בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל התפטר מתפקידו

אברהם נובוגרוצקי, מנכ"ל אפריקה תעשיות יחליף את כהן בתפקידו. בשבוע שעבר הביע כהן את אכזבתו מכך שהצעת הרכש של החברה לא נענתה על ידי בעלי האג"ח. כהן היה זה שהוביל את אפריקה ישראל להסדר חוב עם המוסדיים ונחשב למנכ"ל מסור ומוערך

גולן חזני ושהם לוי 19:0927.06.12

דרמה באפריקה ישראל: מנכ"ל החברה איזי כהן החליט היום במפתיע להתפטר מתפקידו לאחר 4 שנים בתפקיד. אברהם נובוגרוצקי, שמכהן כיום כמנכ"ל אפריקה תעשיות צפוי להחליף את כהן בתפקידו אחרי שדירקטוריון אפריקה ישראל יאשר את המינוי.  

 

בשנה וחצי האחורונות ליווה כהן את אפריקה בתהליך ההתאוששות מהסדר החוב עם המשקיעים המוסדיים. ההישג העיקרי של כהן במהלך כהונתו היה לסייע לחברה להפחית את החובות הגדולים ולהביא אותה לצמיחה. היחסים בין כהן לבין לב לבייב, בעל השליטה באפריקה, עלו על שרטון לאחר שליווה את קרן פרמירה במשא ומתן לרכישת השליטה בכלל ביטוח והיה מועמד לתפקיד בכיר בחברה.

 

בשוק נשמעו הערכות לפיהן ימונה כהן לתפקיד בכיר במגדל לאחר רכישתה בידי שלמה אליהו, אך ככל הנראה מדובר בספקולציות שאינן מבוססות.

 

רק בשבוע שעבר נחל כהן כישלון מול המשקיעים המוסדיים וששוק ההון. אפריקה הציעה למחזיקי האג"ח להמיר 75% מסדרת האג"ח הארוכה בסדרה חדשה וקצרה יותר, בתמורה לוויתור על חלק מהריבית (באג"ח כ"ו ריבית משתנה ממוצעת של 7% ובאג"ח כ"ז הוצעה ריבית של 6.5%). ההצעה נענתה על ידי 12.5% מהמחזיקים - מחצית מהמינימום שלו קיוותה החברה - ולפיכך ההצעה נפלה. סדרה כ"ו של החברה הונפקה במסגרת הסדר החוב אליו הגיעה אפריקה ישראל בשנת 2010. סדרת אג"ח נוספת שהונפקה אז, כ"ה, נפרעה על ידי החברה בפירעון מוקדם.

 

במשבר 2008 בו קרסו חברות הנדל"ן והמוסדות הפיננסים ברחבי העולם, נאלצה אפריקה ישראל להתמודד עם עומס של פירעונות אג"ח בטווח קצר ועם משבר נזילות חמור, מצב זה אילץ את איזי כהן להתמודד עם סיטואציה לא פשוטה. כהן פנה אל המשקיעים המוסדיים ולשוק ההון שהכיר כה טוב מתוקף תפקידיו בחברת מגדל בבקשה לפתוח במו"מ להסדר חוב, אותו השלימה החברה בשנת 2010.

 

מאז יצא מתוק ולמשבר החובות באירופה הגיעה קבוצת הנדל"ן של לב לבייב מוכנה, בין היתר בזכות כהן שדאג להביא את יתרות הנזילות  של הקבוצה לשיא. הדוחות הכספיים שפירסמה הקבוצה ברבעון הראשון הצביעו על כך שיתרות הנזילות של הקבוצה זינקו ל-2.23 מיליארד שקל, לעומת 1.65 מיליארד שקל בתום 2011. זאת הודות למימוש נכסים בארה"ב וישראל. התקבולים הגדילו את יתרות הנזילות בדוחות הסולו (החברה עצמה) ל-849 מיליון שקל, לעומת 311 מיליון שקל ב-2011.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x