$
בורסת ת"א

ביהמ"ש האריך את הקפאת ההליכים של טאו בשלושה שבועות

מוקדם יותר היום לאומי העמיד לפרעון מיידי חובות בסך 155 מיליון שקל של טאו ואילן בן דב בטענה כי "קמו לבנק כל העילות להעמדת החוב כלפיו לפרעון מיידי"

לירוי פרי 14:3114.08.12

בזמן שטאו תשואות, שבשליטת אילן בן דב, נלחצת תחת מכבש לחצי הנושים: אתמול הסתיימה תקופת הקפאת ההליכים בחברה ועל כן הגיש הנאמן דו"ח מצב לבית המשפט, בו הוא מבקש להאריך את הקפאת ההליכים עד ל-27 בספטמבר, בקשה אשר קיבלה את אישור בית המשפט שקבע כי הדד-ליין יוארך בכ-3 שבועות עד ל-5.9. בתוך כך מציין הנאמן כי נדרש מימון לתקפות הקפאת ההליכים של 1 מיליון שקל, אך עד כה לא נמצא מקור מימון. בית המשפט התבקש לתת מענה גם לפער זה.

 

מוקדם יותר היום, בנק לאומי, המממן המרכזי של הטאו ושל אילן בן דב בכלל עסקיו, שלח מסמך לחברה תחת הכותרת "העמדת חובות טאו תשואות לפירעון מיידי". מדובר בחוב כולל של 155 מיליון שקל אותו חבים טאו וכן אילן בן דב בעצמו לבנק לאומי.

 

בצד בעלי האג"ח יש שסבורים כי "המהלך של בנק לאומי בא ללחוץ דווקא על בעלי האג"ח ולא על בן-דב או על החברה. הרי ברור שלטאו אין כבר מה להפסיד מבחינה כלכלית. ואם בנק לאומי יעמיד את החוב לפירעון מיידי, לבעלי האג"ח יהיה קשה לראות את כספם. אבל צריך לזכור שבן דב עצמו יכול להפסיד, כי בלי הסדר חוב מוסכם על בעלי האג"ח, יחלו החקירות בבית המשפט. ולשם כולם נכנסים שווים, אך אף אחד לא יודע כיצד הוא יצא משם", כך אמר הבוקר ל"כלכליסט" גורם מוסדי בכיר.

 

"קמו לבנק כל העילות להעמדת החוב כלפיו לפרעון מיידי", כל נכתב במסמך של בנק לאומי שנשלח דרך נאמן בית המשפט, עו"ד אלי זוהר. בנציגות בעלי האג"ח עדיין לא הגיבו לנושא, אך ככל הנראה מנסחים ברגעים אלו את מכתב התגובה שיבקש מלאומי לעכב את צעדיו, אחרת יינקטו צעדים אגרסיביים גם מצידם בכל הנודע לרומן העסקי שבין לאומי לבן דב לאורך השנים.

 

טאו תשואות נמצאת כעת תחת פיקוחו של נאמן בית המשפט שמנסה לקדם את הצדדים לטובת גיבוש הסדר חוב. זוהר אמר בדיון שהתנהל בסוף יולי בבית המשפט המחוזי מרכז בפני השופט אילו שילה כי הצדדים "קרובים מאוד לגיבוש הסכם" וכי "כרגע יש נקודת זמן שבא יש גם גישה חיובית וגם רוח טובה וגם צורך להתקדם אך צריך זמן וכסף".

 

החוב לבעלי האג"ח מסתכם בכ-330 מיליון שקל, כאשר למחזיקים הוצע הסדר חוב אשר כולל מרכיבים של סדרות אג"ח חדשות, מחיקת חלק מהחוב, מזומן בהיקף של 20-50 מיליון שקל וכן בטוחות נוספות. בשורה התחתונה מדובר בתספורת של כ-23% במקרה הטוב, ואם החברה לא תצליח לעמוד בהסדר החוב, התספורת עשויה לגדול פי כמה.

 

צילום: אוראל כהן
אילן בן דב צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x