$
בורסת ת"א

הצרות של נוחי דנקנר: הערת "עסק חי" בדו"חות אי.די.בי אחזקות; רשמה הפסד של 1.3 מיליארד שקל ברבעון השני

ההפסד עמד אשתקד על 883 מיליון שקל; דירקטוריון החברה: "על אף ולאחר הכללת הערת 'עסק חי', החברה הינה בעלת יכולת להמשיך ולפעול בעסקיה ולפרוע את התחייבויותיה"; מעלות S&P חתכה את דירוג החברה מ-BBB מינוס ל-CCC; דנקנר יוותר על 50% משכרו

מעין מנלה 18:3531.08.12

דוחות אי.די.בי אחזקות שפורסמו הערב (ו') כללו אזהרת עסק חי. עם זאת, בדו"ח הדירקטוריון הוסבר כי "בשים לב למכלול הנסיבות, לעמדת החברה על אף ולאחר הכללת ההערה, החברה הינה בעלת יכולת להמשיך ולפעול במהלך עסקיה ובמסגרת זאת לפרוע את התחייבויותיה כסדרן". אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי הדו"חות יכללו הערת עסק חי לאחר שההחלטה על כך נפלה בין רואי החשבון לקבוצה. 

 

הורדת דירוג

 

לאחר פרסום הדו"חות הורידה סוכנות הדירוג S&P מעלות ל- אי.די. בי אחזקות את דירוג החוב ב-7 דרגות ל- 'CCC' מדירוג של 'BBB-', "בשל הידרדרות ניכרת בחשש מפני כשל פרעון בתוך שנה", והעניקה לה תחזית הדירוג שלילית.

 

"הערת 'עסק חי' שפורסמה היום במסגרת הדוחות הכספיים של הרבעון השני של 2012 עשויה להוות זרז לאירוע 'כשל פירעון' או כניסת החברה למו"מ על הסדר חוב עם נושיה, שגם הוא יוביל בסופו של דבר לכשל פירעון", מסבירים במעלות. בחברת הדירוג מעריכים שאי.די.בי אחזקות מצויידת באמצעים נזילים "שככל הנראה יספיק לה לפירעון התחייבויותיה לתשעת החודשים הבאים". עם זאת, במעלות מעריכים כי יכולתה של החברה להמשיך ולתפקד כעסק חי מעבר לתקופה זו תלויה בהזרמת הון משמעותית.

 

הפסד של 1.3 מיליארד שקל ברבעון

 

חברת האחזקות דיווחה על הפסד של 1.3 מיליארד שקל ברבעון השני של 2012 לעומת הפסד של 883 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. דו"חות אי.די.בי אחזקות, שבשליטתו של נוחי דנקנר, מצטרפים לדוחות הקשים שפורסמו היום על ידי דסק"ש, כור ומעריב, הנמצאות בשליטתו.

 

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: יונתן בלום

 

אי.די.בי אחזקות מחזיקה באי.די.בי פתוח אשר מחזיקה בכור, דיסקונט השקעות, כלל תעשיות (כת"ש) וכלל ביטוח. כור מחזקיה במניות קרדיט סוויס ומכתשים אגן. דסק"ש מחזיקה בשופרסל, סלקום, אלרון ונכסים ובניין. כת"ש מחזיקה בין היתר בנייר חדרה, נשר וכלל ביוטכנולוגיה וכלל החזקות עסקי ביטוח מחזיקה בכלל ביטוח וכלל פיננסים.

 

שופרסל תרמה להפסד של אי.די.בי אחזקות הפסד של 137 ברבעון השני של השנה לעומת רווח של 18 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה.

 

חלקה של אי.די.בי אחזקות בתוצאות סלקום ברבעון השני הסתכמו ברווח של 46 מיליון שקל בהשוואה לרווח של 98 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. סלקום רשמה ירידה של 50.4% ברווח הנקי ברבעון השני ל-121 מיליון שקל.

