד בתשלומים עד 2014. אי.די.בי פתוח חייבת לבעלי האג"ח כ־4.4 מיליארד שקל, וכן 2.1 מיליארד שקל לבנקים, בראשם הפועלים. "הפתרון חייב לבוא מאי.די.בי פתוח, ואז להגיע לאחזקות", כך לפי מעורב במגעים.

 

גם בתוך הנציגויות קיימים פערים, כשהראל סבורה שיש להעניק לאי.די.בי זמן לפירעון החוב. מחלוקת נוספת היא דרישת אי.די.בי לחתימה על הסכם סודיות סביב הדיונים. פסגות התנגד לדרישה, ובעקבותיו הודיעה גם הפניקס שלא תחתום על סעיף כזה.

 

נכון לעכשיו הבנקים לא מוכנים לדון בפריסה מחודשת של חובות אי.די.בי פתוח, ואילו מחזיקי האג"ח מנסים להביא למצב שהחובות יהיו במעמד שווה. "לבנקים לא תהיה ברירה. במאבק משפטי הם לא ישיגו דבר", אמר גורם מוסדי.

 

בינתיים ממשיך דנקנר בניסיון לגייס שותפים נוספים לאחר צירופו של אדוארדו אלשטיין לגנדן בהשקעה של 25 מיליון דולר עם אופציה ל־75 מיליון דולר נוספים. ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין מתכוון לממש את האופציה להגדיל את ההשקעה, אולם הדבר מותנה בקבלת אישור מהמפקח על הביטוח לאחזקה בכלל ביטוח. השקעה כזו תביא לאחזקה בשרשור של כ־8% ממניות כלל ביטוח, הנדרש את אישור המפקח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x