$
בורסת ת"א

כלל תעשיות נמכרת: נוחי דנקנר הרוויח זמן עד אמצע 2013

מכירת כלל תעשיות תזרים 1.3 מיליארד שקל לאי.די.בי פתוח, אך היא לא תוכל להעביר מהסכום לחברה־האם בשל הפסדים צבורים של 1.8 מיליארד שקל. המשמעות: אי.די.בי אחזקות תידרש למזומנים כבר בעוד שנה. דנקנר: "צפירת הרגעה עד 2015"

אורי טל־טנא 07:0421.05.12

החשיפה אתמול ב"כלכליסט" על חתימת העסקה למכירת כלל תעשיות למיליארדר היהודי לן בלווטניק בלמה את הקריסה של האג"ח של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פתוח. עם זאת, גם לאחר הודעה זו, איגרות החוב נסחרות במחירים המשקפים חששות כבדים מצד המשקיעים לגבי יכולת החזר החוב של חברות המטה בקבוצת אי.די.בי. הסיבה לחששות המשקיעים נובעת משילוב שווי הנכסים של אי.די.בי אחזקות, הנמוך באופן מהותי מערך ההתחייבויות של החברה, שתידרש למזומנים נוספים כבר מאמצע 2013.

 

כלל תעשיות נמכרת - כתבות נוספות בנושא

 

אם עסקת כלל תעשיות תושלם, צפויה אי.די.בי פתוח לקבל כ־1.3 מיליארד שקל תמורת קרוב ל־50% ממניות כלל תעשיות, כאשר 60% מהסכום יתקבל עם סגירת העסקה והיתר תוך חצי שנה. על פי תנאי העסקה, המוכר יכול לחייב את אי.די.בי פתוח למכור את יתרת מניות כלל תעשיות שבידיה לפי המחיר שבו נחתמה העסקה. על פי תרחיש זה, התמורה לאי.די.בי פתוח תטפס ל־1.54 מיליארד שקל.

 

 

מחכים לשלוש עסקאות

 

השלמת העסקה תשפר מאוד את מצב הנזילות של אי.די.בי פתוח, כשנכון לסוף דצמבר 2011 היו לה אמצעים נזילים בהיקף של 885 מיליון שקל, ומאז היא קיבלה עוד כחצי מיליארד שקל כדיבידנד מכלל תעשיות והלוואות ממנורה ומקרן בראשית. כך שהשלמה מלאה של העסקה תעלה את רמת הנזילות של החברה ל־2.93 מיליארד שקל.

 

אי.די.בי פתוח מנסה לקדם במקביל שני מהלכים נוספים שיגדילו את הנזילות שלה בחודשים הקרובים. ראשית, כלל ביטוח חתמה על מזכר הבנות למכירת השלוחה שלה בארצות הברית, "גארד" שמה, תמורת 218 מיליון דולר. פרק הזמן של 45 יום שנקבע בחוזה לצורך בדיקת הנאותות לעסקה מסתיים היום, ולכן בקרוב נדע אם עסקה זו תצא לפועל. מכירת גארד תאפשר לכלל ביטוח תשלום דיבידנד בהיקף דומה לסכום המכירה בנוסף ל־54 מיליון דולר שישתחררו כערבות בנקאית. אם העסקה תושלם, החלק של אי.די.בי פתוח בדיבידנד הצפוי יעמוד על כ־570 מיליון שקל.

 

שנית, בעסקת בעלי עניין דיסקונט השקעות מנסה לרכוש מהציבור ומאי.די.בי פתוח את מניות כור. אם עסקה זו תושלם צפויה אי.די.בי פתוח לקבל עוד 350 מיליון שקל.

 

במילים אחרות, אי.די.בי פתוח עומדת כיום בפני שלוש עסקאות שסגירתן צפויה לנפח את היקף המזומנים שבידיה ל־3.85 מיליארד שקל. עם זאת, באי.די.בי פתוח מעריכים כי כלל הוצאותיה בשנה הנוכחית יעמוד על 1.49 מיליארד שקל - מרביתן תשלום קרן וריבית למחזיקי האג"ח ולבנקים. כך שבפועל, השלמת שלוש העסקאות תשאיר בתום השנה בידי אי.די.בי פתוח סכום של 2.36 מיליארד שקל.

