$
בורסת ת"א

רשות ני"ע על ההסדר החדש בדלק בנדל"ן: יש לספק עוד זמן למשקיעים

לפי ההסדר החדש יצחק תשובה יתחייב להזרים כ-250 מיליון שקל לדלק נדל"ן גם אם החברה תיכנס להליך פירוק. מחזיקי האג"ח אמורים להגיש את עמדתם עד מחר

לירוי פרי 17:4222.08.12

הקרקס של דלק נדל"ן עולה מדרגה. לאחר שמחזיקי האג"ח השקיעו ימים ארוכים מזמנם בכדי ללמוד את הסדר החוב (650 עמודים) ולנקוט עמדה, הונח היום (ד') על שולחנם הסדר חוב חדש. הדבר נובע מהזיגזג במשא ומתן בין יצחק תשובה לבין חברות הביטוח הראל ומנורה, שמרכיבות את נציגות סדרה ה' - הגדולה ביותר. לאחר יומיים של דיונים, הגיעו הצדדים להסכמה כי סעיף חדלות הפירעון יוסר מהסדר החוב, משמע תשובה יתחייב להזרים כ-250 מיליון שקל לדלק נדל"ן גם אם אחד מנכסיה המרכזיים יחדל מלהתקיים, או אם החברה תיכנס להליך פירוק.

 

השינויים הללו מתרחשים כ-10 ימים בלבד לפני הדיון המכריע בפני השופטת ורדה אלשיך, ובתוך תקופת הזמן הקצרה הזאת מבקשות החברה ונציגות ה' כי אסיפות האג"ח יערכו הצבעה מחודשת על ההסדר החדש שעל השולחן. השופטת אלשיך נעתרה לבקשת הצדדים והאריכה את מועד סגירת אסיפות האג"ח ב-24 שעות, משמע כל מצביע יהיה רשאי להגיש את עמדתו הסופית עד מחר. "הגיעה העת להביא את המשא ומתן לקו הסיום. לא מקובלת עלי ההתנהלות של כל הצדדים. ישיבה כמעט בחוסר מעש תקופות לא קצרות, ולאחר מכן, סמוך למועד קבוע כלשהו, מתחילה פעילות ומהומת בקשות", ביקרה אלשייך את הצדדים בהחלטתה.  

 

השופטת ורדה אלשיך השופטת ורדה אלשיך צילום: אלכס קולומויסקי

 

"הצבעה במחטף"

 

רשות ני"ע פרסמה גם היא את עמדתה שבה נכתב כי "לא יהא זה נכון לאפשר 'הצבעה במחטף' ומן הראוי להעניק למחזיקים את הזמן הדרוש להם על מנת לעכל ולהפנים את השינויים האחרונים". ברשות מבקשים כי המשקיעים יקבלו 5 ימים לצורך החלטה, החל ממועד פרסום ההסדר (היום).

 

פרט לשינויים טכניים לגבי הלוואות ותנאי שעבוד על הנכסים, ההסדר החדש מכיל שני שינויים מהותיים. הראשון בדמות חתימתו האישית של יצחק תשובה על מסמך הסדר החוב, אשר לא הופיעה על גבי ההסדר הקודם. הדבר נראה טכני לכאורה, אך הוא עשוי לקבל משמעות אם אחת מהתחייבויות הסדר החוב לא יקוימו בעתיד. שינוי מהותי יותר ובעל משמעות כלכלית הוא הוויתור על סעיף חדלות הפירעון.

 

סעיף זה קבע כי אם בתוך 18 חודשים תיכנס דלק נדל"ןלחדלות פירעון (הקפאת הליכים, כינוס נכסים, או פירוק), או שהנכס המרכזי שלה באנגליה – חניוני NCP – יופקע ממנה, אז יופסקו הזרמותיו של תשובה לחברה. מדובר בהזרמות של 250 מיליון שקל לתוך החברה על פני חמש שנותיו הראשונות של הסדר החוב, כלומר 50 מיליון שקל לשנה.

 

זהו אחד מסעיפי המריבה המרכזיים שבהסדר החוב, ובצד של תשובה צופים כי הסרתו מהסדר החוב תגדיל את התמיכה מצד הגופים המוסדיים. אולם מתנגדי ההסדר דואגים להבהיר כי גם לאחר הוויתור מצידו של תשובה, מדובר בהסדר חוב שגוזר תספורת עמוקה למשקיעים בהיקף של כ-60% ואף יותר.

 

עוד נקבע בהסדר החדש כי הוצאות הנהלה וכלליות של דלק נדל"ן סולו (בניכוי חברות בנות) יסתכמו בכ-16 מיליון שקל לכל היותר ב-2013, לעומת 20 מיליון שקל בהסדר החוב הקודם. לגבי 2014 הונח רף מקסימאלי של 13 מיליון שקל לעומת 16 מיליון בהסדר הקודם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x