 

אי.די.בי אחזקות רשמה הפסד של 12 מיליון שקל ברבעון השני בהשוואה לרווח של 34 מיליון שקל ברבעון המקביל בגין תוצאות נכסים ובנין ופרויקטים בלאס וגאס. לגבי פרוייקט הפלאזה בלאס וגאס נכתב בדו"ח כי השותפות בפרוייקט ממשיכות לפעול להשגת הסדר ביחס להלוואה שיתרת הקרן שלה היא 620 מיליון דולר. חלק אידיבי פתוח ונכסים ובניין בהלוואה הוא 155 מיליון דולר כל אחת.

 

בגין ההשקעה בקרדיט סוויס רשמה אי.די.בי אחזקות הפסד של 610 מיליון שקל ברבעון השני לעומת הפסד בסך 477 מיליון שקל ברבעון המקביל. ברבעון השני של השנה רשמה כור הפסד בסך 1.03 מיליארד שקל בהשוואה להפסד של 995 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד כתוצאה מהירידה בשוויין בבורסה של מניות קרדיט סוויס.

 

מכתשים אגן תרמה 26 מיליון שקל לרווחי החברה, לעומת 30 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד שרשמה אי.די.בי. על חברת הביטוח כלל ברבעון השלישי הסתכם ב-56 מיליון שקל לעומת רווח של 14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

 

חלקה של אי.די.בי אחזקות בתוצאות משאב ברבעון השני הסתכמו ברווח של 26 מיליון שקל לעומת 31 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2011.

 

הגירעון המיוחס לבעלי המניות של החברה הסתכם בסוף יוני 2012 ב-1.65 מיליארד שקל לעומת הון של 234 מיליון שקל ב-30 ביוני 2011.

 

לאחר הדו"ח החליט דנקנר, יו"ר החברה, ובעל השליטה בה, לוותר על 50% משכרו החודשי למשך שנה החל מהחודש הבא, כך לפי הדו"חות. שכרו החודשי של דנקנר עמד על 190 אלף שקל בחודש ב-2011. גם מנכ"ל החברה, חיים גבריאלי, וחברי ההנהלה יוותרו על 10% עד 15% משכרם לתקופה של שנה החל מספטמבר 2012 נוכח התוצאות הכספיות וכדי לסייע במאמצי ההתייעלות.

 

בעלי האג"ח

 

היום נחשף ב"כלכליסט" כי מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי החלו למעשה את המהלך להובלת הסדר חוב באי.די.בי אחזקות, שבשליטת נוחי דנקנר. ל"כלכליסט" נודע כי אמש שלחו הנאמנים של סדרות האג"ח מכתב לאי.די.בי, ובו מתבקשת אי.די.בי שלא לבצע שום מהלך כספי בנכסיה, לא לשלם חובות לשום גורם ולפעול מיד להסדר חוב.

  

ההפתעה הגדולה היא שהמכתב נשלח עוד לפני שהדו"חות פורסמו. דו"חות אי.די.בי כללו כאמור, הערת "עסק ח"י באי.די.בי אחזקות. מחזיקי אגרות החוב רואים בכך חשש של רואי החשבון מיכולת החברה לפרוע את חובותיה ודורשים מהחברה שלא לתעדף נושים, אלא לפעול למהלך מסודר של דחיית תשלומים. "כל מהלך של תשלום לנושה זה או אחר ייחשב להעדפת נושים", הוזהרה אי.די.בי. החברה צפויה להילחם במהלך ולטעון כי בקופתה סכום לתשלום חובות של קרוב לשנה.

 

מה שהביא למשלוח המכתב היו שני טריגרים: א.החברה לא הצליחה להכניס משקיע עד אתמול בלילה שיזרים הון מהותי. ב.בעלי השליטה בראשות דנקנר, משפחות לבנת ומנור, לא הזרימו תרומת בעלים 35 מיליון שקל לחברה, עפ"י דרישת המחזיקים, כדי לפרוע ממקור חיצוני את התשלום למחזיקה סידרה ב', מה שהיה מאפשר לאי.די.בי לקבל ארכה של שלושה חודשים בנסיון לפתור את בעית הנזילות החריפה שלה.

 

אחרי שפורסמו הדוחות הודיעו בעלי האג"ח על כינוס אסיפה בה ידונו במצב החברה וימנו נציגויות כהכנה להסדר חוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x