 

ההוצאות הצפויות של החברה בשנה הבאה צפויות לעמוד על 1.55 מיליארד שקל, וכך בסוף 2013 צפויים להישאר בידיה 810 מיליון שקל, כשדיבידנדים נוספים אולי יתקבלו מכלל ביטוח. סכום זה גבוה במעט מדרישת אחזקת המזומנים שההתניות הפיננסיות דורשות מאי.די.בי פתוח - העומדות על כ־700–800 מיליון שקל - ולכן השלמת שלוש העסקאות תבטיח לחברה עמידה בצורכי הנזילות ל־2013, אך לא באלו של 2014.

 

"נעשה את הנחוץ"

 

בכל מקרה, המשקיעים חייבים לשים לב למספר נקודות מהותיות. ראשית, אין ודאות שהעסקאות יושלמו. שנית, אי.די.בי פתוח צריכה לעמוד בהתניות פיננסיות שנקבעו על ידי הבנקים, כאשר אלה צפויות להשתנות בסוף יוני. ייתכן הרי שהבנקים יערימו קשיים לחברה. שלישית, אף שעסקת כלל תעשיות תורמת רבות לנזילות הצפויה של אי.די.בי פתוח, היא אינה עוזרת מספיק לנזילות של אי.די.בי אחזקות.

 

אי.די.בי אחזקות היא החברה־האם של אי.די.בי פתוח, והיא תצטרך לשלם ב־2013 כ־450 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים. אי.די.בי פתוח אינה יכולה להעביר משאבים לאי.די.בי אחזקות כיוון שלחברה הפסדים צבורים של כ־1.8 מיליארד שקל. לפיכך, אי.די.בי אחזקות צפויה להזדקק למזומנים כבר ביוני 2013, כאשר כליה לפתור בעיה זו תלויים בהזרמת הון נוסף לחברה או במכירת מניות אי.די.בי פתוח. ושני מהלכים אלה, כלל לא בטוח שיתרחשו.

 

חברה נוספת שעלולה להיכנס לבעיית נזילות היא דיסקונט השקעות, החברה־הבת של אי.די.בי פתוח. היקף היתרות הנזילות של החברה מוערך כעת בחצי מיליארד שקל, כאשר התשלומים הצפויים על קרן וריבית לאג"ח עד אמצע 2013 מוערכים ב־1.1 מיליארד שקל. המקור לתשלום החוב מתבסס בעיקר על דיבידנדים מסלקום, משופרסל ומנכסים ובנין, אבל אלה צפויים להיות נמוכים יחסית השנה בשל הפגיעה ברווחיות סלקום ושופרסל. לכן, עמידה של דיסקונט השקעות בהתחייבויותיה עד אמצע 2013 תלויה במימוש אחת אחזקותיה או בהשלמת עסקת רכישת כור.

 

עסקת מכירת כלל תעשיות, אם תושלם, תשפר את הנזילות של אי.די.בי פתוח, אך קבוצת אי.די.בי עדיין תימצא באתגר העצום של התמודדות עם ירידת הערך של חלק גדול מנכסיה. בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר אמר ל"כלכליסט" אתמול, כי "אני מנהל את הקבוצה תשע שנים. במשך כל התקופה הזו, בכל עשרות החברות שבבעלותינו לא ביצעתי הסדרי חוב ותספורות. אנחנו נמשיך לפעול ולעשות את הנחוץ כדי שכך יהיה גם בעתיד. העסקה הנוכחית, מעידה על כך. היא מהווה צפירת הרגעה למחזיקי האג"ח עד לשנת 2015. בקופת אי.די.בי יהיו בעוד מספר חודשים 3.5 מיליארד שקל".

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x