$
בורסת ת"א

לנדאו: "אני תומך באישור חוזה הגז בין חברת החשמל לשותפות תמר"

לדברי שר האנרגיה, "השיקולים המרכזיים שעמדו בפניי היו הענקת יציבות למשק ודאגה לכך שבמצב אליו נקלענו, והציבור ישלם מחיר סביר"

ליאור גוטמן 18:3620.06.12

"שיהיה ברור - התקבלה החלטה (לאישור חוזי הגז – ל"ג) ואני עומד מאחוריה. את תמיכתי זו הבעתי לאורך כל הדיונים וההתלבטויות בנושא. השיקולים המרכזיים שעמדו בפניי היו הענקת יציבות למשק ודאגה לכך שבמצב אליו נקלענו, והציבור ישלם מחיר סביר". כך אמר היום (ד') שר האנרגיה עוזי לנדאו בכנס "תעשיית העתיד של ישראל" של התאחדות התעשיינים ופורטל "תשתיות".

 

"רשות החשמל ידעה מהם המטרות והשיקולים שלי ובתחום הזה היה שיתוף פעולה מלא. ידענו את כיוון ההחלטה והוא היה מקובל עלינו", אמר לנדאו.

 

מדובר בהתייחסות ראשונה של שר האנרגיה בנושא חוזה הגז בין חברת החשמל לשותפות תמר, שאושר ביום חמישי האחרון על ידי רשות החשמל והממונה על ההגבלים העסקיים.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

הצהרתו של לנדאו מפתיעה על רקע הביקורת שהביעו שני נציגי משרד האנרגיה במליאת רשות החשמל כנגד החוזה, ולמעשה מבטל את התנגדות נציגי משרד האנרגיה במליאת רשות החשמל.

 

בסוף מאי האחרון פורסם ב"כלכליסט" שדו"ח של חברת הייעוץ הלוי דואק שהוזמן על ידי משרדי הממשלה מעלה אפשרות שניתן להוריד את מחיר עסקת הגז עד לרף של 3.5 דולר ליחידת אנרגיה, פער של עשרות אחוזים ממה שאושר בפועל. כפי שנחשף ב"כלכליסט" רו"ח אופיר בוכניק כלל לא הגיע לישיבה שאישרה את חוזי הגז במשק בטענה שהדיון לא מוצה, ואילו חברות למליאה ועובד משרד האנרגיה דורון אהרון שלח עבר האישור מכתב נוקב שקובע שאישור החוזה במתווה הנוכחי הוא "אות קין" על רשותה חשמל.

 

למרות הנתונים, המדינה אישרה את המחיר הסופי בעסקה שנקבע על 5.04 דולר עבור 42.5 מיליארד מ"ק גז טבעי שיסופקו לחברת החשמל בתקופה של 15 שנה. "כל החלטה הייתה זוכה לביקורת, כיוון שההסכם לא נחתם בתנאים של תחרות. לפני ששינסקי, כאשר היה עוד ספק מצרי, הייתה גם תחרות. אבל, אצלנו החליטו לחלק את עור הדוב עוד לפני שצדו אותו. עד עכשיו לא היו סגירות פיננסיות, אבל את המס אנחנו רוצים עכשיו" אמר לנדאו. בשיחה עם "כלכליסט" מוסיפה ראש מטה שר האנרגיה סמדר בת אדם שנציגי משרד האנרגיה הם עצמאיים בהחלטתם, אבל דעת השר היא שההסכם סביר בהתייחס למציאות האנרגטית ששוררת במדינת ישראל.

 

לנדאו מסביר שאף שקולו לא נשמע לאורך הליך השימוע של החוזים "הייתה כאן עבודה משותפת של גורמי הממשלה, גם אם באיחור, שראו בראש ובראשונה את הדבר החשוב ביותר: הגעת הגז מ"תמר" לחופי הארץ במועד". בהתייחסו לשתיקת משרד האנרגיה לאורך הליך אישור החוזה העדיף לנדאו להשאיר את העבודה לרגולאטורים אחרים. "לא לקחתי חלק בוויכוח הקולני שהתפתח סביב הסכמי הגז. כמה עוד רגולאטורים קולניים צריך המשק לראות ולהתבלבל ביניהם?", שאל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x